Čtenářství v digitálním věku

Dřív nebo později k tomu muselo dojít. Nové technologie 20. a 21 století zasahují do většiny činností a aspektů lidského života. Ať už se jedná o nové možnosti v medicíně nebo méně populačně prospěšné novinky jako je telefonování vlastním mazlíčkům, možnosti a způsoby života se mění dle trendů aktuální doby. Aktuálně se nacházíme v době digitální, která nám umožňuje šetřit velké množství času při komunikaci, práci nebo vyhledávání a ověřování informací. Nebo nám také nabízí spoustu příležitostí pro zdržování, například formou různých diskuzí s trolly nebo čekáním na autobus.

Ač se to může zdát neuvěřitelné nové technologie zasáhli i knihovnictví a čtenářství obecně. V dnešních dnech si může každý s přístupem k elektřině a internetu vybrat svou oblíbenou četbu. Bez ohledu na to zda se jedná o časopisy pro ženy nebo historické romány. Elektronické časopisy nevyvolali příliš velkou vášeň, přestože jak je zmiňované v jednom z materiálu k tématu, právě v rámci periodik a placených reklam otevřela digitální forma nová východiska. Je logicky předvídatelné, že 3D model auta zaujme uživatele mnohém více než pouhá tištěná verze obrázku, která neumí bez pomocí QR kódu a chytrého telefonu vyloudit zvuk nebo speciální, jedinečnou slevu právě pro Vás. Jaká budoucnost čeká periodika je záhadou. Dokáží si nicméně představit několik scénářů. Momentálně je možné zaplatit si různé předplatné ač už formou souhrnného předplatné pro více listů tak zakoupení konkrétního výtisku či časopisu. Některé možnosti mi ovšem připadají nelogické a nemyslím si, že se dlouhodobě udrží. Jedná se především o různé “premium” předplatné kdy získáváme nejen možnost číst časopis na webu, ale i v rámci aplikace v telefonu či tabletu. To je skvělé, ale k tomu všemu získáme i tištěný výtisk přímo do naší schránky. Tedy jedno číslo si můžeme přečíst na 3 různých platformách. Proč? Věřím, že se to může hodit pro využití více osob, ale osobně neznám nikoho kdo by potřeboval číst jedno číslo časopisu na webu, cestou MHD v mobilním telefonu a následně si doma s radostí otevřel tištěnou verzi. Dle mého osobního, neobjektivního názoru jsou tištěné verze časopisů přežitek pouze pro radost. Vzhledem k rychlému zastavárání informací (a v některých případech kvalitě nemluvě) se jedná o značně nevýhodnou záležitost a to jak spotřebou papíru, barvy i pracovních sil.

E-knihu nebo knihu? Jedná se o hojně využívanou otázku předchozích let. Také panovaly různé věštecké předpovědi, že klasické knihy jsou u konci své éry. A ono nic. Tuzemští čtenáři stále dávají přednost papírové formě svého oblíbeného žánru, přestože výhody jejich elektronických sester jsou nesporné. Každý kdo přečte více než jednu knihu týdně nebo se vyžívá v rozměrných titánech ocení skladnost čtečky, která může ukrývat i knihovnu a o tisíci titulech. Nutnost nabíjení jako nevýhody se ztrácí ve chvíli kdy je to nutné jednou měsíčně. O křehkosti se dá také spekulovat, čtečku není obtížné zlomit, ale v případě že se potká se sýrem na útěku ze svého houskového království, obvykle dopadne lépe než umaštěná kniha. Každá varianta má své výhody a nevýhody. V tomto případě nová platforma nenahradila původní a stala se doplňkem. Důvod může mít několik rozměrů. Cena e-knihy není o příliš nižší než tištěné knihy a většina lidí má ráda, když investuje své peníze do fyzického objektu. Tištěná kniha má také specifické vlastnosti, které mnozí oceňují. Ať už se jedná o strukturu papíru, jeho vůni nebo výmluvu pro shromažďování záložek. Každý volí dle své potřeby a přirozenosti. Otázkou zůstává jakým způsobem se vyvine čtenářství u populace, která bude mít možnost sáhnout pro digitální podání již od chvíle kdy se naučí číst. Již teď se objevují informace o změnách v mozku při práci s elektronickými zařízeními. Jen čas a dlouhodobé sledování nám umožní zjistit jakým způsobem nás technologie mění.

(zdroj: https://pixabay.com/cs/%C4%8Dten%C3%AD-kniha-ebook-sv%C3%A1tek-relaxace-1249273/ )