Learning design, aneb o navrhování vzdělávání

Brano Frk
Learning Design
Published in
4 min readApr 16, 2018

Inovace se v posledních letech netýkají jen metod a postupů, kterými lektoři vzdělávají a učí. Zásadní je i způsob, jak přistupovat k přípravě vzdělávání či tvorbě obsahu. Learning design je metodika určená právě pro inovativní a kreativní návrh vzdělávání a nejen to.

Příprava a realizace vzdělávání je často rutinní záležitost, kde se užívají stále stejné postupy a metody. Mnoho lektorů, manažerů vzdělávání i účastníků ani neuvažuje o inovaci a změnách. Pokud je nutné vzdělávat, osloví se lektor nebo firma a ti zrealizují školení, které se pravděpodobně nebude výrazně lišit od toho, co všichni zažili už mnohokrát. Postupně však ověřené formy realizace vzdělávání narážejí na změněnou realitu: nedostatek času, dynamiku vývoje, technologie apod. Inovovat tak komplexní aktivitu jako je vzdělávání není vůbec snadná záležitost, často můžeme narazit na celou řadu problémů. Pro tyto situace však existuje metodologie learning design, která nás provede celým procesem navrhování vzdělávání a pomůže dosáhnout zajímavých výsledků.

DESIGN VZDĚLÁVÁNÍ?
Řekne-li se “design”, většina z nás si představí vizuální nebo estetickou stránku určitého produktu. Ve skutečnosti je to právě sladění více prvků, kde je funkčnost zřejmě nejdůležitejším faktorem. O designu bychom proto měli uvažovat spíše jako o intelektuální aktivitě: o designovém myšlení (design thinking). Tom Kelly, spoluzakladatel globální designérské společnosti IDEO, upřednostňuje při definici designu výraz “mindset” nebo “toolkit”, tedy “mentální nastavení” nebo “soubor nástrojů,” který nám umožní efektivně řešit prakticky většinu problémů. Designový proces je cyklický a iterativní proces, kde se k řešení problémů dostáváme prostřednictvím opakovaných kroků a každý další výsledek je lepší než ten předchozí. Proč ale uvažovat
o designu vzdělávání, když máme rozsáhlou tradici pedagogického a andragogického vědění? Domnívám se, že se to nevylučuje, právě naopak. Learning design přináší metodologii, jak vzdělávaní lépe navrhovat a využít znalosti a vědění, které o učení a vzdělávaní již máme.

Právě praktická aplikace zejména andragogických poznatků je považována za dlouhodobý problém, vzdělávání dospělých je často neefektivní a těžkopádné. Silnou potřebu designového přístupu způsobuje hlavně využívaní techno- logií, inovací, ale také všeobecné zrychlení života a sílící nezbytnost vzdělávaní. A nové trendy jako microlearning, gamifikace či online vzdělávání si žádají inovativní přístupy. Právě designové myšlení a metodologie nabízejí efektivní řešení.

CO JE LEARNING DESIGN?

Learning design je považován za proces navrhování vzdělávání (pokud možno) v co nejširším záběru. Znamená to, že se mimo samotného vzdělávaní (příprava vzdělávacího obsahu, didaktika, formy a metody, evaluace), věnuje pozornost kontextu a také technologiím, inovacím, vzdělávacímu prostředí (fyzickému i online), personalizaci, individualizaci, zapojení zainteresovaných stran, a to vše za využití designových metod a postupů. Learning designer se snaží porozumět potřebám lidí a navrhnout pro ně takový vzdělávací produkt, který nejen zefektivní učení, ale především poskytne příjemný zážitek a inspirující zkušenost (tzv.learning experience), která lidem nabídne znalosti a dovednosti, dokonce může změnit postoj ke vzdělávání nebo i změnit život.

LEARNING A INSTRUCTIONAL DESIGN
Learning design se často zaměňuje s pojmem instructional design. Instructional design je definován jako proces navrhování, vývoje a doručení vzdělávacího obsahu učícím se. Cílem je efektivita, optimalizace a rychlost. Proces vzdělávání se uskutečňuje na základě “instrukcí”, což nachází využití zejména tam, kde je potřeba rychle se naučit nějakou činnost (např. obsluha stroje). “Instrukce” se také navrhuje designovým procesem a testuje se. Důležité však je, že sleduje primárně vytyčený vzdělávací cíl, který je obvykle stanoven bez spoluúčasti učícího se jedince. Tento cíl například určí zaměstnavatel na základě svých potřeb. Naproti tomu se learning design snaží vzdělávání designovat jako “learning experience” s hlubokým prožíváním a zaujetím učící ho se, kterého zároveň inspiruje k dalšímu studiu a hledání souvislostí. Learning design také vnímá, že zdaleka ne všechno se dá naučit podle “instrukcí”, ale že proces učení se může odehrávat a uskutečňovat prakticky všude a velmi různorodými způsoby.
V neposlední řadě klade learning design velký důraz na vnímaní
a respektování potřeb učících se, vnímá jejich individuální rozdíly, kdy učící se je doslova “středobodem” celého procesu. Při instruktional designu jde především o efektivní splnění zadání či stanovených cílů.

Nejde jen o zefektivnění učení, ale i o příjemný zážitek a inspirující zkušenost.

LEARNING DESIGN PROCES

Jak vypadá proces navrhování (designování) vzdělávání? Zjednodušeně můžeme tento proces popsat ve 4 fázích:

Poznávání je fází, kdy získaváme dostupné informace pokud možno
o všem, co souvisí se vzděláváním - čím více toho víme, tím lépe. Zde se uplatní různé výzkumné metody a práce s dostupnými daty. Analýza je fází, kdy dochází k zpracování a vyhodnocení dat, která poslouží jako podklad pro Navrhování. Výsledkem kreativní fázé navrhování by měl být prototyp (několik prototypů), které se následně testují. Testování je čtvrtou, ale ne poslední fází, protože testování prototypů obvykle přinese řadu nových poznatků. Celý proces se pak opakuje i několikrát, až se dopracujeme k uspokojivému výsledku. Je možné to realizovat formou workshopů nebo design sprintů a podobně.

Pokud vám tento proces připomíná pilotní ověřování vzdělávání, máte do jisté míry pravdu. Zásadní rozdíl však spočívá v tom, že iterujeme (vylepšujeme) již během přípravy a při finálním výstupu máme téměř jistotu, že bude vše fungovat tak, jak jsme si naplánovali. V současnosti se learning design uplatňuje především při navrhování online vzdělávání, nic však nebrání uplatnit jej i v běžné lektorské praxi.

Článek vyšel původně v e-časopise Firemní vzdělávání, registrujte se k odběru zdarma. Learning designu bude věnován i workshop na konferenci Firemní vzdělávání 2018, více informací zde.

Pokud chcete Learning design vyzkoušet i pro vaše vzdělávácí aktivity, kontaktujte nás: brano@oppus.co

--

--

Brano Frk
Learning Design

õppus.co, learning designer, edupunk, knowledge worker, cyclist and white rabbit