digitalReading

http://tawdrakandle.com/literary-addicts-wednesday-meme-ebook-or-print/

S mojím nástupom na KISK som sama zažila takú malinkú osobnú digitálnu revolúciu. V predchádzajúcom štúdiu, ktoré bolo v mnohých aspektoch rozdielne a neporovnateľné, som takmer všetko tlačila do hlavy z papiera. Zásadným rozdielom bolo množstvo učiva, ktoré bolo potrebné naučiť sa do bodky, naspamäť. Vlastný názor, či postoj si nebolo potreba vytvárať. Rozdiel v učení mali na svedomí aj poskytnuté materiály, ktoré mali väčšinou podobu asi sto-stranových skript a ich cena bola prijateľná (hlavne, ak pochádzali od starších spolužiakov). Nad skladnosťou a prenosnosťou som nijak nerozmýšľala, keďže to môj životný štýl a sociálny život (hah), nijak nepodmieňoval. A eko otázkou som sa taktiež nezaťažovala (tá by možno bola na ďalší článok).

Pol roka na KISKu ma presvedčilo minúť môj vianočný bonus na tablet. Vtedy to bola to jasná voľba, keďže materiály sa mi vo veľkom hromadili, prestávala som sa v tom vyznať. Boli rôzneho charakteru, často si vyžadovali iné médium ako papier a šalinami sa to taktiež ťahá stále ľahšie + mnohé ďalšie dôvody a výhody. Dnes si už neviem predstaviť, aby som si všetky materiály musela zháňať vo fyzickej podobe.

Uvedomujem si, že na tablete text vstrebávam rozdielne, tiež s ním pracujem inak. Či už učivo alebo články na internete, na všetko sa dívam s filtrom, ktorý sa snaží v rýchlosti vytriediť len to najpodstatnejšie. Z digitálneho prostredia si nechcene tento zvyk prenášam do fyzického. A s tým aj zopár ďalších. Multitasking je výhodou a prekliatím zároveň. Ľahkosť a rýchlosť je však neoceniteľná.

http://memeguy.com/photo/55301/i-couldnt-find-it-as-an-ebook

Napriek všetkým výhodam, stále vnímam rozdiel medzi učebnými materiálmi v tablete a “krásnou literatúrou” na poličke. Mám v sebe zakorenenú úctu ku knihám. Pod knihami si stále predstavujem tie tlačené. Obľúbená kniha v tablete mi neprináša rovnakú radosť ako tá na poličke. Užívam všetky zmyslové aspekty kníh, ich fyzično, ich vôňu. Stále sú pre mňa niečím posvätným, mojím najhodnotnejším majetkom. Míňanie peňazí na knihy je o mnoho menej bolestivé než za handry.

Lenže podobné pocity som mala aj u mnohých iných vecí za posledných 10 rokov. Dnes mi už nenapadne kúpiť si hudobné CD, či film na DVD, keď existuje Spotify a Netflix. Problém e-kníh, je že sa mnohé stále snažia napodobňovať tie fyzické, namiesto toho aby sa od začiatku využívali svoj potenciál. Interkatívne knihy tu už dávno máme, ale mnohými stále nie sú za knihy považované. Práve pre svoju neprekonateľnú odlišnosť od tých klasických.