Barbora Fukárková
Letní škola 2017
Published in
4 min readJun 23, 2017

--

Úprava fotografií pomocí online editorů

Žijeme v době, kdy se prakticky v každé moderní rodině nachází minimálně jeden fotoaparát, nebo alespoň mobilní telefon s funkcí fotoaparátu. Zachytit jakýkoli záběr v libovolném počtu je tedy nejjednodušší za celou historii pokusů o zachycení okamžiku, což však přináší problém přehlcení světa jak fotografy, tak jejich snímky. Přichází intenzivnější nátlak společnosti na kvalitu, která jde často ruku v ruce s post-procesem snímků.

Každý zná programy na upravování pořízených fotografií jako jsou Photoshop (a jiné produkty od firmy Adobe), Gimp, Zoner Photo Studio X, Picasa a mnoho dalších. Tyto programy mají několik nevýhod — ty lepší jsou draze placené a vyžadují roky praxe, nebo další drahé kurzy pro pozdější běžné užívání, navíc nejsou příliš přívětivé (nejen) k začátečníkům. Ty, které jsou levné nebo zdarma zase odpírají uživateli důležité funkce. Avšak společnými mínusy těchto aplikací jest nejen hrozící nekompatibilita s uživatelovo počítačem, ale také nutnost instalace na právě jednom zařízení.

Jste-li začátečník a nechcete se zatím zatěžovat složitými programy, online nástroje pro editaci mohou pomoci pávě Vám. Spustíte je v každém běžném prohlížeči, můžete mít placenou i neplacenou verzi, rychle se s nimi naučíte úpravy různého druhu, a díky jednoduchosti těchto editorů také při pozorné práci časem snáze proniknete do estetické stránky věci.

Nástroje

Osobně pracuji se dvěma nástroji — Pixlr (https://pixlr.com/), Picmonkey (https://www.picmonkey.com/). Dříve jsem využívala také polarr.com, který měl velkou výhodu v možnosti upravování .raw formátu, nicméně byl zpoplatněn. Oba dva mají své výhody i nevýhody, o kterých si povíme níže. Jsou v několika ohledech jedinečné a není špatné zkoušet kombinovat jejich schopnosti.

Existují další nástroje pro online úpravu, například Befunky, Fotor nebo Ipiccy, a jsou také zdarma, ale osobně jsem si k nim nenašla cestu — nejsou příliš uživatelsky přívětivé, navíc většina z nich převzala design i celou kostru aplikací povětšinou od Picmonkey, a přesto nedosáhli jeho úrovně. Nyní k nástrojům.

Picmonkey

Editor Picmonkey pracuje na tak zvaném freemium byznys modelu, což znamená, že má placenou i neplacenou verzi. Povětšinou stačí free verze, ale ani placená není k zahození — je poměrně levná a poskytuje několik šikovných funkcí navíc. Picmonkey má velkou výhodu ve svém intuitivním ovládání. Ihned po nahrání fotografie přesměruje uživatele k základní editaci, kam spadá například ořez, vyvážní barev, nebo kontrast, a pořadí ikon v menu ho poté směruje k pokročilejším úpravám, kde se dá najít například i funkce razítka. Zajímavé na práci s těmito editory je, že musíte tak trochu hackovat — tedy nikdy se plně nespokojit s nabízenou funkcí, ale ideálně se s ní seznámit a následně hledat více možných využití, či ji kombinací s jinými posunout o několik levelů výše.

Tyto editory jsou založené z velké části na filtrech, stejně jako například Instagram. Na používání těchto vylepšujících filtrů je důležité být velmi opatrný. Mohou ušetřit čas například s vyrovnáváním barev a někdy s nimi lze přičarovat atmosféru na zdánlivě nepovedený záběr, ale je důležité používat je velmi střízlivě, jinak vznikají velmi kýčovité a nepovedené výsledky, které jsou pro okolí s estetickým citem legrační.

Pro zajímavost:

· Picmonkey má otevřené API pro vývojáře a mezi současné API partnery patří i Facebook.

· Picmonkey byl v roce 2013 umístěn časopisem PC Magazine mezi 100 nejlepších webových stránek a je uznáván jako jedna z nejlepších a nejdostupnějších online služeb pro startupy.

Pixlr

Pixlr má velkou výhodu ve dvou možnostech úprav, které jsou od sebe oddělené. Jedná se Editor a Express. Žádný jiný online nástroj mimo Pixlr Editoru dlouho neobsahoval možnost pracovat ve vrstvách — PicMonkey tuto funkci nedávno zavedl, nicméně se Pixlru zatím v tomto bodě nevyrovná. Dalšími velkými výhodami je možnost práce s více fotografiemi i mimo koláž, používaní nástroje jako kouzelná hůlka, nebo libovolná transformace označených objekty. Těmito funkcemi se dokáže nejvíce přiblížit kvalitě například nástroji Gimp, a poskytuje možnost pokročilých a kvalitních úprav.

Pixlr Express má stejnou podstatu jako celý Picmonkey — naleznete zde možnost základních úprav i filtrů. Jeho plusem je složka filtrů Overlay, která obsahuje velkou škálu různých světelných efektů.

Pro zajímavost:

· Časopis Time umístil Pixlr mezi 50 nejlepších webových stránek roku 2013

· Aplikace funguje od roku 2008 a byla původně určena pro laiky, nakonec byla však upgradována o několik pokročilejších nástrojů pro úpravu fotografií.

Oba editory jsou dostupné také v mobilní verzi, ale nejsou příliš stahované, protože jsou často nekompatibilní se systémy mobilních telefonů a většina uživatelů mobilních aplikací na editaci fotografií dává přednost Instagramu.

O online nástrojích pro úpravu fotografií a obrázků by se dalo psát hodiny — téma je to neprobádané a opomíjené, i když velmi zajímavé. Fotografům i jiným odborníkům přijdou banální, avšak jako krok k učení se jsou dle mého názoru k nezaplacení. Naučíte-li se ovládat tyto editory včetně pokročilých nástrojů, není již těžké se plynule přesunout k běžným a uznávaným programům, a každodenní prací se zdokonalovat. Důležité je se zde nezaseknout, ale jít dále, objevovat, učit se, používat, vracet se, posouvat kupředu a vytvářet tím něco nového a jedinečného.

--

--