Otvorené knižnice

Barbora Tvrdoňová
Letní škola 2017
2 min readMay 8, 2017

--

Knižnice a knihovnícka profesia sa v posledných rokoch vzdialila od zažitého, tradičného modelu inštitúcie, ktorej hlavnou a najdôležitejšou službou je požičiavať knihy. Keď som sa prvýkrát, v 1. ročníku na exkurzií po knižniciach v ČR a zahraničí stretla s pojmom otvorených knižníc vravela som si, že to predsa nie je možné a pochybovala som o tom, že by sa to vôbec niekedy mohlo uskutočniť v Českej republike.

Otvorené knižnice fungujú na kombinácií klasických otváracích hodín, kedy užívatelia majú k dispozícií personál knižnice a hodín, kedy funguje tzv. self-service. Tento nápad považujem za maximálne ústretový krok voči užívateľom a ťah, ktorý priláka užívateľov späť do knižníc. Napriek tomu, že Koncepce rozvoje knihoven v ČR pro léta 2017–2020 tvrdí, že knižnice síce strácajú monopol na informácie ale užívateľov neubúda, nie je tomu tak. Dlhodobé výskumy knižníc vedené profesorom Trávničkom a AV ČR ( 2007, 2010, 2013 a posledný 2018) ukazujú, že užívateľov v českých knižniciach ubúda. Mení sa totiž dopyt služieb, ktoré užívatelia požadujú. Práve preto si myslím, že otvorené knižnice by mohli byť účinným nástrojom, ako užívateľov vrátiť späť do knižníc.

Príklad dobrej praxe

Dánsko je v knihovníckom svete dlhodobo známe svojím dobrým menom. Inak tomu nie je ani v otázke OpenLib. Holmquist vo svojom článku OPEN LIBRARIES: SELF SERVICE LIBRARIES — THE DANISH WAY hovorí, že v Dánsku sa tento koncept u návštevníkov ujal s veľkým nadšením — knižnicu začali navštevovať ľudia, ktorí ju kvôli otváracím, alebo iným bariéram navštevovať nemohli a dokonca pritiahol ľudí, ktorí nikdy predtým knižnicu nenavštevovali.

Mimo otváracích hodín sa dánsky návštevníci do knižnice dostávajú jednoducho — pomocou vlastnej library card a prideleného pin kódu. OpenLib fungujú od 19:00 do 10:00 a užívatelia majú k dispozícií všetky služby ako za bežnej prevádzky.

Čo sa týka bezpečnosti knižnice behom týchto self-hodín, Holmquist odpovedá, že v praxi sa stretli s omnoho menším počtom problém, než očakávali. Hovorí, že bezpečnosť je kombináciou dôvery a RFID technológie, ktorá knižnicu upozorní, v prípade potreby, že návštevník si z miesta odnáša niečo, čo si oficiálne nepožičal. Dodáva tiež, že využívajú videomonitoring, aby vedeli, čo sa v ich priestoroch deje.

V Českej republike je prvým náznakom tohto konceptu otvorená Nočná študovňa Národnej technickej knižnice v Prahe. Tá sprístupňuje priestory od 22:00 do 08:00hod. Problémom však je, že ju často využívajú bezdomovci ako miesto, kde trávia noc a zároveň vykonávajú základné hygienické potreby. Faktom je, že podľa môjho názoru je to naozaj koncept, ktorý by prilákal užívateľov späť do knižníc, no otázkou zostáva, či je Česká republika na takúto mieru slobody pripravená. Verím tomu, že krajina s takým počtom knižníc, ako je ČR nezostane pozadu a čoskoro budeme môcť vlastniť svoj vlastný kľúč od knižnice.

--

--