Architektura knihovny KJM — Líšeň

Šárka Ari Brázdová
Letní škola 2018
Published in
4 min readMay 31, 2018

--

V rámci uživatelského výzkumu architektury knihoven jsem si vybrala Knihovnu Jiřího Mahena v Brně. Konkrétně její pobočku v Líšni. Je to veřejná knihovna, sídlící na adrese Jírova 2, Brno. Velikost knihovního fondu je 34 387 knihovních jednotek, z toho 3 072 CD. Knihovna odebírá 35 časopisů. Otevírací doba je v pondělí, středu a čtvrtek 10–18 hodin s pauzou na oběd 12–13 hodin, v úterý je zkrácená otevírací doba 10–15 hodin. V rámci sítě KJM v Brně jde o jednu z největších poboček, umístěnou v blízkém dosahu MHD v centru sídliště. V okolí má sedm základních škol, průměrná návštěvnost zhruba 200 lidí za den. Více informací o této pobočce, včetně virtuální prohlídky, najdete tady.

Řídila jsem se doporučeným seznamem otázek, do kterého jsem doplnila odpovědi knihovnice a zhodnocení výsledku. Na oficiální fotografie prostoru knihovny se můžete podívat zde, zvýšenou pozornost prosím věnujte fotce číslo osm, kde jsou vidět nižší regály, o kterých budu mluvit dále.

Průzkum

  1. Proběhla v knihovně v posledních 20 letech rozsáhlejší investiční akce? vyhovující

Ano, knihovna se sem přesunula v roce 2003, tedy před 15 lety. Před tímto stěhováním proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

2. Byl objekt nebo prostor, ve kterém knihovna působí, projektován a vystavěn pro účely knihovny? vyhovující

Ne, původně byl vystavěn jako obřadní síň, pak byl zhruba 10 let prostor zakonzervován, a následně se sem přesunula knihovna.

3. Plánuje knihovna nebo její provozovatel rekonstrukci nebo rozšíření prostor, vybavení interiéru? nevyhovující

Rozšíření prostor není možné, rekonstrukce prostor není potřebná, jelikož vše funguje a je v dobrém stavu. Vybavení interiéru by potřebovalo zlepšit, vyměnit některé regály za vyšší pro lepší umístění fondu.

4. Využívá knihovna ke svým službám i některé exteriérové prostory? skvělé Ne, vše je v rámci pronajaté budovy.

5. Jaké prostory byste požadovali v případě výstavby či rekonstrukce knihovny? vyhovující

Nejlépe prostory se čtvercovým půdorysem. (Budova v Líšni je atypicky tvarovaná, obdélník s ostrou špicí na jednom konci). Rozhodně zmenšit záchody, kterých je zde asi dvojnásobný počet, než je potřeba. Přemístit výpůjční pult a počítače tak, aby do nich nesvítilo neustále slunce, do té části by se více hodily regály s knihami. Jinak je knihovna vybavená dobře, včetně zvukotěsné studovny. Jediný další prostor, který není kam umístit je malá hudební studovna, ale ta není tolik nutná.

6. Jaké aktivity vám současné prostory knihovny neumožňují vykonávat nebo které provozujete jen velmi omezeně? vyhovující

Vlastně jen sportovní aktivity. Besedy a veřejné akce pořádáme, výstavy také, vzdělávací programy pro školy…

7. Jak hodnotíte stávající prostorové podmínky knihovny? (Zde se můžete dále ptát co a jak je v knihovně dlouho — elektrorozvody, podlahy, okna atd.) vyhovující

Vše je z rekonstrukce v roce 2003, prostorově to chtělo menší toalety.

8. Jak hodnotíte současné vybavení interiéru knihovny a sítí? (Výška regálů, pohodlí při čtení, světlo / tma, akustika atd.) nevyhovující

Nedostačující výška a prostory regálů, světelnost je díky zvětšeným oknům dobrá. Akustika také, není ozvěna, a přitom se dá od pultu promluvit na celou místnost. Spousta se toho musela domluvit v roce 2003 s architektkou, která zřejmě v knihovně nikdy nebyla. Okna se měla otevírat pouze na ventilaci, bylo domluveno klasické otevírání a zvětšení oken. Regály byly od začátku požadovány vyšší a větší počet, to bylo zamítnuto a nyní dochází prostor (architektka nepočítala vůbec s přírůstkem fondu). Nadbytečné množství toalet, projektanti pomáhající architektce vše projektovali pro 200 lidí za den, kteří jsou v budově ve stejnou dobu, takže zbytečně ubrali místo využitelné jinak koupelnami, které se nevyužívají. Výpůjční pult měl být o 10 cm nižší, projektovaný na to, že knihovnice u něj sedí, což ale není časté a měly by pak problémy se zády, povedlo se ho zvýšit. Ovšem architektka nebyla ochotná jakkoli vnímat požadavky knihovnic, proto jsou regály nízké a je jich méně, než bylo požadováno. To se nyní bude muset napravit.

9. Technické vybavení knihoven? vyhovující

Klasická kopírka na velikost A4, pouze z materiálů knihovny. Skener není funkční. Pro uživatele je zde šest počítačů s přístupem na internet a do katalogu, je možné tisknout z internetu.

10. Je knihovna bezbariérová? skvělé

Ano, vyšší patro je přístupno plošinou.

11. Jaké podmínky pro činnost knihovny nejvíce ovlivní její budoucnost? vyhovující

Samozřejmě finanční podmínky, když jsou peníze, dá se udělat skoro cokoli. Současně je kultura a s ní knihovny docela opomíjeno, ale na provoz to stačí.

12. A jak je to v knihovně s používáním toalet? Dostali jste se na ně? vyhovující

Ano, klíč je na vyžádání u knihovnic. V obou patrech jsou toalety pro zaměstnance, dámské a pánské. Pro návštěvníky jsou vždy po dvou kabinkách, ale denně je využije zhruba pět lidí a je jich zbytečně moc, stačily by dvě kabinky, jedna pro dámy a druhá pro pány.

Závěr

Z těchto výsledků plyne, že v této pobočce je největším nedostatkem malý prostor regálů. V prostoru sahají zhruba do výšky 160 centimetrů, bylo by potřeba, aby byli alespoň o jednu polici vyšší.

Je zde k dispozici tichá studovna, která se využívá i pro besedy a přednášky. Prostor je prosvětlený řadou oken, uživatelských počítačů je dostatek, jsou zde k dispozici skříňky pro uživatele jako šatna. Celkově, až na výjimku nízkých regálů a velkých toalet, jsou knihovnice i já jako pravidelný návštěvník s prostory docela spokojeni.

--

--