FAKE NEWS — ZÁKLADEM ÚSPĚCH JE OVŠEM A O KAŽDÉM POCHYBOVAT

Jana Krajíčková
Letní škola 2018
Published in
2 min readJun 11, 2018

--

S. Shyam Sundar: Proč věříme lživým zprávám? článek (2 strany)

Fake news jsou velkým problémem dnešní společnosti díky Internetu. Velmi lehce a rychle se šíří. A proč? Protože lidé neumí posuzovat důvěryhodnost informací. Věří tomu, co sdílejí jejich přátelé a vlastně nejen přátelé, ale i lidé které znají velmi málo. Protože ne, vždy máme na Facebooku jen přátele, ale mnohdy lidi se kterými jsme se viděli jen jednou. Přesto máme větší tendenci věřit tomu co oni sdíleli.

Jak je možné fake news překonat a odhalit? Díky sledování zdrojů, ze kterých pochází. Těch původních! Pokud je zdrojem, který informaci vytvořil/sdílel nějaký důvěryhodný zdroj, pak je velká pravděpodobnost, že zpráva je pravdivá. Ale dokud budou lidé brát v potaz jen zdroj, který jim tuto zprávu poskytl, tak budou fake news nadále zahlcovat internet a celý náš svět. Je tedy třeba začít u sebe a začít posuzovat vše kritickým pohledem. Naučit se sledovat zdroje a případně si je dohledat a informace si potvrdit, než něco sdílíme. A jistě by pomohla nějaká osvěta v této oblasti.

FactCzech: Investigace s pomocí databází: ověřování kvality dat

Článek je o Giannina Segnini, která momentálně hostuje jako profesorka žurnalistiky. Je to uznávaná novinářka, která třikrát získala státní ocenění za žurnalistiku a spousty dalších novinářských cen. Z tohoto článku jsem si také vypůjčila první pravidlo novinářů: ovšem a o každém pochybovat. Podle novinářů neexistuje nic jako absolutně spolehlivý zdroj. V článku je popsáno, jak posoudit data zveřejněná Světovou bankou. Většina lidí a podle dotazníků i většina novinářů datům zveřejněným Světovou bankou věří. Je zde popsáno, jak posoudit tato data a jak s nimi pracovat a posoudit jejich důvěryhodnost. Nejdříve proběhne počáteční ověření, poté se posuzuje, zda jsou data kompletní, následuje vyřazení duplikovaných dat a posouzení přesnosti. Nakonec posouzení integrity a dešifrování kódů a akronymů.

Z tohoto článku jsem si také vypůjčila první pravidlo novinářů: ovšem a o každém pochybovat. Podle novinářů neexistuje nic jako absolutně spolehlivý zdroj. V článku je popsáno, jak posoudit data zveřejněná Světovou bankou. Většina lidí a podle dotazníků i většina novinářů datům zveřejněným Světovou bankou věří. Je zde popsáno jak posoudit tato data a jak s nimi pracovat a posoudit jejich důvěryhodnost.

Centrum občanského vzdělávání MU: Argumentační fauly

Dle tohoto článků se dělí argumentační fauly dle důrazu na: rozum, emoce, chybné vyvození, chybná příčina, obsahové chyby a chybné útoky.

Kvíz pro ověření znalostí

http://ftp.firstdraftnews.com/articulate/translations/obschacz.2/story_html5.html

A na závěr možnost ověřit si své znalosti a jak jste na tom s odhalováním fake news.

--

--