Live online vzdělávání?

Brano Frk
Learning Design
Published in
3 min readMay 5, 2019

Technologiemi podporované vzdělávání se stále potýká s celou řadou problémů. Na jedné straně má své fanoušky a nadšené uživatele, na druhé straně pořád množství kritiků a odpůrců. Málokdo, ale již dnes zpochybňuje nutnost používat technologie (nejen ve vzdělávání), terčem kritiky je spíše absence interaktivity, nekonečně nudný obsah a demotivující zkušenost (learning experience).*

*v blogu řeším vzdělávání dospělých, resp. firemní vzdělávání, vzdělávání probíhajíci v školským systému je jiná “disciplína”.

V současnosti máme 3 hlavní problémy v online vzdělávání: absence “lidské interakce”, obecnost obsahu kurzů a chybějící personalizaci.

Absence “lidské interakce”. Častou výtkou online vzdělávání je absence kontaktu s instruktorem, s jinými účastníky, zkrátka, chybějící interakce. Jsme na to zvyklí, preferujeme osobní kontakt s lidmi, mít možnost všechno odkomunikovat, vidět ostatní, spolupracovat. Je to součástí naší přirozenosti a nějak takhle probíhají i běžné prezenční kurzy.

Obecnost obsahu. Online kurzy jsou přirozeně navrženy tak, aby pokrývaly potřeby uživatelů pokud možno v co největší míře. Každý uživatel má jiné preference, jiné očekávání a odlišnou míru dosavadního poznání tématu. Pokud chceme vyhovět všem, obsah nutně musí být rozsáhlý a obecný.

Personalizace vzdělávání. Ve vzdělávání dospělých je jedným z nejdůležitejších principů respektování autonomie učícího se. Do jisté míry online kurzy umožňují vlastní tempo a způsob studia, ale ani zdaleka nevíme uspokojit specifické vzdělávací potřeby všech užívatelů.

Z těchto důvodů se dnes upřednostňuje “blended learning”, tedy část obsahu je k dispozici online (obvykle obecní obsah a teorie) a to je doplněno prezenčním vzděláváním (praktické workshopy a pod.). Je to funkčí, ale produkčně a organizačně také hodně náročné. Z těchto hledisek je často snadnejší udělat vše prezenčně. Navíc zkušenosti ukazují, že mnoho účastníků vysloveně “fláká” online část a spoléhá se na část prezenční.

Co s tím? Je tu live online vzdělávání?

Dnes máme k dispozici technologie, které uvedené nedostatky dokáží odstránit. Live online vzdělávání využívá možnosti živých video chatů, online meetingových řešení, aplikací pro online workshopy a také virtuální realitu. Co nabízí pro vzdělávání tyto technologie?

Personalizace a individualizace vzdělávání. Místo obecných online kurzů, live video chat nebo video call s lektorem umožňují pohodlné konzultování, individuální lekce, koučovací nebo mentorské online setkání. Rozdíl oproti face-to-face setkání je iba v tom, že nemusíte vy, ani lektor nikam cestovat. Je to navíc časově usporné, a setkání si můžete dokonce nahrát a vracet se k němu kdykoliv. Dostane se vám tak personalizované vzdělávací intervence, která bude řešit vaše individuální požadavky.

Point-of-need. Tomuto přístupu jsem již věnoval blog. Jde to akutní potřebu znalostí nebo dovedností pro řešení třeba pracovního úkolu. Nehledáte a nečekáte na vhodný prezenční kurz, nebo se neprobíráte rozsáhlým nebo obecným online kurze, rezervujete si video chat s expertem a učíte se řešit přímo váš specifický problém nebo úkol. Prakticky ihned, co víc si přát?

Sociální učení online. Transfer poznání a zkušeností od jiných je základem lidského poznání a tak ani live online vzdělávání to neopomíjí. Online workshopy nebo online classes v malých skupinách jsou skvělou možností jak to realizovat. Tyto online session jsou krátké (cca 2 hod), efektivní a neuvěřitelně interaktivní.

Tyto nové možnosti live online vzdělávání uvádíme také do praxe v našem novém projektu SKILLI.TO. SKILLI.TO je platformou pro live online vzdělávání, kde si můžete zkusit video chat s experty a také se účastnit online workshopů a online classes na různe témata.

SKILLI.TO promo

--

--

Brano Frk
Learning Design

õppus.co, learning designer, edupunk, knowledge worker, cyclist and white rabbit