Sbohem papíru, prodej elektronických knih

Lukáš Eliaš
Letní škola 2017
Published in
3 min readJun 4, 2017

Poslední téma Čtenářství v digitálním věku na Letní školu jsem si trochu zúžil, jelikož chci navázat na článek v rámci předmětu Kurz práce s informacemi, který jsem psal v roce 2013 a s odstupem se tak podívat na vývoj prodeje elektronických knih v tuzemsku.

Pojem elektronická kniha se nejčastěji používá jako ekvivalent označení digitální knihy, která byla vytvořena v počítači (born digital) nebo digitalizací dokumentu. Samotný pojem e-knihy můžeme nalézt už v roce 1971, kdy Michael Hart zakládá svůj Project Gutenberg, který má za úkol archivovat, digitalizovat a vydávat digitální díla v elektronické podobě. Jeho vize byla jasná: „Anything that can be entered into a computer can be reproduced indefinitely.“

Základní rozdílné znaky

Než přejdeme k samotným prodejům a statistikám, bylo by vhodné uvést pár příkladů rozdílů mezi elektronickou a papírovou knihou. Tučně jsou uvedené klady.

Výčet rozdílů mezi elektronickou a papírovou knihou

Prodej elektronických knih

Ve zprávě o Českém knižním trhu 2015/2016 můžeme nalézt spoustu údajů, které nám přiblíží prodej elektronických knih v tuzemsku. Z dat můžeme například vyčíst, že českými většími prodejci elektronických knih jsou ABZ knihy, Alza, Datart, Martinus.cz, Dobre-knihy.cz, eBux, e-knihovna.cz, eReading.cz,Knihcentrum, Kosmas, LevneUcebnice.cz, O2 active, Palmknihy, T-Mobile, Vodafone a Wooky. Jediným významným zahraničním prodejcem českých knih je Apple (iBook Store) a Google Play.

V České republice v roce 2015 trh s e-knihami rostl (v relativních hodnotách více než trh s tištěnými knihami) a dosáhl hodnoty cca. 106 miliónů korun včetně DPH, čímž dosáhl 1,38 % podílu na celkovém obratu českého knižního trhu. Bohužel se nevyplnila přání a optimistická slova Jiřího Vlčka, zakladatele a provozovatele Palmknihy.cz, který v roce 2013 uvedl, že v roce 2015 by měl dosáhnout podíl elektronických knih na 15 % a obrat trhu se přiblíží jedné miliardě korun.

Srovnání ceny papírové a elektronické knihy

Průměrná cena papírové knihy v ČR je podle odhadů svazu knihkupců asi 240 korun. Z konečné ceny knihy činí knihkupecký rabat průměrně 35 procent, v případě zahraničních knih je to 32 procent, u učebnic 28 procent. Petr Krčmář uvádí, že průměrná česká elektronická kniha se pohybuje okolo 120 Kč bez DPH, tedy asi o 40 % levněji než je průměrná cena papírové knihy.

Daň z přidané hodnoty

Dalším zajímavým ukazatelem pro cenu knihy je DPH. Aktuální stav je takový, že papírové knihy mají sníženou sazbu DPH, která činí 10 %. Avšak u elektronických knih platí zvýšená sazba, která je ve výši 21 %.

Internetový obchod Palmknihy.cz reagoval na tuto skutečnost tím, že své elektronické knihy bude prodávat prostřednictvím své dceřiné společnosti v Lucembursku. V Lucembursku je totiž DPH na knihy pouze 3 %.

V roce 2013 slibovala vláda, třetí sazbu DPH, která by měla činit 5 % a měla by se vztahovat na prodej knih. Od roku 2015 skutečně začala platit nová sazba DPH 10 % na knihy. Bohužel jen papírové.

Na závěr se podíváme na historický vývoj DPH od roku 1993, jelikož od tohoto roku se v ČR papírové knihy řadí mezi zboží, na které se uplatňuje snížená sazba DPH.

Vývoj snížené a základní sazby DPH na papírové a elektronické knihy

Závěrem

Z údajů, které jsou nám dostupné, můžeme vyvodit několik logických závěrů. S příchodem nových technologií, jako jsou elektronické čtečky nebo tablety, roste trh s elektronickými knihami. Lidé si začínají zvykat na nové technologie a s tím roste zájem o nové elektronické zdroje.

V případě elektronických knih je v ČR velký problém s legislativou, která spíše omezuje, jak zpřístupňuje elektronické knihy čtenářům, popř. uživatelům.

Nehledě na tyto okolnosti trh roste a doufejme, že se v několika málo příštích letech budeme moci srovnávat se zahraničním trhem. Například ve Spojených státech už v roce 2010 předčily elektronické knihy prodej papírových. Za rok 2011 celkový prodej elektronických knih vzrostl o 117 %.

--

--