Cosplay v knihovnách

Alena Recmanová
Letní škola 2017
Published in
7 min readJun 23, 2017

Cosplay pochází ze spojení anglických slov ‚costume‘ a ‚play‘, což už samo o sobě vypovídá o povaze tohoto pojmu. Označujeme tak fenomén, kdy se daný člověk obleče do kostýmu, vlastnoručně vyrobeného nebo koupeného, a chová se jako daná fiktivní postava ze seriálu, filmu nebo hry. Klade se důraz více na kostýmovou část než hraní, neboli role-play, ačkoliv i toto tvrzení může být sporné, neboť jde o náročnější a snáze naučitelnou část cosplaye. Cosplayer, neboli člověk, který se věnuje cosplayi, se musí naučit pracovat s velkým množstvím materiálů (záleží na konkrétní postavě), obvykle jde hlavně o práci s různými druhy látek a šití, dále pak práce s parukami a líčením, pokud jde o zbraně nebo různé zbroje, pak také práce s lepenkou, pěnovými podložkami nebo worblou.

Cosplay video z českého Animefestu 2015
Wonder Woman a Supergirl — ukázka zahraničního cosplaye

Kromě výroby samotného kostýmu je také důležité svou práci následně umět prezentovat: zajistit si fotky od profesionálních fotografů nebo účastí na soutěžích. Soutěže se pořádají na různých conech a to v různých kategoriích. Con je fanouškovský festival obvykle na témata sci-fi a fantasy nebo na konkrétní díla tohoto žánru. Obvyklou náplní tohoto festivalu jsou přednášky, workshopy nebo soutěže, jako například zmiňovaná cosplay soutěž. Nejslavnějším festivalem tohoto typu je samozřejmě slavný Comic Con pořádaný v San Diegu, jehož se účastní obrovské množství herců z různých seriálů, nutno ale podotknout, že tyto festivalů jsou spíše velkým nákupním centrem s možností návštěv právě panelů s herci, než festivaly našeho typu. Největším conem u nás je nepochybně Festival fantazie pořádaný v Chotěboři na témata různých podžánrů sci-fi a fantasy kultury. Na cosplay soutěži na tomto festivalu lze soutěžit hned v několika různých kategoriích: jednotlivci — seriál/film, komix, hry nebo skupiny. Účast zde bývá každoročně velmi hojná a předváděné scénky vždy velmi pobaví. Druhým nejnavštěvovanějším conem a největším festivalem východní kultury garantovaným japonským velvyslanectvím je Animefest, každoročně pořádaný na brněnském výstavišti. Tento festival se zaměřuje na anime a japonskou kulturu, oblíbené jsou také přednášky týkající se cosplay. V posledních létech se velmi proslavil svou cosplay soutěží, z níž výherce získává postup na celoevropskou soutěž Eurocosplay na londýnském Comic-conu a pravidelně jsou zváni hosté z celé Evropy jako porotci této soutěži.

Germia — loňská česká výherkyně Eurocosplaye

Prezentováním cosplaye na veřejnosti a marketingu se dlouhodobě věnuje na našem území skupina CosplayTeam33. Díky této skupině se cosplayři učastní hned několika night shoppingů v obchodních domech po celé republice jako doprovodný program, tyto akce přitahují nemalou pozornost.

Galerie Šantovka v Olomouci, Night Shopping s cosplay přehlídkou, 2017

Jde o fenomén, který může přitáhnout pozornost velmi po vizuální stránce a může nalákat do knihoven spoustu potenciálních čtenářů nejen z dětských řád, ale také běžné návštěvníky conu, jimž je cosplay velmi známý, i úplné neználky.

Nyní si představíme několik cosplay akcí pořádaných v knihovnách ve světě a jednu pořádanou u nás:

Mid Pellas Comic and Maker Con, pořádaný na St. Peterburg College and the Seminole Community Library 9. srpna 2014, přilákal neuvěřitelných 3500 návštěvníka a zúčastnilo se jej 300 cosplayerů, čímž se stal největší akcí tohoto typu.

ELANCO After Hour Teen Fandom Event se pořádá pravidelně každý měsíc v ELANCO Library.

ToshoConu, uspořádaného v Salt Lake Count Library v roce 2014, se zúčastnilo 1500 návštěvníku a přes 60 cosplayerů.

Chesterfield County Library Comic Con, pořádaný Chesterfield Public Library v březnu roku 2015, navštívilo 2150 návštěvníků spolu s více než 1000 cosplayery.

Salt Lake County Library Harry Potter Yule Ball, pořádaný stejnojmennou knihovnou, se pořádá pravidelně od roku 2013, v roce 2015 se zúčastnilo 1500 účastníků a všichni byli cosplayeři.

Maheniks, pořádaný 25. srpna 2016 v Knihovně Jiřího Mahena, byl prvním českým pokusem vytvořit akci podobnou conu a využití cosplaye v knihovnách v podobě cosplay přehlídky. Akce vznikla na propagaci komiksové kolekce pořízené do knihovny a pojmenování nového „oddělení“ Teen. Bohužel čísla návštěvnosti jsem nedohledala. Program se skládal převážně z přednášek na komiksové téma, několik z nich přednášel i kreslíř Petr Kopl a zakončen byl právě cosplay přehlídkou v uvítací hale. Sama jsem se zúčastnila cosplay přehlídky jako účastník, tudíž mohu zhodnotit zákulisí této akce. Velmi oceňuji moderátora, který byl velmi dobře vybraný a dobře se vyznal. Bohužel zázemí neodpovídalo mým představám, místo na převlékání chybělo.

Když jsme si představili konkrétní příklady akci, představíme si, jaké všeobecné typy akcí lze pořádat v knihovnách se zakomponováním cosplaye. Ze všeho nejjednodušší je v rámci akce v knihovně si pozvat cosplayery jako hosty, nejlépe na besedu pro děti. Vzhledem k věku by bylo nejlepší pozvat spíše menší množství cosplayerů a nejlépe takové postavy, které jsou dětem dobře známé, např. superhrdiny nebo Disney princezny. Postavy mohou dětem například přečíst pohádku nebo předvést nějakou zábavnou scénku. Akce podobného typu se pořádají v Americe už několik let, jde o skupinu cosplayerů jménem ‚The Hero Army‘ (čítající 120 členů), která se snaží díky cosplayi pomáhat charitě a pravidelně chodí v kostýmech předčítat dětem do nemocnic. Z této skupiny si vzala příklad česká ‚Rebel Legion‘ (cosplay skupina ze Star Wars) a také chodí dětem předčítat.

The Hero Army
Předčítání v nemocnicích je mezi Star Wars cosplayery velmi oblíbené

Další možností může být uspořádání conu přímo v knihovně. Mnoho knihovnám po světě se to už podařilo a v ČR může být příkladem Maheniks, ačkoliv do opravdového conu má stále dosti daleko, ozvláště co se náplně přednášek a cílové skupiny týká. Při plánování takového typu akce velmi záleží na kontaktování správných lidí, co mají s pořádáním těchto akcí zkušenosti a také mohou zajistit zajímavé přednášky, případně i hosty. Hosté jsou skvělým lákadlem na akce. Největším problémem ale zůstane jídlo, neboť stánky s párky nejsou něco, co vedení knihovny zrovna potěší. V rámci této akce můžeme pořádat různé workshopy zaměřené na výrobu cosplaye, o tom však později, a hlavně cosplay soutěž či přehlídku, pak je důležité sehnat si dobrého moderátora a pro soutěž i porotce, jež mají dobrý přehled o kvalitách kostýmů a postavách, takovéto akce se mohou pořádat bez samotného conu, ale mohli by fungovat i jako hřeb akce.

Zajímavým nápadem je založení cosplay klubu v knihovně. Tento klub sdružuje jednotlivé cosplayery a pomáhá jim sdílet své zkušenosti, nápady a pomoc při výrobě kostýmů. Dobrý příklad nabízí cosplay klub Richland Public Library ve Washingtonu, který se schází jedno za měsíc a diskutuje různé techniky a aspekty výroby kostýmu. Další příklad najdeme na Fayteville-Lincoln County Public Library, konkrétně jejich Fayteville Anime & Cosplay Club, na jejichž setkání se převážně promítá anime.

Cosplay klub plný superhrdinů

Co se týká workshopů s výrobou pro cosplayery, může být více kreativní. Nejvíce zájmu by určitě vyvolala akce ‚Vyrob si svou zbroj‘. Pro takovýto workshop je potřeba zajistit velké množství materiálů potřebných na výrobu, což také znamená větší finanční náročnost. Zajímavé mohou být akce na výrobu šperků, nejde o tolik finančně náročnou akci a může zaujmout širší veřejnost. Také může jít o sérii akcí, každá zaměřená na jinou techniku výrobu nebo jiný druh šperků. Dalším zajímavými workshopy by mohly zaměřovat na práci s parukami (barvení, stříhání, různé druhy účesů) nebo na líčení a bodypainting (práce s latexem, tvorba falešných popálenin, vousy, crossplay…).

Co se týká pořádání cosplay soutěží v knihovnách, je velmi důležité zajistit prostor pro převléknutí (neboť nemusí být vhodné počasí nebo cosplayer nechce ve svém kostýmu cestovat hromadnou dopravou) i zrcadla pro nalíčení. Vhodně zvolená porota může také pomoct dobře zpropagovat akci, pokud jde o známého cosplayera, který může akci sdílet na svých stránkách a také pokud jde o zkušeného, tak dokáže dobře zhodnotit práci odvedenou na kostýmu i jeho věrohodnost.

Cosplay soutěž pořádaná v knihovně

Dalším zajímavým nápadem, velmi oblíbeným v Americe, je zajištění stánku knihovny na místní conu. V USA se tak často děje v rámci Comic-conů a vždy mají mezi návštěvníky velký úspěch. Pro velmi nákupní povahy daných akcí působí tato „pojízdná knihovnička“ jako uklidňující koutek s možností krátkého oddychnutí od celovíkendového ruchu. Stánek může nabízet nejen nabídku knih týkající se sci-fi a fantasy a odpočinkový koutek pro čtení, seznámení, ale také často nabízí různé hry, soutěže a výzvy. Pop-Up Library na Emerald City Comiconu přitáhla nemalou pozor návštěvníků, spojením 35 dobrovolníků z 12 různých knihoven vzniklo toto úžasné okénko, přinášející rady autorům ohledně publikování a nabízející knihy podceňovaných autorů.

Pop-Up Library

--

--