Čtenářství v digitálním věku

Jana Krajíčková
Letní škola 2017
Published in
2 min readJun 21, 2017

The Future of Tablet Magazines (video)

Ve videu je zmíněn fakt, že s nástupem technologií se mění celý svět, a to i magazíny. Nyní již nejsou pouze tištěné magazíny, ale je velké množství jich je v digitální podobě. Texty a články v magazínech jsou interaktivní. To co nás v nich zaujalo, můžeme snadno sdílet s ostatními.

Anne Mangen, Adriaan van der Weel: The evolution of reading in the age of digitisation: an integrative framework for reading research
Článek se zabývá změnou způsobu čtení, což je způsobeno technologiemi, kdy je možné číst nejen tištěné dokumenty, ale i dokumenty v digitální podobě. V článku je zmíněn i výzkum, který v oblasti čtení a čtenářské gramotnosti probíhá. V článku jsou také zmíněné dimenze (ergonomická, emoční, kognitivní…)

Rozhovor s profesorkou N. Katherine Hayles (video záznam)

Ve videu je nejdříve zmíněno dílo profesorky N. K. Haylesové How we became posthuman. Rozhovor je poté směřován na její práci a studium. Další témata jsou: digitální myšlení, role konzumenta a producenta, či názor na wikipedii. Na konec je zde zmíněno dětství N. K. Haylesové.

Ceridwen Dovey: Can Reading Make You Happier?

Článek se zabývá biblioterapií. Nejdříve autorka popisuje, jak se dostala k biblioterapii a jak jí pomohla. Autorka zmiňuje, že biblioterapii nejdříve nevěřila. Setkala se s biblioterapeutem, který jí podle vyplněného dotazníku doporučil seznam knih. V další části je zmíněna historie biblioterapie. Je zde zmínka o prvním výskytu slova biblioterapie v roce 1916 v časopise. Poté vznik školy. V článku je také vysvětleno, co to vlastně ta biblioterapie je. Také zde je zmíněn seznam chorob a k nim doporučený seznam knih.

Za moji osobu mohu říct, že čtu více digitální dokumenty než tištěné. Je to snadnější a všude dostupné. Nemusím sebou tahat těžké knihy atd. Ale pokud se mi nějaká kniha opravdu líbí, tak si ji raději koupím v tištěné podobě.

--

--