Government: Co s ním? Jak na něj?

Barbora Fukárková
Letní škola 2017
Published in
2 min readApr 23, 2017

Nepovažuji za relevantní komentovat a popisovat E-government jako takový, v článcích byla problematika rozvedena dostatečně podrobně v různých aspektech. Jen krátce — věc je to potřebná, a to nejen pro obyvatele, nese totiž určitou výpovědní hodnotu o technické vyspělosti našeho státu. Náš úpadek, respektive absolutní zamrznutí rozvoje patrného v evropských žebříčcích mě mrzí, a jako obyvatele státu mě lehce děsí skutečnost, že před námi figuruje například Chorvatsko.

Za nejhorší však vyhodnocuji zejména jednu skutečnost, která vyplývá z videa. Lidé rozhodující o tom, co je pro nás dobré, nerozumí tomu, co dělají, a nechtějí to dělat pro nás. Zákony píší neodborníci, pletou si základní pojmy jako webová stránka a internetová stránka, nejsou schopní ani zpětně opravit chyby, ač jsou jim předkládány, a nejsou ochotní nám zpřístupnit data, která jsou v jiných zemích samozřejmostí, např. informace o výdajích státu. Jak mohu těmto lidem důvěřovat, že dokáží zkonstruovat jednotný, stabilní a pro obyvatele (!) přínosný e-Government?

Digitální vládní systém, kterým se může chlubit například Estonsko, bych však samozřejmě uvítala. Nemyslím si, že bychom při jeho vytváření měli postupovat formou revoluce, protože revoluce nejsou dle mého názoru adekvátním řešením. Autor jednoho z článků uvádí revoluci jako nutnou, protože evoluce nás dovedla tam, kde jsme. Myslím však, že se nám v naší moderní společnosti nabízí i jiné možnosti, než r(evoluce). Nemusíme se ihned dostat na nejlepší místa v žebříčcích. V tuto chvíli se pro mě spíše jeví jako klíčové postupovat pomaleji, za to důkladněji. Myšlení lidí a jejich názory ve většině případů nepřeklopíme ze dne na den. Pojďme raději dosazovat do veřejné správy mladé, otevřené lidi, kteří přinesou nové možnosti, a změňme tak postupně myšlení těch, kteří teď tak trochu přemýšlí za nás.

Zdroj: http://www.studis-online.de/StudInfo/Bilder/HS/148-e-government800x600.jpg

--

--