Point-of-need přístup ve vzdělávání

Brano Frk
Learning Design
Published in
4 min readJan 16, 2019

Technologie nás naučily mít vše k dispozici okamžitě, stačí pár kliků. Tento “google efekt” se objevuje i ve vzdělávání a není to vůbec špatná věc. Point-of-need learning řeší situace, kdy učící se potřebuje získat informace, znalosti, nebo i dovednosti přesně v momentě, kdy pocítí potřebu je mít.

V tradičním firemním vzdělávání se to řeší obvykle tak, že se mapují (a občas i analyzují) vzdělávací potřeby a na těchto základech se vybuduje nějaký koncept nebo systém firemního vzdělávání. Připraví nebo se nakoupí školení a tréninky a všichni doufají, že to bude stačit. Nebude, alespoň ne v současnosti. Popsaný tradiční přístup, vychází z reality cca před 20 lety, kdy se věci neměnily tak rychle a často. Tehdy bylo možné lidi školit tak řečeno “do zásoby”, protože se ani jejich pracovní náplň příliš neměnila třeba i celou jejich kariéru. Dnes je situace zcela jiná. Navíc zjišťujeme také limity tréninků a školení, podívejte se na vizualizaci (níže), kde je zřejmá neefektivnost tradičních přístupů ke vzdělávání. Ano, efektivitu můžeme vylepšit navazujícími follow up aktivitami, mentoringem, ale uniká nám zásadní problém a tou je motivace a ochota učit se a pak také používat nové postupy v praxi.

Point-of-need

Point-of-need je moment nebo situace, kdy čelíme problému nebo pracovnímu úkolu, který neumíme vyřešit. Je to situace plná stresu, obav, napětí, ale může mít i charakter výzvy. Je to ale také situace, kdy jsme maximálně motivovaní najít řešení, naučit se to zvládnout, udělat to a je to také situace, kdy to potřebujeme hned. Co uděláte v takové situaci? Budete se ptát kolegů a googlit? Nebo si projděte nabídky vzdělávacích kurzů a budete hledat něco vhodného pro vás?

LinkedIn 2018 Workplace Learning Report

Podle dat Workplace Learning Reportu z roku 2018 sáhne většina spíše po první variantě. Pochopitelně, může se stát, že kolegové neporadí dobře nebo vygooglíte nějakou hloupost. Jistě a proto tady máme Point-of-need learning! Pokud to porovnáme s tradičním firemním vzděláváním, kde je absolvování školení často spíše povinností a účastník často ani neví proč by se měl něco učit. Point-of-need learning využívá momentu, kdy zaměstnanec pocítí potřebu vzdělávat se, často vyvolanou nějakou komplikací, motivace je pak provázána s osobní potřebou a vzdělávání dáva smysl.

Point-of-need learning

Přesně definovat Point-of-need learning je obtížné protože se jedná spíše o přístup, než nějakou ucelenou metodologii. Můžeme ale rozpoznat tři nejčastější formy:

  • Vzdělávání designováno na základě identifikace points-of-need. Důsledné analyzování potřeb zaměstnanců je klíčem pro návrh a realizaci vzdělávání. Můžeme na to použít běžné výzkumní metody (pozorování, focus group, atd.), ale v současnosti také analýzu dat. Příkladem může být xAPI technologie, která (mimo jiného) umí automatizovat identifikaci point-of-needs a dále s nimi pracovat.
  • Interaktivní znalostní systém, který na vyžádání (on demand) dodá vzdělávací obsah (in time). Učení probíhá neustále a lidé velmi často řeší pracovní úkoly i mimo práce. Proto je potřeba designovat a distribuovat vzdělávání tak, aby bylo dostupné kdykoliv a kdekoliv, nejčastěji se to v současnosti řeší prostřednictvím mobile learningu (m-learning). Zajímavým příkladem jsou také aplikace pro firemní vzdělávání jako Elucidat nebo Saffron interactive, které jsou přímo postaveny na principu point-of-need learningu.
Kdy a kde preferují zaměstanci učit se. https://towardsmaturity.org
  • Formy on-job trainingu, např. design thinking workshop, znalosti a dovednosti se získávají kreativním řešením problémů. Je to vhodné pro malé firmy nebo týmy, kde se využívá sociální učení a zkušenostní učení. Například pracovní tým řeší problematický pracovní úkol tak, že realizuje workshop, kde společně hledají řešení a zároveň se učí od sebe navzájem i ze samotné zkušenosti. Skvělá je také varianta s přizvaným expertem a pod.

Pokud budete dál přemýšlet o point-of-need learningu, zjistíte, že je to zcela přirozená “strategie” učení a jeho prvky objevíte v nejrůznějších formách, místech a situacích.

Pokud by jste měli zájem zapracovat Point-of-need learning do svého firemního vzdělávání v Learning design studiu õppus jsme vám k dispozici.

--

--

Brano Frk
Learning Design

õppus.co, learning designer, edupunk, knowledge worker, cyclist and white rabbit