L&D trendy pro 2021

Brano Frk
Learning Design
Published in
4 min readJan 4, 2021

V předchozích letech se trendy pro L&D orientovali především na technologické inovace. Rok 2020 před L&D ale postavil jedinou otázku: jak realizovat firemní vzdělávání, když nemůžeme použít prezenční formy. Složitá situace přinesla mnoho inovací a kreativních přístupu, od virtuálních konferencí, nových aplikací až po nové metodiky. Mnoho lektorů a L&D našlo v technologiích super řešení a dokázali dosáhnout skvělých výsledku. Bohužel se ale většina L&D i lektorů uspokojila s pouhým “překlopením” do online za pomoci Teams, Zoom a podobných nástrojů. Ano, bylo to všechno narychlo, ale uběhl už rok a stále můžeme vidět, že mnozí lektoři nebyli schopni změnit svůj přístup a to co vykládali prezenčně, vykládají dál v nezměněné podobě v nekončeních “callech”. Stejně tak zaskočeně působí i mnozí L&D profesionálové, přitom možností a inspirací je k dispozici hodně, ostatně řeší to celý svět. Z domácích akcí spomeňme například na Learn&Tech 2020, kde bylo k vidění množství zajímavých řešení a aplikací.

Co teda přinese rok 2021 a čemu věnovat pozornost?

Nabízím to co považuju za nejdůležitější a z čeho se odvíjí taky další nezbytné L&D aktivity a činnosti.

  1. Blended online learning — (VILT+online kurzy)

Pojem blended learning označuje kombinaci prezenčního a distančního vzdělávání, nový pojem blended online learning označuje kombinaci VILT a online kurzu. Co to znamená? VILT neboli virtuálním instruktorem vedené tréninky, jsou synchrónni formy online vzdělávaní např. webináře, online workshopy nebo one-to-one learning sessions. VILT v kombinaci s online kurzy je efektivní způsob jak realizovat online vzdělávání a využít výhod obou přístupu. Jak to funguje? Online kurzy dodají účastníkům potřebné znalosti, které pak můžou procvičit, prodiskutovat v rámci VILT forem a znalosti tak přetavit do praktických dovedností. Z výzkumu LinkedIn Learning vyplývá, že ve světě L&D se bude investovat právě do této kombinace.

2. Učit se online

Jedním ze zásadních a přehlížených problému je, že lidé se často neumí učit efektivně online. V prezenčních formách je obvykle na lektorovi, aby účastníky něco naučil, v online vzdělávání je odpovědnost hlavně na straně účastníka. Výzvou a trendem pro L&D tedy bude pomoct lidem využívat online vzdělávání efektivně a poskytovat jim podporu během vzdělávání. Naučit se učit se online se tak stává jednou z nejdůležitejších kompetencí pro každého zaměstnance.

3. Data driven learning

Práce na home officu akcelerovala využívaní digitálních technologií v pracovních činnostech a to generuje velmi zajímavá data, které se budou také využívat pro potřeby navrhování a plánování vzdělávání. Data driven learning znamená, že celý vzdělávací cyklus, od analýzy vzdělávacích potřeb až po evaluaci je řízen podle dat a jejich analýzy. Většina digitálnich learning platforem a aplikací již dnes poskytuje možnost data sbírat a pokud k nim přidáme i data z pracovní činnosti máme k dispozici komplexní informace a podklady pro návrh a realizaci vzdělávání. Je jen na nás naučit se pracovat s daty a využit je pro zvyšování efektivity vzdělávání.

4. Integrace učení/vzdělávaní do každodenní práce

Opět trend který můžeme evidovat již déle, ale změna pracovní rutiny, používaní technologií, home office a pod. akceleruje i tuto oblast. Vzdělávací obsah by měl být k dispozici odkudkoliv, kdekoliv a okamžitě. Samozřejmě se to dá dosáhnout jen online obsahem, proto trendem jsou hlavně learning experience platformy, které takové řešení nabízí. Platí tedy, že váš zaměstnanec by měl být na jeden klik od vzdělávacího obsahu, který potřebuje pro zvládnutí svých pracovních úkolu. A pozor nemusí to být hned online kurz, stále víc populárnější jsou praktické formy jako je třeba job-aid!

5. Rapid authoring

Zásadní trend, který poukazuje na to, že nástroje a aplikace pro tvorbu online vzdělávaní jsou již natolik intuitivní a uživatelsky přívětivé, že nic nebráni tomu aby digitální vzdělávací obsah vytvářeli L&D specialisti, SMEs (subject matter experts), nebo dokonce i sami uživatelé. Tento trend radikálně mění praxi, kdy digitální vzdělávací obsah vytvářeli externí dodavatelé, teď to zvládne firma sama. Stejně to mění přístup, kdo tvoří vzdělávací obsah, budou to lidé (SMEs), kteří jsou ve firmě nositeli znalostí a zkušeností, co umožní nejen uchovávat znalostný kapitál firmy ale také vytvářet obsah maximálně relevantní pro formu samotnou.

6. GPT-3

Kromě mnoha jiných technologických vychytávek stojí za pozornost především nová generace umělé inteligence. Mnohé vzdělávací systémy a aplikace již dnes využívají umělou inteligenci například pro vyhledávání, GPT -3 ale překračuje dosud myslitelné. Nepotřebujete totiž složité programování, GPT -3 doslova sdělíte co chcete a ono to provede. Například zadáte, že chcete kurz na GDPR a systém shromáždí, zpracuje informace a vygeneruje elektronický vzdělávací obsah. Sci-fi? Podívejte se na některé experimentální aplikace zde: https://www.educative.io/blog/top-uses-gpt-3-deep-learning. GPT-3 má být komerčně k dispozici tento rok. Máme se tedy na co těšit😉

Rok 2021 bude ve vzdělávání rokem plným výzev, držme si proto společně palce!

--

--

Brano Frk
Learning Design

õppus.co, learning designer, edupunk, knowledge worker, cyclist and white rabbit