DOBROK3

aneb DOBROvolně do knihovny a nejen tam.

Markéta Wolna (Malá)
Letní škola 2018
4 min readJun 15, 2018

--

Nápad vzniku tohoto specifického oddělení se začal rozvíjet před 10 lety — tedy v roce 2008, kdy se postupně začala vytvářet první koncepce. Podle koncepce byly v Mku zavedeny následující služby — volnočasové aktivity, knihovnické a informační služby (ICM), odborná činnost a jiné další aktivity pro mladé. Prostor knihovna získala ve stejné budově, ale byl oddělen, což byla celkem i výhoda. Díky těmto prostorům knihovna mohla vytvořit zázemí pro mladé lidi — místnost pro hraní deskových her, prostor pro setkávání s kamarády (odpočinková místnost) a knihovnu, která se specializuje na fantasy, sci-fi, mangu atp. Knihovní fond Mklubu je velmi pestrý, kromě dříve zmíněných žánru zde najdete taky různé druhy časopisů pro mladé a rozsáhlé zaměření naučené literatury (hudba, film, (přehledy i obecné informace, životopisy…), výtvarné umění, vojenství, osobní rozvoj, subkultury, bojová umění, sekce pro holky/kluky, enviromentální témata, sociologická témata, sport, turistika, finanční gramotnost, streetart…). Také byl celý prostor rekonstruován a slavnostně otevřen v dubnu roku 2010.

Po otevření Mklubu se v knihovně začalo konat daleko více akcí prakticky v celé knihovně. S otevřením Mklubu začaly první LARPy, Deskoligy, turnaje v šipkách či stolním fotbalu. Dále byl založen SnowFilmFest, což je filmový festival zimních sportů, kde se promítají filmy o extrémních zimních sportech; existuje také letní verze. Díky kontaktům a skvělé práci Martina Čadry se návštěvníci (a nejen oni) mohli dozvědět také něco o workoutu od Marcuse Revolty (zakladatel a rapper) a také si mohli cvičení vyzkoušet na místním hřišti. Mnoho akcí se přestěhovalo i do nově zrekonstruované knihovny, kde se těší ještě většího úspěchu.

Jako dobrovolník jsme se již v této době účastnila festivalu Jeden svět, což je festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá Člověk v tísni.

Vznik Mklubu také „zapřičinil“ spolupráci s dalšími organizacemi, které pracují s mládeží např. SMOK (Síť multikulturních otevřených klubů), Mládež v akci, ASK ČR (Asociace středoškolských klubů České republiky), Eurodesk či ADRA. S ADROU knihovna začala s prvními kroky k dobrovolnickému centru, které se v té době neuchytilo — nebylo pro dobrovolníky a mladé lidi mnoho akcí a programů na kterých by se mohli podílet.

V březnu roku 2013 se knihovna stylově rozloučila se „starým“ Mklubem a s dobrovolníky se začala stěhovat do provizorních prostor třinecké Obchodní akademie, kde sídlila až do září/října následujícího roku. V tomto období „provizoria“ návštěvnost knihovny klesla, ale na Mklubu se to zásadní vlivem neprojevilo, protože měl po celou dobu své „lidi“, kteří trávili v Mklubu většinu svého volného času (včetně mě samozřejmě).

Co se knihovně z původních představ nepodařilo zrealizovat v letech 2010 až 2014 se dnes stává denním chlebem pracovníků třinecké knihovny — spolupráce se školami, funkční ICM (i když bez certifikace) a dobrovolnické centrum. Aby tyhle služby fungovaly byla přijata Hana Pietrová, která se na práci s mládeží a dobrovolníky specializuje. Dobrovolníci dnes pomáhají vytvářet a podílet se na akcích knihovny; příkladem může být festival Jeden svět, akce pro děti Pohádkový les, Langauge Coffee, Święto herbaty/Svátek čaje (není to přímo akce knihovny, ale díky kontaktům Hanky se třinečtí dobrovolníci mohou „zjevit“ také v Českém Těšíně na této skvělé čajovo-vegetariánské akci, která je plná jídla, hudby a zábavy (alcohol free)), horror-nocky a různé další párty (v této chvíli se chystá velká grilovací party pro všechny). Také se dobrovolníci scházejí každou středu, aby plánovali a konzultovali svoji činnosti. V dalším případě si dobrovolníci také vytvářejí vlastní akce (#ZažijSrdcem, #PrsaKoule). Od roku 2010 funguje také čtení pro děti v nemocnicích — knihovnice s dobrovolníky (někdy i jenom dobrovolníci 😊) chodí do třinecké nemocnice číst dětem na dětském oddělení. Pokud se naskytne příležitost, dobrovolník se může aktivně zapojovat také do velkých akcí (viz výše) — trhání lístků, vytváření prostor, stavění stanů (a mnoho dalšího) a u toho se mohou bavit.

“Poznala jsem, co znamená být dobrovolník = nepopsatelný pocit, že jsem součástí “něčeho” a že to, co dělám mi dává smysl.”

Podstatná je také propagace akcí — dobrovolníci si sami dělají reklamu; můžou to být různé pochody městem nebo po menší skupinách chodí po městě v cosplayích nebo převlecích a tímto stylem propagují vlastní akce (příkladem může být Středozem, které jsem se sama účastnila a chodit do obchodu v cosplayi byla zábava). Podobná propagace se vytvářela během loňského ročníku festivalu Jeden svět. Díky skvělé komunikaci zakládajících a současných dobrovolníků mezi sebou byla na akcích právě díky nim vysoká účast (pouze výjimečně se stalo, že na akci přišlo málo lidí, nebo dokonce nikdo).

Spolupráce se školami spočívá v besedách, které knihovna připravuje pro všechny ročníky ZŠ a specializuje se především na žáky prvního stupně. Část besed se koná v knihovně a část ve školách. Knihovně se také daří spolupracovat s místním gymnáziem. Ke spolupráci se školami se také váže festival Jeden svět, který probíhá v místním kině — studenti základních i středních škol chodí na promítání a debaty na důležitá témata (práce, rodina, domov…).

Od malička jsem vyrůstala v knihovně a díky Mklubu jsem objevila její další tajná zákoutí než mámin kancl a dětské oddělení, které jsem znala nazpaměť. Pro mě to znamenalo mít zázemí na správném místě a já těm “praštěným” knihovníkům může jenom poděkovat za nejkrásnější bezstarostná léta! I dnes, jak vidím, co se tam všechno děje mě hřeje na srdci.

Srdečné vás jménem Knihovny Třinec, p. o. zvu, abyste přijeli a podívali jak to u nás funguje! 😊

--

--