Welcome to Hogwarts! aneb jak studovat v Bradavicích, i když vám dopis nepřišel

Snili jste někdy o tom, jaké by to bylo studovat v Bradavicích? Očekávali jste sovu s dopisem a nikdy nepřišla? Nic není ztraceno, ještě pořád se váš sen může naplnit! A tím nemyslím pouze ve vaší fantazii ani žádnou zahraniční turistickou atrakci, protože Bradavice existují a studovat zde může každý!

Co to je, jak se tam dostanu a udržím?

Bradavice neboli hogwarts.cz či prostě zkráceně Hog je místem, kde se můžete odreagovat od starostí všedního světa, popustit uzdu fantazii, načerpat nové znalosti i najít nové přátele. Dostane se sem každý, kdo projeví dostatečný zájem a motivaci v pravý čas a zároveň bude ochotný respektovat školní řád.

Brány se zájemcům otevírají pouze 2–3x do roka a pro přijetí je potřeba vyplnit formulář a jako projev motivace je potřeba sepsat esej na zadané téma. Do hradu se vpustí všichni, kdo si vybrali jméno, které neporušuje školní řád (tedy ne např. Harry Granger nebo Gandalf Šedý), vytvořil si jen jeden účet a napsal esej, které se týkala zadaného tématu a bez vulgarismů apod.

Pokud se chcete na hradě udržet, tak si musíte před začátkem školního roku pořídit kompletní školní uniformu a odložit si minimálně jeden galeon na zápis předmětu. Studenti, kteří po určité době pak nemají zapsaný ani jeden předmět, nebo jsou s body v mínusu (za neodevzdaný neomluvený úkol je -10 bodů), jsou smazáni. Pro lidi, kteří nemají čas plnit své povinnosti a nechtějí být smazáni je tu možnost zmražení. Dalším způsobem, jak se nechat smazat je hrubé porušování školního řádu, a to zejména za více současně aktivních účtů. Za menší prohřešky vás pouze zavřou do sklepení, kde musíte vypracovat to, co vám daný profesor za trest vymyslel nebo za nevhodné chování ve Velké síni vás mohou primusové či prefekti vyhodit k jezeru.

Co vás na hradě čeká?

Nově přijatí studenti jsou na základě rozhovoru s kloboukem ( = vyplnění dotazníku) rozděleni do kolejí. Ty jim (nebo aspoň některé) přiřadí patrona ( = „staršího“ studenta), na kterého se mohou kdykoliv s čímkoliv obrátit a zároveň dohlíží na to, aby je k nim dostali veškeré důležité informace.

V koleji najdou svoje útočiště, kde se můžou bavit s ostatními v kolejní místnosti, kontrolovat kolejní vývěsku, jestli kolej nepořádá nějakou akci nebo soutěž a také zde najdou svůj pokoj, ve kterém můžou plnit úkoly ze zapsaných předmětů — ty si studenti zapisují před začátkem školního roku a mají na výběr ze široké škály od lektvarů či dějin čar a kouzel, přes bonzologiii, flákání pro pokročilé a lemření, cesta k úspěchu, až po šéfredaktorské minimum či magickou italštinu. Pro úspěšné ukončení předmětu je potřeba odevzdat minimálně 4 z 8 úkolů a závěrečnou esej.

Ve zbytku hradu mohou najít Velkou síň ( = chat), ředitelnu a kabinety, kde mohou profesory zasypávat různými dotazy a připomínkami; učebny jednotlivých předmětů, do kterých vás pustí pouze v kompletní studentské uniformě; semináře, pokud máte pocit, že úkoly z předmětů a soutěže vám nestačí a chcete víc bodů; laboratoř, ve které můžete míchat lektvary; ošetřovnu, na které skončí ti, co to přehání s tréninkem famfrpálu nebo neposlouchají lesnici; sovinec, odkud můžete posílat dopisy či balíčky (v případě, že budete mít aspoň trochu vyčištěno a sovy nakrmené), starší studenti pak zde naleznou soubojový klub, ve kterém mohou bojovat s ostatními a učit se nová kouzla. Za hradem je famfrpálové hřiště, kde můžete trénovat a odehrávají se zde i každoroční mistrovství ve famfrpálu.

V Prasinkách najdete agenturu Žlutá tlapa, kde si můžete obden vydělat pár svrčků (což není nic moc); U Chytráka můžete nabízet oblečení, které už nenosíte (či jiné věci); můžete se setkávat s přáteli nad skleničkou nealka U Tři košťat, nad partičkou šachů v doupěti U Dobyté věže či Řachavého Petra v ošuntělé herně U Čmouda. Můžete se odtud dostat také do Ďáblovy jámy, ve které můžete řešit ďáblovy záludné hádanky a najít skrytý poklad. Nedaleko žije lesnice, která (pokud se vám podaří sehnat vstupenku), vás může vzít na dobrodružnou výpravu do Zakázaného lesa, kde nikdy nevíte, co vás může potkat.

Příčná ulice je místem plným obchodů, kde můžete utrácet své tvrdě vydřené galeony za cokoliv si usmyslíte — hůlky, famfrpálovou výbavu, šperky, boty, sovy, šachy, ingredience do lektvarů nebo nový účes. Nakupovat tady můžou ale i chudší studenti, nachází se zde obchod Školní potřeby z třetí ruky, kde můžete koupit totálně zničenou školní uniformu, která sice vypadá hrozně, ale na vpuštění do učeben stačí. Pokud budete mít štěstí, tak ve Vetešnictví u Kšeftaře můžete najít opravdové poklady, občas se tam objeví nějaký už nesehnatelný kousek (byť lehce obnošený) nebo hulák. Oblečení si na Příčné můžete i nechat spravit U Vřetánka a Časovrátku.

V Godrikově dole můžete navštívit profesory v jejich obydlí (pokud nějaké mají a pokud zrovna přijímají návštěvy), koupit si luxusní značkové oblečení v salónu Stříbrná NiT, nechat se vyfotit s přáteli v Paštičkově čarokreslírně nebo procházet se kolem jezera, ze kterého se občas i něco dá vylovit.

Mezi další důležitá místa patří soutěže, kde naleznete všechno možné od vybarvování mandal, přesmyček, psaní drabble až po stavění sněhuláků, za vyplnění soutěže můžete získat srpce nebo u některých i body pro svou kolej; dále pak jsou tu kolejní weby a časopisy nebo spolky.

Každý tu má také svůj osobní prostor, ve kterém může spravovat svou postavičku a majetek. Na hradě jsou v oběhu snad tisíce nejrůznějších kousků oblečení, takže si každý může vytvořit svůj styl. Není ale úplně jedno, co si na sebe vezmete, protože módní kritici z havraspárského časopisu Corvinus Declaratio jsou pořád ve střehu.

Na ukládání majetku máte k dispozici truhlu, skříň, kumbál, klec a ebenovou skříňku a je jen na vás, jak s nimi naložíte.

Speciální akce a svátky

Během roku se koná několik akcí, kromě tradičních (nejen) mudlovských svátků jako Valentýn nebo sv. Patrik, kdy jsou na jeden den otevřeny speciální obchůdky s tématicky laděným zbožím, jsou tu i velké svátky jako Velikonoce, kdy je kromě obchůdku otevřený kurník, kde můžete sbírat vajíčka a házet je po ostatních ve Velké síni nebo rozkvést (a to doslova) díky důsledným koledníkům.

Před Vánocemi vždy přijede trolí stan, kde si můžete koupit například stromek (který ale moc dlouho nevydrží a brzy vám zbude jen suchá souška). Na Štědrý den pak hrad navštěvuje trolí víla Fleutýna a naděluje dárky. Další velkou tradiční událostí je příjezd cirkusu, kde člověk může sehnat exotické zboží, vystřelit si růži na střelnici, nechat předpovědět budoucnost, cpát se sladkostmi nebo se dočasně nechat proměnit v mořskou pannu, upíra nebo džina.

Na hradě se slaví také tradiční kouzelnické svátky jako Ohňový den nebo Letecký den. Velkými oslavami jsou také zařazovací slavnost a ukončení školního roku, kdy jsou kolejím uděleny poháry za body a famfrpál a nejaktivnějším jednotlivcům pak ceny zakladatelů. Veškerá udělená ocenění jsou zvěčněna v Síni slávy. Jednotlivé koleje si mohou vytvořit vlastní slavnosti, večírky, tradice a soutěže.

Přesah do reality

Kromě soukromých setkání s přáteli z Hogu zde bývají i přímo vypisovány veřejné srazy, které může navrhnout kdokoliv, nebo kolejní srazy pořádány vedením koleje. Speciálním případem je letní výjezdní seminář v Honorově, který je oficiální akcí školy. Jedná se o několikadenní pobyt s bohatým programem, jsou zde různé workshopy a přednášky a mnoho pohybových aktivit, například se tu reálně hraje famfrpál nebo kouzelnické šachy. Jedním z nejdůležitějších bodů je tzv. konkláve, kdy se tu v jeden večer sejdou lidé, kteří hrad udržují a rozvíjejí a účastníci mají příležitost jim navrhnout různé nápady a vylepšení či upozornit na chyby, vše s okamžitou zpětnou vazbou a možností diskuze.

A jak to všechno souvisí s oborem?

Když opomeneme předměty jako drakovědu či jiné, kde jde jak ve výkladu, tak v plnění úkolů především o fantazii, tak se zde nacházejí také předměty, kde můžete získat informace, které se týkají reálného světa a dají se v něm i využít, jsou to například jazyky, psychologie, práce se softwarem (čarostavitelství, kouzelnická návrhařina) a mnoho dalších. A jelikož výklad i plnění úkolů probíhá online, dalo by se tedy říci, že jedná o e-learning.

Pokud uznáme předměty na Hogu jako e-learning, tak sbírání bodů za odevzdané úkoly, boj o školní pohár a povzbuzování koleje různými soutěžemi a kolejními předměty za sbírání více bodů je pak jistou gamifikací vzdělávání. Ta má ale ještě jednu úroveň, protože se tu navíc dají získat různí magíci (achievmenty).

Dalo by se polemizovat, jestli se nejedná také o Social/Small Online Open Courses, protože do jednoho předmětu se může zapsat zároveň pouze 10 lidí a komunita a všechno to prostředí okolo zde hraje velmi významnou roli.