Service Jam Brno 2017

Brano Frk
Brano Frk
Feb 21, 2017 · 4 min read
HELLO))) team

48 hodín. 1 téma. 30 ľudí a nekonečne mnoho možností ako si to užiť, niečo sa naučiť, spoznať nových ľudí a navrhnuť nejakú zaujímavú službu, produkt alebo riešenie. Tak presne to sa podarilo na Service Jam v Brne, ktorý sa konal v rámci globálneho service jamu. Organizátormi boli skvelí študenti KISKu Masarykovej univerzity: Míša, Terka, Maruška, Josef a Petr, ktorí vytvorili pre jamerov super podmienky a atmosféru. Uplné info o akcii nájdete na webe Brno Service Jam.

“Hello? lo? o? o.”

Tak presne takto znela téma Service Jamu pre rok 2017. Blaznivé? Možno, ale fungovalo to! Aké zaujímavé témy a zadanie sme dokázali vyprodukovať je až neuveriteľné. Celý jam samozrejme využíval metodológiu designu služieb, čiže teamy si prešli celým design procesom, od užívateľského výskumu až po testovanie prototypov. Doležité je, že základným pravidlom bolo baviť sa, zbytočne nekecať, ale tvoriť. Vysoké pracovné nasadenie teamov a milá atmosféra jamu počas 48 hodín svedčila o tom, že sa to fakt podarilo.

HELLO))) team

Na jame som bol členom HELLO))) teamu, spolu s Pavlou, Zuzkou a Romanom. Naše zadanie znelo pomerne náročne: “Jak bychom mohli využít smart devices k usnadnění face-to-face komunikace?”Na prekvapenie sme celým designovým procesom prešli bez vážnejších zásekov, slepých uličiek alebo problémov. Veľmi nám pomohol výskum od stola ako aj online dotazník, ktorý nám bolo ochotných v sobotu od 12–14.00 vyplniť viac ako 100 ľudí! Musíme ale priznať, že sme nestihli urobiť úplne všetko metodicky na 100%, vynahradili sme to však produktivitou pri prototypovaní. Zaujímovým pojítkom všetkých prototypov bolo, že obsahovali edukačnú časť s návodom ako komunikovať.

V sobotu večer sme sa nakoniec dopracovali až k štyrom prototypom: Appka pre smartfony “HELLO))), ktorá umožňuje pozývať iných užívateľov appky k F2F rozhovoru a trénovať tak svoje komunikačné zručnosti. Druhým prototypom bolo “Povídací místo”, fyzický objekt vo verejnom priestore, s facilitátorom komunikácie. Tretí prototyp bola vlajka “Here to Tolk” (áno, s umýselnou chybou) ako signalizácia pripravenosti komunikovať a Konverzátor, ako interaktívne komunikačné zariadenie. V nedeľu ráno sme sa vydali do brnenských ulíc testovať naše prototypy. Ako sa nám darilo, môžete vidieť na našom videu:

HELLO))) team video

HELLO))) app

HELLO))) app

Prototyp našej aplikácie HELLO))) si môžete vyskúšať aj vy: https://share.proto.io/J3AZL6/

Appka slúži na jednoduché nadviazanie kontaktu s iným “talkerom”. Appka by mohla slúžiť napr. ako tréningová a edukačná appka na face to face komunikáciu.

Komletnú dokumentáciu k HELLO))) projektu nájdete na webe Global Service Jam, určite stojí za to pozrieť sa aj na dalšie super projekty našich kamarátov z Brna alebo celého sveta.

Ako sa nám to celé páčilo?

PAVLA:

Brněnský jam byl parádně zorganizovaný a o všechny bylo dobře postaráno. Děkujeme! Není to jen designový proces na zkoušku, vměstnaný do 48 hodin. Hlavní je možnost potkat zajímavé a šikovné lidi, kteří se společně snaží něco zlepšit, malého nebo velkého.

Brno Service Jam 2017

ZUZKA:

Jam bol inak parádna skúsenosť. Je skvelé, že si môžeme takto nezáväzne prejsť celým designovým procesom, aj keď je nahustený do 48 hodín. Ten krátky čas navyše tvorí príjemný adrenalín a dopomáha k zbytočnému nekomplikovaniu problémov. Vďaka tomu je Jam zábavný a má tú správnu flow.
Je tiež úžasné byť súčasťou toho, akí sú ľudia kreatívni a koľko zaujímavých nápadov dokáže vzniknúť z jednej “témy”, ktorá sama o sebe vlastne nedáva zmysel. Jam som si z týchto a tisícov ďalších dôvodov veľmi užila a teším sa na ďalší.

Zuzka pred prototypom Konverzátora

ROMAN:

Ohledně Jamu mě sundalo nejvíc to, že se setkali víceméně neznámí lidé, ale i tak dokázali přijít s hromadou nápadů a myšlenek a převést je v realitu. Ten teamwork mě fakt dostal. No a taktéž byla parádní přece naše skupina, ale příští rok bych si vybral jinačí téma, než komunikace s lidmi takto napřímo. S vysokou pravděpodobností se o5 zůčastním.

HELLO))) team má hotovo!

BRANO:

Jam bol skvele zorganizovaný, vládna pohodová atmosféra a zišlo sa tam veľa zaujímavých ľudí. Osobne som si veľmi užil teamovú spoluprácu, bavili sme sa, krásne sme sa dopĺňali a myslím, že sme boli schopní navrhnúť zaujímavé a celkom funkčné prototypy. Na ceste domov som si uvedomil, že by som jamoval kľudne ešte další deň-dva. Teším sa na budúce jamy!

#těšení

PS: #gsjam #jaminBrno

Learning Design

õppus blog http://oppus.co

  Brano Frk

  Written by

  Brano Frk

  õppus.co, learning designer, edupunk, knowledge worker, cyclist and white rabbit

  Learning Design

  õppus blog http://oppus.co