Téma #4: Čtenářství v digitálním věku (zadání přípravy)

Radek Dobrovolný
Letní škola 2017
Published in
2 min readMay 29, 2017

S týdenním zpožděním je tu zadání přípravy na poslední téma. Omlouvám se za prodlevu. Termín odevzdání se tím samozřejmě také posunul. Přípravy na předchozí témata postupně procházím a body zapisuji do ISu. Pokud jste přípravy na předchozí témata ještě neodevzdali, učiňte tak co nejdříve (vyhnete se komplikacím).

Čtvrtým tématem, kterému se budeme na Letní škole věnovat, je Čtenářství v digitálním věku. Tématem se budeme zabývat třetí den, tedy ve středu. Garantem tématu je ÚISK. Zdroje jsem vybral s kolegou Tomášem Boudou a tím mu také děkuji za spolupráci.

Podmínky jsou podobné jako minule, shrnutí textů s vlastním pohledem na téma (vyjádření vlastního postoje k tématu je důležitější, než shrnutí obsahu textů). Pokud se již v tématu orientujete, popište nějaký problém, který jste řešili, výzkum, kterého jste se zúčastnili, analýzu problému, který vás zaujal. Doporučená délka přípravy jsou opět 2 NS.

Na vypracování této přípravy jsou tři týdny, tedy do úterý 20. června. Přípravu publikujte s hashtagy „LŠ2017“, „příprava“ a „čtení“. Za odevzdanou přípravu následně dostanete bod v ISu.

Pro seznámeni s tématem si přečtěte a prohlédněte následující zdroje:

  1. The Future of Tablet Magazines (video)
  2. Anne Mangen, Adriaan van der Weel: The evolution of reading in the age of digitisation: an integrative framework for reading research
    Čtení v digitální době je komplexní fenoménem vyžadující multidisciplinární výzkumný přístup. Doposud z literatury není jasné, jak digitální technologie ovlivňují čtení a kognitivní funkce se čtením spojené. Je to dáno především tím, že dosavadní výzkumné aktivity jsou rozstřelené z hlediska použitých metod výzkumu. Nelze je porovnávat nebo generalizovat i z hlediska různé výzkumné situace a celé řady proměnných: čtenáři, typ textu, zařízení a rozhraní, motivace a důvody četby, kognitivní funkce, atd. Závěry se zkrátka a dobře velice liší. Problémem výzkumu čtení se tento text zabývá a má ambici vytvořit použitelný integrační rámec.
  3. Rozhovor s profesorkou N. Katherine Hayles (video záznam)
  4. Ceridwen Dovey: Can Reading Make You Happier?

--

--