Architektura knihoven a veřejného prostoru — Knihovna Třinec

Markéta Wolna (Malá)
Letní škola 2018
Published in
9 min readMay 30, 2018
Knihovna Třinec (K3), zdroj: archiv K3

Knihovna Třinec

Typ knihovny: veřejná (příspěvková organizace)

Adresa: Lidická 541, 73961 Třinec

Počet uživatelů: 5 725 (15,9 % z počtu obyvatel; k 31. 12. 2017)

Velikost KF: 98 912 (k 31. 12. 2017)

Umístění v rámci města: Knihovna Třinec (ústřední knihovna) je umístěna v nově zrekonstruované budově v klidové zóně v centru města. Součástí knihovny je infocentru, galerie a kavárna.

V centru Starého Města, druhé nejvýznamnější lokalitě, je umístěna největší pobočka. Tato pobočka je otevřena 8 h/ 4 dny v týdnu.

Zbývajících 4 pobočky se nacházejí v největších okrajových částech města, a to v objektech různého charakteru — škola, mateřská škola i střední škola, bývalé budovy místních úřadů, většinou v centru dané lokality. 2 pobočky jsou z nevyhovujících prostorových důvodů dlouhodobě mimo provoz.

Provozní doba:

Knihovna pro dospělé a studovna (ústřední knihovna)

Pondělí, úterý, čtvrtek, pátek 8–19, sobota 9–16 (mimo hlavní prázdniny)

Knihovna umění a galerie (ústřední knihovna)

Pondělí, úterý, čtvrtek, pátek 8–19

Knihovna pro děti a Knihovna pro mladé (ústřední knihovna)

Pondělí, úterý, čtvrtek, pátek 13 -19, sobota 9–16 (mimo hlavní prázdniny)

Infocentrum (ústřední knihovna)

Pondělí, úterý, čtvrtek, pátek 8–19, středa 8–16, sobota 9–16 (mimo hlavní prázdniny),
červenec a srpen sobota + neděle 8–12

Knihovna Staré Město (pobočka)

Pondělí, úterý, čtvrtek 8–12, 12.30–16, pátek 8–12

Knihovna Sosna (pobočka)

čtvrtek 8–14

Knihovna Nebory (pobočka)

Úterý 14–17, z důvodu rekonstrukce od 1. 7. dočasně uzavřena

Knihovna Oldřichovice (pobočka)

čtvrtek 13–17

Knihovna Tyra (pobočka)

Úterý 16–18

Knihovna Kanada (pobočka)

čtvrtek 14–17

1) Proběhla v knihovně v posledních 20 letech rozsáhlejší investiční akce?

Ano, celková rekonstrukce, dostavba a modernizace včetně komplet interiéru. Rekonstrukce proběhla v letech 2013–2014 a byla financována z fondů EU — ROP (https://knihovnatrinec.cz/rop-dotace/).

Skvělé, knihovna po rekonstrukci ožila novými a vzdušnými prostory.☺

2) Byl objekt nebo prostor, ve kterém knihovna působí, projektován a vystavěn pro účely knihovny?

Ne, původní sídlo knihovny byla stará budova mateřské školy.

Špatné, proto je pozitivní zprávou to, že knihovna prošla rekonstrukcí. Původní budova mateřské školy byla absolutně nevyhovující — zatékalo nám přes střechu do knihovny a budova se prakticky rozpadala.

3) Plánuje knihovna nebo její provozovatel rekonstrukci nebo rozšíření prostor, vybavení interiéru?

Vzhledem k tomu, že jsou to 4 roky po celkové rekonstrukci, není v nejbližších letech plánováno ani rozšíření ani nové vybavení. Ale v horizontu 7–10 let je podle vedení knihovny nutné změnit dispozici interiéru, přidat více pobytových míst (pohovky, stolky…), ubrat regály, celkově jinak uspořádat knihovní fond v kombinaci s pobytovým prostorem.

Vyhovující.

hala u vstupu do Knihovny pro dospělé, zdroj: archiv K3

4) Využívá knihovna ke svým službám i některé exteriérové prostory?

Ano, k větším akcím nebo když knihovna pomáhá na organizaci jiným akcím. Např. městský les je využíván v létě k letním scénickým čtením pro děti — Večerníčky naživo, (pozn. MOC COOL AKCE), sál kina na Pasování prvňáčků, náměstí (guerrilla, občasné kulturní akce), nebo v rámci akce Noc literatury různá neobyčejná místa (bary, střechy domů, rampy nákupního střediska, ukrytá místa, kam se běžně člověk nedostane, jako zázemí knihovny, kina, divadelního sálu, bývalé obchody apod.)

Pohádkový les v místním lesoparku, zdroj: archiv K3

Naprosto skvělé!

5) Jaké prostory byste požadovali v případě výstavby či rekonstrukce knihovny?

Kulturní sál pro cca 200 osob s dobrým prezentační a zvukovým vybavením a zázemím (stohovatelné židle, stoly, kuchyňka). Ve městě zcela chybí! Knihovna má sál pro 60 osob, ale nevyhovuje pro kulturní akce, spíše pro menší vzdělávací akce (semináře, přednášky, workshopy), navíc bez zázemí a skladovací místnosti na židle. TOHLE JE SLABÉ MÍSTO knihovny.

Vyhovující.

6) Jaké aktivity vám současné prostory knihovny neumožňují vykonávat nebo které provozujete jen velmi omezeně?

Větší kulturní akce nebo přednášky — viz odpověď č. 5. Nutno pronajímat např. sál kina (příliš velký bez dobré techniky) nebo v kulturním domě (finančně nedostupné).

Vyhovující.

7) Jak hodnotíte stávající prostorové podmínky knihovny?

Po rekonstrukci je stav knihovny ve vyhovujícím stavu bez větších nedostatků. Při rekonstrukci se měnilo vše — elektrorozvody, veškeré sítě, jsou nové podlahy, okna, zateplení. Celkově je plocha knihovny menší, než je doporučeno (37 m2 na 1 000 obyvatel, doporučeno je 51 m2), ale vzhledem k počtu návštěvníků je stav relativně vyhovující. Knihovna je velmi prosvětlená a vzdušná a na první pohled působí velmi příjemně a vstřícně.

Za velký nedostatek považují knihovníci nevhodné umístění stropních světel, protože uvnitř půjčovny jsou místa, kde světlo nesvítí do polic s knihami, ale mimo a je tam velmi špatně vidět. Také zde při rekonstrukci nebyla zabudována klimatizace a již teď v dubnu se tu potýkají s vysokými teplotami a špatně větratelným prostorem. Například vnitřek knihovny je tvořen slunným atriem, což je dobré na denní světlo, ale okna atria jsou „napevno“, nedají se otevírat. Naopak je tu v některých částech podlažní topení (půjčovna pro děti a vstupní hala), které nejde zcela regulovat a v zimě se přetápí. V roce 2017 proběhl v knihovně energetický audit, který konstatoval některé další nedostatky — nenapojení na teplou vodu — ohřev v bojlerech — zvýšení náklady na elektřinu, špatně projektované topné okruhy — nejde optimalizovat regulaci vytápění.

Nevyhovující — pokud jde o celkovou plochu knihovny, tak to velký problém nebude. Hlavní problémem jsou regály, o nichž se budeme bavit v následující otázce, s kterými se nedá pohnout a z tohoto důvodu jsou špatné podmínky u osvětlení — tento problém by se mohl vyřešit za 2 roky, kdy kdy končí udržitelnost projektu. Dala by se řešit otázka podlažního topení, kde by nám mohlo být sděleno, jak se topení nastavuje a jak s ním pracovat (nebo to rovnou rozkopat :D ). Nechám se překvapit, jak se vymyslí řešení teplé vody.

8) Jak hodnotíte současné vybavení interiéru knihovny a sítí?

Interiér je nově vybaven. Celkově působí velmi vzdušně, moderně a přívětivě. Knihovna se spíš potýká s nepříliš vhodným uspořádáním interiéru a s naprosto nevhodnými (těžkými a nemobilními, nevariabilními) regály, což omezuje možnost prostor průběžně měnit podle potřeb návštěvníků nebo více využití tematického uspořádání knihovny.

Podle knihovníků jsou regály zcela průser, v Knihovně pro dospělé jsou vysoké, nenastavitelné a tak těžké, že s nimi nejde hýbat. V Knihovně pro děti jsou lepší alespoň v tom, že jsou menší. Nejméně se povedlo vybavení Knihovny pro mladé, kde se mezi vysokými regály nedá ani moc hýbat. Ve všech odděleních by to chtělo více sedaček a míst k pobytu. Nešťastné jsou i studijní dvojstoly s přepážkou, které se kvůli tomu taky nedají moc přemisťovat, jsou nepříjemné a nevyužívané.

Přesto už ve stávajícím uspořádání je možné najít si své místečko ke čtení nebo ke studiu, ať už v klidné části studovny nebo kdekoli v prostoru u stolů. Velkou výhodou pro studenty je možnost využití malé učebny jako týmové učebny.

Knihovna pro dospělé:

Je rozdělena na půjčovnu a studovnu, regály s fondem tvoří vnitřní část a pod okny a u atria jsou umístěny studijní stoly a stolky s křesly ke čtení, studovna od půjčovny je předělena sklem, takže vizuálně je prostor propojen, ale sklo slouží k zajištění klidu ve studijní části. Po přestavbě budovy byly vybourány všechny místnosti a vytvořen jeden velký kompaktní prostor, tím ale vznikla, díky členitosti původní budovy, různá zákoutí a koutky. Ty jsou využity jako místa ke čtení a studiu, jsou tu umístěna křesla a stolky. V tmavších částech jsou na stolcích lampičky. Ve studovně a u studijních stolů v půjčovně jsou k dispozici PC s přístupem k internetu. Bohužel žádné stoly nejsou navrženy k počítačům, a tak u všech stolů visí spousta kabelů, což narušuje jinak příjemný vzhled interiéru. K dispozici je veřejná wi-fi.

Knihovna pro dospělé, zdroj: archiv K3

Knihovna pro mladé neboli Mklub:

Knihovnu tvoří dvě místnosti — knihovna a tzv. povalovna, místnost, která slouží ke klubovým aktivitám a akcím, konají se tu i lekce pro školy. Knihovna je zcela zastavěná regály. Přesto ještě sem jsou umístěny stoly s PC, Informační centrum pro mládež a výpůjční pult. Umístění pultu je také nešťastné, je napasován k původnímu sloupu a pro obsluhu je za ním cca 0,5 m místa, takže tam prakticky žádná obsluha není a služby zajišťuje obsluha knihovny u druhé části pultu. Druhá místnost je příjemnější, stoly, židle, pohovky a povalovací pytle je možné různě přemísťovat a měnit uspořádání podle potřeby konkrétní akce. Podle knihovníků je ale nelogické pořadí místností — návštěvníci vchází jako první do prostoru povalovny, tou musí projít, aby se dostali do knihovny a k obsluze. Když se koná akce nebo je zde zrovna parta mladých, může to působit rušivě a nepříjemně. Uspořádání Mklubu by chtěli knihovníci do dvou let (kdy končí udržitelnost projektu) celé změnit a nadesignovat společně se svými uživateli.

“Mko”, zdroj: archiv K3

Knihovna pro děti:

Knihovna je hezky barevně řešená, součástí knihovny je i tzv. pohádkový pokoj, místo pro volný čas.

pohádkový pokoj, zdroj: archiv K3

Malý a velký sál:

Řešení malého a velkého sálu je flexibilní, jsou zde stoly a židle s nimiž je možno hýbat a manipulovat. V sálech je možno pořádat různé akce a také je pronajímat.

Infocentrum:

Infocentrum je součástí knihovny od roku 2005 a s budovou je spjato od roku 2014, prostor informační centra je lehce omezený, ale není nevyhovující. V Infocentru je možné zakoupit si lístky v rámci sítě Ticket, na knihovnické akce a také jízdenky na vlak (společnost RegioJet).

vstupní hala s Informačním centrem, zdroj: archiv K3

Galerie:

Galerii tvoří dva oddělené prostory — knihovna a výstavní prostor. Ve výstavním prostoru se pravidelně konají výstavy a prostor bývá také využíván v rámci akcí.

Nevyhovující regály…absolutní trefa do černé díry od “pana architekta”, který knihovnu navrhoval…myslím si, že pan architekt ani neví, jak by měly vypadat regály do knihovny — někteří knihovníci se shodli s mým názorem, že regály jsou vhodné tak akorát do skladu nějakého obchodu (nebo něčeho takového). Také řešení klimatizace je slabé — je pouze ve velkém sále.

skvělá jsou rozhodně různá zákoutí, kde se člověk může “zavrtat” a dělat si v klidu, co potřebuje (učení, práce…).

9) Technické vybavení knihoven?

technické parametry podle směrnice zdroj: Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na území České republiky

vyhovující.

10) Je knihovna bezbariérová?

Ano. Knihovna splňuje základní požadavky pro bezbariérovou knihovnu (knihovna bez bariér).

skvělé!

11) Jaké podmínky pro činnost knihovny nejvíce ovlivní její budoucnost?

  • podpora měst a obcí, finanční i existenční
  • vhodné prostorové podmínky — aby se lidé mohli v knihovně potkávat a vytvářet různé aktivity, musí k tomu být přizpůsoben prostor, tj. dostatek “pobytových” zón, koutky k sezení, debatování, společným projektům… hlavně musí být prostor připraven na změny a rychlé přizpůsobování potřebám,
  • moderní technické vybavení — knihovní systém s on-line přístupem, samoobslužné knihovní systémy, moderní intuitivní a třeba i interaktivní vyhledávací databáze…
  • vhodné vybavení — aby se lidé potkávali a spolu něco tvořili a vymýšleli, nemusí být v knihovně zrovna hitec vybavení, ale alespoň základní — připojení k internetu, wi-fi, volně přístupné počítače nebo tablety, tabule, případně prezentační technika. Ideálně i kuchyňka
  • knihovny musí vizi a tu vytvářet společně s lidmi, pro které je určena, a tu vizi musí plně podporovat jejich zřizovatel
  • musí být dobře dostupná — fyzicky i časově
  • knihovny se musí stát součástí svých komunit, spolupracovat, participovat, kamarádit se s ostatními organizacemi, spolky i jednotlivci, kteří pro veřejné dění také chtějí něčím přispět
  • poslední dva body jsou předpoklady ne podmínky☺

skvělé!

12) A jak je to v knihovně s používáním toalet? Dostali jste se na ně?

Toalety jsou veřejně přístupné v obou patrech, nezamykají se. Je zde čisto, i když lidé tu občas dost nadělají nepořádek. Jsou zde i bezbariérová WC, přebalovací pulty, a dokonce nočník a stupátko k umyvadlu pro prťata.☺

skvělé.

stánek na Pohádkovém lese v místním lesoparku, zdroj: archiv K3

zdroje

Rekonstrukce knihovny v Třinci. Knihovna Třinec [online]. 2016 [cit. 2018–05–08]. Dostupné z: https://knihovnatrinec.cz/rop-dotace/

Vlastní rozhovor s Martinou Wolnou, ředitelkou Knihovny Třinec.

foto-archiv Knihovny Třinec

--

--