Akvária do knihoven

Lukáš Konečný
Letní škola 2017
Published in
6 min readJun 18, 2017

Tento projekt vznikl na základě zadání závěrečného projektu v předmětu Kreativní laboratoř v oboru Informační studia a knihovnictví na fakultě filozofické Masarykovy univerzity v Brně. Hlavní myšlenkou je přilákat nové lidi do knihoven, a především oslovit mladší čtenáře. Akvárium by tedy nehrálo jen roli uklidňující, ale také vzdělávací. V rámci však svého přizpůsobení, může nově vzniklé akvárium s technickým zařízením posloužit k jakémukoliv účelu knihovny.

Proč zrovna akvárium?

Samozřejmě věci jako voda a knihy nejdou moc právě dohromady, avšak zamysleme nad celou myšlenkou. Akvarijní rybičky poskytují živý aspekt, který působí uklidňujícím dojmem a dobře designové akvárium může být středem mnoha pohledů a zájmů. Ať už se jedná o mladé publikum, které fascinuje především pohyb a barvy, tak to starší, kdy dobře umístěné akvárium může prostředí knihovny zvelebit.

Co je účelem?

Mých cílů v tomto projektu bylo několik. Hlavní cíl byl především k oslovení mladších čtenářů, kteří by do knihovny nechodili jen kvůli rodičům a knihám, ale měli by další zajímavý objekt, na který by se těšili a mohli ho obdivovat. Zároveň se zabudovanou vzduchově uzavřenou obrazovkou (popřípadě zalisovanými papíry / stránky knih) by se děti mohli učit různé zajímavosti, popřípadě by dostali doporučení na knihy, které by je mohli zaujmout. Druhým cílem bylo zkrášlit prostředí knihovny a udělat ji více lákavějším a uklidňujícím místem. U větších knihoven, kde se pořádají různé akce / semináře, by akvárium hrálo roli povinnosti, o kterou je potřeba se starat. Pokud by tedy byly kurzy o podmořských živočiších, tak by tu byla jistá interakce a názornost. Samozřejmě ne všechny cíle jsou realizovatelné a hodně záleží na dané knihovně, k jakým možnostem se přikloní a jak případné akvárium zapojí do svých aktivit a působení.

Rozdíly oproti běžným akváriím

Samozřejmě, aby daná knihovna měla o akvárium zájem, je nutné ji přesvědčit o odlišnostech, které akvárium do knihoven přináší oproti běžným akváriím. Nejprve je nutno říci, že základní aspekt zůstává stejný. Tedy jedná se o živé organismy, které společně s ostatními komponenty, poskytuje určitý uklidňující a zajímavý prvek. Akvarijní rybičky jsou totiž oproti normálním rybám barevně zbarvené a díky svým pohybům přitahují pohledy mnoha lidí. Základním rozlišovacím faktorem je především samotný hlavní účel akvária. Oslovit konkrétní věkovou skupinu návštěvníků knihovny za účelem je upoutat a zároveň je něco naučit, popřípadě informovat o faktech / zajímavostech nebo o samotných produktech knihovny. Tomu by bylo dosaženo pomocí vzduchotěsně uzavřené obrazovky, které by promítala předem připravený text, který by knihovna chtěla předat svým návštěvníkům. Pokud by však toto nebylo možné v rámci knihovních nákladů, tak by se dali zatavit stránky textu, popřípadě rovnou stránky vyřazených knih. Pokud by ani toto nebylo možné, tak pak je možné nakoupit uměle vytvořené dekorace v podobě knih a celou architekturu akvária přizpůsobit k tomu, aby se jednalo o podmořský knihovnický svět.

Povinnosti

Ačkoliv se může zdát, že starat se o akvárium může být časově náročné tak opak je pravdou. Hlavními povinnostmi jsou tyto věci:

· Krmení rybiček (3 denně stačí)

· Odsátí vody a nahrazení za čistou (1x za týden, nahrazuje ¼ vody)

Je tedy vidět, že časová náročnost zde není velká a dá se zvládnout. K těmto povinnostem samozřejmě patří i starost o filtr, popřípadě světlo. V tomto ohledu při jednotýdenní výměně vody hovoříme o jednoměsíční starosti.

Rybičky

Hlavní otázkou mimo umístění je jistě druh rybek, které do akvária chceme dát. Počáteční výběr pramení mezi dvěma možnostmi. Sladkovodní a mořské rybičky. Vzhledem k tomu, že chceme akvárkem upoutat a aby vyzařovalo, co nejvíce barev, tak zvolíme mořské rybičky. Další výběr je z hlediska rozložení rybek v rámci akváriu, existují celkem 3 stupně.

· 1. z nich je u hladiny, rybičky se krmí hned u hladiny

· 2. z nich je uprostřed akvária, rybičky se krmí poté co krmivo padá dolů

· 3. z nich je spodek akvária, rybičky se krmí na dvě

Je tedy vhodné vytvořit správný poměr a rozložení rybek.

V rámci projektu jsem vybral nejvhodnější druhy v rámci své náročnosti a barevnosti:

Neonka obecná — střed

Panceřníček skvrnitý — dno

Black molly — hladina

Krunýřovec obyčejný — dno

Parmička nádherná — střed

Endlerka -hladina

Paví oko-samec — hladina

Příslušenství

Nesmíme zapomenout i na samotné akvárium a další komponenty. Komponenty rozumíme filtrační a topné zařízení, světlo, odsávací zařízení, dekorace (písek, kameny, dřeva, rostliny).

Akvárium volíme především podle dostupných prostor knihovny. Mělo by však být dostatečně veliké, aby mohlo upoutat pozornost. Je důležité mít na paměti, kolik rybiček chceme v akváriu — od toho se odvíjí objem litrů akvária. Hrubý objem akvária se počítá následujícím způsobem: Vynásobí se šířka, hloubka a výška akvária a výsledek se vydělí číslem 1000. Vlastní počet litrů se ještě sníží o vybavení akvária.

Filtr a topítko jsou nepostradatelnými komponenty, které potřebuje každé akvárium. Filtr volíme podle objemu akvária a také podle toho, jestli chceme venkovní, nebo vnitřní. Obě varianty okysličují vodu, která je pro rybičky velice důležitá. Mimo jiné filtruje nečistoty a pomáhá k čistému akváriu. Jelikož chceme mořské rybičky, tak je nutné akvárium vybavit topítkem, které vyhřívá vodu na požadovanou teplotu.

Odsávací trubice a stěrka na sklo. Ačkoliv máme akvárium vybaveno filtrem, tak tyto další komponenty jsou nezbytnými společníky pro čistotu akvária. Odsávací trubice pomůže k lepšímu odsátí vody v týdenních intervalech a stěrka odstraní případné objevy řas.

Dekorace. Mimo technické zařízení v akváriu bychom měli sáhnout po dekoracích. Existují jich nespočet druhů a variant. Od napodobenin rostlin, dřeva, kamenů po ty jejich přírodní varianty.

Cena by se odvíjela podle velikosti akvária a technického vybavení, které by chtěla knihovna mít. Přibližná cena by se však neměla vyšplhat přes 10000 korun.

Architektura akvária

Správná architektura akvária je velmi podstatnou částí pro to, aby bylo akvárium zajímavé a mohlo tak přilákat lidi.

Navrhl jsem jeden z možných architektonických návrhů, které mají v sobě zakomponovanou možnost s voděodolnou obrazovkou. 3d model online

Vyhotovení a dojmy z projektu

S touto přípravou jsem se mohl pustit k prototypu. Objevilo se však pár zásadních otázek. Přenášení akvária a jeho příslušenství nebylo zrovna věcí jednoduchou. Hlavním problémem však byly samotné rybičky, které by musely nalézt stabilní domov. Vše se navíc odehrávalo v podzimním semestru, kdy se zrovna urodil sníh a převážet rybičku v mrazu by bylo riskantní. Vše tedy víceméně zůstalo v mé hlavě a projekt jsem především prezentoval v rámci 3D modelu. Profesor daného předmětu, do kterého jsem projekt vypracovával předsunul tento návrh do okruhů knihovníků. Bohužel žádného zájemce jsme nenašli. Na druhou stranu byla profesoru nabídnuta agama, která si našla nový domov v prostředí KISKu.

Pro zajímavost dokládám časový harmonogram projektu.

--

--