Sociální inovace (Téma #3)

Alena Recmanová
Letní škola 2017
Published in
3 min readMay 26, 2017

V prvním příspěvku jsme velmi příjemnou formou v krátkosti seznámení s pojmem sociální inovace. Jde o nalezení a pochopení sociálního problému a jeho systematické a dlouhodobé zlepšení. Dále nám představuje několik „changemakerů“ jako Chase Adama, zakladatele Watsi, programu pro financování zdravotnictví v rozvojových zemích, Susanne Reese, zakladatelku iDID, a také Food Recovery Program studentů z univerzity v Marylandu. A nakonec nám představuje 14 atributů správného changemakera.

Druhý příspěvek z TEDexu nám ukazuje, jaké změny mohou sociální sítě vytvořit v životě různých lidí po celém světě. Přednášející začíná o rozšíření mobilních telefony na venkově za poslední desítky let. Dále nám ukazuje několik videopříběhů lidí z celého světa. První je z Keni, o muži, který vytvořil ve své vesnici nástěnku z užitečných informací z internetu, pro lidi, kteří k internetu přístup nemají a mohli by jim tyto informace pomoci. Druhé bylo video z Egypta, píseň o pádu diktatury, které informovalo lidi po celém světě o situaci v této zemi. A třetí se týkalo přímo přednášejícího, jenž měl přání vidět hovor Dalajlámy a prezidenta z JAR a díky Google+ hovoru se mu to podařilo. Poslední případ se týkal operace chlapce s pomocí videohovoru se 4 chirurgy, kteří vedli operujícímu chirurgovi ruce. Svůj příspěvek skončil prohlášením, kolik můžeme díky smartphonům a sociálním médiím dokázat a jak je důležité nad tím přemýšlet.

Tento příspěvek mě velmi zaujal, byl moc dobře podán a hlavně se mi líbilo jako podání doplněné videi. Nejvíce mě zaujalo první video z Keni, je úžasné, jak malý čin může udělat velkou změnu pro spoustu lidí. Příliš se nevyznám v politice a situaci v Africe, tak mě také zaujala píseň natočená v Egyptě, jak po textové, tak po hudební stránce, zároveň jsem se něco dozvěděla a zároveň se píseň hezky poslouchá a navíc vidíme přímo situaci na místě. Třetí video jsem úplně správně nepochopila, bylo špatně rozumět a také je mi tato problematika poměrně neznámá, ale o politiku zde nešlo, šlo přece o možnost komunikovat přes celý svět a to je vlastně úžasné, málo si to uvědomujeme, jaké možnosti máme a je to neuvěřitelné.

Třetí příspěvek se zabývá inovacemi v knihovnách. Knihovny by se měly přizpůsobit vývoji techniky a nefungovat pouze jako obyčejný sklad knih, ale více fungovat jako informační pomocník a komunitní centrum. Článek nám představuje různé modely sociálních inovací pro knihovny jako model kolaborace sociální inovace nebo model procesu sociální inovace. Zaměřuje se hlavně na holandské knihovny a ukazuje hlavní funkce holandských veřejných knihoven: podpora, znalosti a informace, čtenářství a literatura, umění a kultura, rozvoj a vzdělávání, setkávání a debaty. Rozlišné funkce mohou být mezi veřejnými a univerzitními, které by se měly hlavně zaměřovat na informování. Knihovny by si měly rozšiřovat obzory a jako první se vrhat do sociálních inovací.

Čtvrtý materiál je výzkumná zprávu na téma zacházení s určitými cílovými skupinami v knihovnách, a to hlavně sociálně znevýhodněných. Dozvídáme se, že některé skupiny jsou příliš malé, aby jim byly věnovány hromadné akce. Knihovny samozřejmě chtějí pracovat se všemi typy uživatele, vždyť je to také jejich povinnost, ale jsou jisté překážky, které jim v tom brání, jako jsou finance a patřičné vzdělání v této problematice.

--

--