e–Goverment jako platforma

Martin Černý
Letní škola 2017
Published in
3 min readApr 23, 2017

Co je to e–Goverment a proč bychom se o něj měli zajímat? Většina zdrojů popisovala jakýsi úpadek systému e–govermentu v České republice od roku 2008. Tento úpadek podle mého názoru nastal z několika důvodů — odbornost, decentralizace systému, vzdělávání, změna mentality o většině těchto důvodů se přímo či nepřímo píše v zadaných zdrojích. Pokusím se popsat situaci z pohledu studenta vysoké školy a poukázat na největší problém změna mentality.

Jako student vysoké školy nepřicházím do styku s úřady zase tak často a když k tomu dojde, tak má zkušenost je spíše negativní, ale zase na druhou stranu jediné co dělám je, že nadávám na systém a jak je všechno špatné. Už mám za sebou vyřizování občanky, cestovního pasu, řidičského průkazu, změnu bydliště, volebního průkazu (abych mohl volit mimo bydliště) a výpisu ze zdravotní karty. Do teď nechápu, proč se musím na každý průkaz fotit zvlášť, ale jelikož tuto proceduru nepodstupuji každý den, tak nemám snahu to měnit.

Přesně v tomto myšlení vidím největší problém. Změnit mentalitu lidí je velice těžké a myslím si, že v tomto případě to bude mnohem složitější, jelikož lidé nepřicházejí se samosprávnou tolik do styku. Je nutné zavést základní vzdělání o tom, co je to internet a jak funguje. Používáme chytré telefony a nevíme, jak fungují. Myslím si, že když lidé pochopí princip fungování e–govermentu a jeho možné potenciální rozšíření (nepůjde jen o to, že vše vyřídím z pohodlí domova), ale potenciál možné participace a kontroly státu, politiků a financí. Zavádíme nový systém, který je postavený na internetu, ale nezavádíme vzdělávání v oblasti ICT gramotnosti.

V jednom z článku zaznělo, že e–goverment není o tom přenést systém samosprávy online, ale uvažovat o e–goverment jako o platformě, která se nesnaží popsat fyzický svět státu, ale rozšířit ho. Tak jako budeme uvažovat o problému ukradení občanského průkazu, tak podobně budeme muset přizpůsobit bezpečnost e–občanky. Jen v tom druhém případě uvažujeme o mnohem více možnostech zabezpečení. Dobře byl tento problém popsaný v článku o Estonsku, kde autor popisoval e-volby. V Německu nelze volit z domu, jelikož to že dáme lidem možnost volit z domu, přináší možnost ovlivňování jedince zbytkem rodiny.

Jak píše Benjamin Bratton: „From here we see that contemporary Cloud platforms are displacing, if not also replacing, traditional core functions of states, and demonstrating, for both good and ill, new spatial and temporal models of politics and publics”. Nejedná se o autora zabývajícího se e–Govermentem, ale o filozofa poukazujícího na změnu v geopolitice a modelu světa v období nových technologií a cloudu. I když se jedná spíše o popis modelu světa, jeho myšlenky lze vztáhnout i na úroveň státu. Popisuje svět jako stoh, který se skládá z několika vrstev. Už se nepohybujeme v centralizovaném světě/státu/městu. Pro informace si nechodíme k úřední desce, ale pracujeme na úrovni uživatele a státu. Mluvíme o mnohem širším propojení těchto úrovní, než tomu bylo dříve a proto je nutné začít se změnou mentality. Kapitál se nepohybuje z továrny na tržiště a z tržiště k zákazníkovi (eshopy, burza, rohlík.cz atd.). E–Goverment má a bude mít vliv na systém a model ve státě (Estonsko kratší zasedání vlády)—je nutné tuto změnu správně komunikovat od odborníků k politikům/občanům a změnit jejich mentalitu a uvažování o e–Goverment.

--

--