Sociální inovace

Jana Krajíčková
Letní škola 2017
Published in
2 min readJun 21, 2017

--

Introduction to Social Innovation (video)

Příspěvek je formou videa a seznamuje nás s pojmem sociální inovace. O tom, že jde o sociální problémy, jejich pochopení a zlepšování. V příspěvku je také představeno několik „changemakerů“ — Chase Adam, zakladatel Watsi, programu pro financování zdravotnictví v rozvojových zemích, Susanne Reese, zakladatelka iDID, a další. Na závěr je zde zmíněno 14 atributů správného changemakera.

Gopi Kallayil: Social Innovation for Social Good (TEDxTalk)

Další příspěvek je TEDexové video, které nás seznamuje stím, jak mohou sociální sítě změnit život lidí po celém světě. Zmíněno je například rozšíření mobilních telefonů na venkově. Dále jsou zde ukázány 4 videopříběhy lidí z celého světa. Muž z Keni, který vytvořil ve své vesnici nástěnku z užitečných informací z internetu, pro lidi, kteří k internetu přístup nemají a mohli by jim tyto informace pomoci. Další video je z Egypta, píseň o pádu diktatury, které informovalo lidi po celém světě o situaci v této zemi. Poté je zde video o přednášejícím, který chtěl vidět hovor Dalajlámy a prezidenta z JAR, což se mu díky Google+ hovoru splnilo. Další video bylo o operaci chlapce, kdy 4 chirurgové vedli operujícímu chirurgovi ruce pomcí videohovoru. Na závěr bylo zdůrazněno, kolik toho lidé mohou pomocí chytrých telefonů a sociálních sítí dokázat.

Aldo de Moor a Rutger van den Assem: Public Libraries as Social Innovation Catalysts

Článek se zabývá sociálními inovacemi v knihovnách a jak díky nim změnit postavení knihoven se společnosti. Zmiňuje fakt, že by se z knihoven mohly stát katalyzátory sociálních inovací a působit jako propojení mezi rozsáhlou sítí komunit a institucí. V článku jsou zmíněny některé modely sociálních inovací pro knihovny. Jako například model kolaborace.

Centrum občanského vzdělávání, FHS UK: Komunitní činnost veřejných knihoven v procesech integrace sociálně znevýhodněných osob — výzkumná zpráva

Posledním zdrojem je výzkumná zpráva, věnující se komunitní činnosti veřejných knihoven. Výzkum se týkal obcí do 25 000obyvatel. Výzkum se zabývá tím, jak se pracuje v knihovnách s určitými cílovými skupinami — hlavně sociálně znevýhodněnými.

--

--