Social Innovation Camp

Petr Pospíchal
Letní škola 2017
Published in
3 min readMay 24, 2017

Při dohledávání informací k tématu třetího dne letní školy KISKu jsem narazil na něco, čemu se říká Social Innovation Camp. Okamžitě se mi vybavily všechny ty, poslední dobou velmi populární, hackatony, při kterých se setkají lidé z praxe a programátoři. Ti mají za úkol ve velmi krátkém čase společně vymyslet a zrealizovat projekt na téma, jemuž je akce věnována. Je formát Social Innovation Campů v něčem podobný? Není to jen jiný název pro to samé? A dal by se využít i v našem oboru?

Co jsou Social Innovation Campy zač?

Všichni v životě narážíme na problémy, u kterých si řekneme, že by stačilo, kdyby se nad nimi někdo zamyslel, věnoval jim dostatečnou energii a věci by mohly být jinak. To je v podstatě to, čím se sociální inovace zabývají. Nemyslím, že pro vytvoření sociální inovace je nutné využít nové technologie. Na druhou stranu, s jejich užitím může mít taková inovace větší dosah a ovlivnit více lidí.

Social Innovation Camp (SI Camp) je platformou pro rozvíjení nápadů na inovace se sociálním dopadem. První SI Campy byly realizovány v Londýně v roce 2008. Propojují svět IT, designéry/tvůrce sociálních inovací a neziskové organizace. Vybraní inovátoři jsou propojeni s programátory a mají dva dny na to, aby společně vytvořili prototyp. Ten na konci výzvy představí porotě tvořené zástupci neziskového sektoru. Porota následně vybere vítěze, kteří dostanou podporu pro realizaci své inovace.

Burza inovativních nápadů v knihovnách?

Jsou knihovny tím pravým místem pro realizaci sociálních inovací? Podle mého názoru ano. Pokud si projdeme body Koncepce rozvoje knihoven na léta 2017–2020, zjistíme, že jednou z prioritních oblastí jsou i knihovny jako otevřená vzdělávací, kulturní, komunitní a kreativní centra. Uživatelé knihoven mohou být specifickou skupinou, která může mít velký vliv na vznik a realizaci sociálních inovací nejen v rámci knihovny. Knihovna může také sloužit jako místo pro vznik inovací ovlivňujících například obec, ve které se knihovna nachází. Dalším důkazem pro obhájení tohoto postoje může být i fakt, že na KISKu vzniká projekt Centrum sociálních inovací ve veřejných knihovnických a informačních sužbách (CIDES).

Jak nápady na sociální inovace realizovat?

Pěkným projektem, díky kterému lze sociální inovace realizovat je například Um sem um tam. Jedná se o portál, který zprostředkovává spolupráci neziskového sektoru a odborníků z různých oborů. Dovedu si představit, že by knihovny přes tento portál mohly realizovat i projekty z oblasti sociálních inovací.

Další možnost, která mě napadá, mohou být třeba kampaně na portálech typu Kickstarter nebo Hithit. Ty fungují na bázi jednotlivých projektů, kterým lidé posílají finance na základě svých sympatií. Knihovny mají širokou základnu příznivců, kteří by mohli být ochotni na konkrétní projekty přispět. Zároveň je při těchto projektech třeba jasně definovat, na co budou vybrané peníze použity, což omezí zneužití vybrané částky pro jiné účely. Vlastně by mě docela zajímalo, zda jsou nějaká omezení, proč knihovny tyto kampaně nevyužívají častěji. Musí knihovny například přijímat peníze pouze od svého zřizovatele? Mohl by to být argument pro odpůrce knihoven, kteří by pak mohli tvrdit, že knihovny mají být neziskové a neměly by využívat své uživatele k financování svých aktivit?

Sociální inovace mají podle mého názoru slibnou budoucnost. Myslím, že zapojení knihoven do této oblasti, pokud se dobře uchopí, může mít pozitivní dopad na popularitu knihoven a způsob, jakým na ně nahlížejí.

--

--