Knihovna Jiřího Mahena, Žabovřesky

Jakub Dezort
Letní škola 2018
Published in
7 min readMay 31, 2018

Typ knihovny: veřejná

Adresa: Mozolky 52, 616 00 Brno-Žabovřesky

Počet uživatelů: 2090 duší

Velikost knihovního fondu: 29 723 knihovních jednotek, z toho 238 CD

Umístění v rámci města: Pobočka je situována v dopravní dostupnosti tramvaje č. 3 a 11, zastávka Mozolky, trolejbusu č. 29, 34 a 36, zastávka Makovského nám. a autobusu č. 44 nebo 84, zastávka Přívrat.

Otevírací doba:

Po 10:00–12:00 13:00–18:00

Út 10:00–12:00 13:00–18:00

St 10:00–15:00

Čt 10:00–12:00 13:00–18:00

1. Proběhla v knihovně za posledních 20 let rozsáhlejší investiční akce?

Ano, proběhla. V roce 2006 proběhla rozsáhlá rekonstrukce prostor. Znamenala rozšíření prostor. Jednalo se především o vybourání vnitřních stěn (původně prostory sloužili jako pobočka místní policie). Prostor se tak stal vzdušnější a prosvícený. Na místě starých stěn nyní stojí regály s odbornou literaturou. Rekonstrukce tedy měla vliv jak na estetiku prostor, tak na jejich funkčnost. Rovněž se měnila okna a místy i podlaha.

Skvělé!

2. Byl objekt nebo prostor, ve kterém knihovna působí, projektován a vystavěn pro účely knihovny?

Jak vyplývá z předchozího odstavce, žel bohu nebyl. Sídlila tu částečně městská policie. Dříve se pobočka KJM Žabovřesk nacházela na více místech — ulice Horova, následně objekt Rubín. Nyní knihovna sídlí v prostorách budovy Mozolky 52, kteréž to umožnila rekonstrukce v roce 2006. Leč ani nové prostory a nákladná rekonstrukce nevyřešila všechny problémy.

Knihovna se nachází v prvním patře budovy, tudíž musí navíc splňovat určitá opatření. Řeč je o statice budovy a nosnosti podlah. V dodatečném stavebním řízení tedy byl přivolán statik a vyhodnotil rizika prostor. Všechny regály, které se v knihovně nyní nachází, jsou umístěny právě tam, kde nehrozí žádné nebezpečí.

Vyhovující!

3. Plánuje knihovna nebo její provozovatel rekonstrukci nebo rozšíření prostor, vybavení interiéru?

Zatím není nic oficiálně ve hře, ale rozhodně je tu záměr. Trocha obecné historie. Budova patřila soukromému vlastníkovi (Teplárny Brno) a reálně hrozil prodej — čímž by knihovna v daných prostorech nemohla existovat. Prodej se nakonec neuskutečnil vlivem městské části. Dá se tedy předpokládat, že rekonstrukce bude. Zatím však nejde hovořit o ničem konkrétním, neboť vše se zatím konzultuje neoficiálně. V jednání je výstavba bezbariérového přístupu a přesunutí knihovny do přízemí budovy, přičemž první patro, kde momentálně knihovna sídlí, by se využilo jiným způsobem, což s ohledem na čtenáře, kteří jsou z většiny již v důchodu, bude nanejvýš vyhovující.

Vyhovující s výhradou — potřeba zřídit bezbariérový přístup

4. Využívá knihovna ke svým službám i některé exteriérové prostory?

V rámci pobočky Žabovřesky má knihovna k dispozici společenský sál Rubínek. Pokud knihovna pořádá nějaké akce pro veřejnost, kde se očekává vyšší účast, než kolik mohou zajistit prostory knihovny, využívá se právě společenský sál Rubínek. Na základě předchozí domluvy s vedením městské části poskytuje tyto prostory bezplatně. Prostory knihovny pojmou nanejvýš 50 návštěvníků akcí, což by při nadcházející besedě s autorem Vlastimilem Vondruškou nebylo dostatečné.

Skvělé!

5. Jaké prostory byste požadovali v případě výstavby či rekonstrukce knihovny?

Za sebe bych požadoval samostatný prostor pro oddech a setkávání vybavený sedacím nábytkem. Je pravda, že v současnosti knihovna disponuje jak 4 PC pro veřejnost, cca 8 židlemi, tak sedacím nábytkem, leč postrádá vyhrazený prostor pro tyto odpočinkové zóny, neb všechna taková místa jsou zakomponována mezi regály, sedací nábytek pak mezi dětskou literaturu.

Vyhovující!

6. Jaké aktivity vám současné prostory knihovny neumožňují vykonávat nebo které provozujete jen velmi omezeně?

Knihovna není bezbariérová, tudíž jistá část potencionálních návštěvníků nemá šanci účastnit se akcí a využívat služeb knihovny. Dále již zmiňovaná rekonstrukce, při níž se odstranili vnitřní zdi, byla sice ku prospěchu z estetického a funkčního hlediska (vetší prostor pro fond), na druhou stranu je zde problém neoddělení dětského fondu od fondu pro dospělé. Čili v případě pořádání akcí pro děti je nejideálnější pořádat je mimo půjčovní dobu, aby nerušili ostatní uživatele knihovny. Příkladem jsou školní družiny, které mají možnost docházet do knihovny zhruba mezi 13. a 16. hodinou — což je doba půjčovní. V takovém případě se využívají kancelářské prostory knihovny, které jsou omezeny kapacitně. Dalším problémem jsou, jak jsem již dříve avizoval, prostory čítárny, které pojmou maximálně 50 účastníků při akcích. Čili pokud by zde neprobíhala spolupráce s městskou částí, bylo by pořádání větších akcí nesnadné až problematické.

Nevyhovující — nutnost bezbariérového přístupu

7. Jak hodnotíte stávající prostorové podmínky knihovny?

Trnem v oku jinak útulné a přátelské knihovny je sociální zařízení pro veřejnost. WC. Je původní, za celou dobu neprošlo rekonstrukcí a nabízí tak pohled do dávné historie. Větší člověk plných tvarů by mohl mít problém s otevíráním a zavíráním dveří toaletní kabinky. Sic funkční a udržované, potřebovalo by sociální zařízení menší obměnu a modernizaci. Taky podstatně naddimenzovat zázemí. Po rekonstrukci v roce 2006 vše vypadá zánovně, čistě a v rámci možností neopotřebovaně. Prostor je dík velkým oknům výtečně osvětlen a je vzdušný. Regály si mezi sebou udržují příjemný odstup a člověk tak nemá strach, že při výběru své oblíbené knihy omylem převrátí regál sousední a způsobí tím domino-efekt. Pro méně užívaný fond je zde skladní místnost přístupná veřejnosti — což jako knihovník z praxe oceňuji. V roce 2014 dostala knihovna od městské části příspěvek ve výši bezmála 200 000,- kč na nákup šedesáti nových regálů. Regály se těší dobrému zdraví a pár let ještě rozhodně vydrží krásné. Knihovna nesídlí v celé budově, jen sdílí malou část s ostatními firmami a dívčím skautským oddílem. Do knihovny se čtenáři dostanou pouze po schodech.

Skvělé!

8. Jak hodnotíte současné vybavení interiéru knihovny a sítí?

Budu-li vycházet z mých minulých odpovědí, pak velice kladně. Výška regálů je příjemně vysoká i pro uživatele menšího vzrůstu. Pohodlí při čtení zajišťují solidní dřevěné židle, do kterých se můžete pořádné opřít. Můžete i usednout mezi regály s odbornou literaturou a mít jistotu, že vás nikdo rušit nebude. Prostory jsou osvětleny jednak přirozeně — celá obvodová stěna sestává z velkých oken, které přímo pobízí sluníčko k tomu, aby vám posvítilo do vašeho rozečteného Asimova. Druhak knihovna disponuje umělým osvětlením, které splňuje všechny současné normy EU a knihovnických standardů. Ani ostré, ani mdlé. Tak akorát, řekl bych. Prostor je vyplněn regály s knihami. Hřbety dobře pohlcují hluk, tudíž nevzniká ozvěna, jak by si člověk mohl u tak otevřeného prostoru myslet, že bude velká. Pogumovaná podlaha je z kvalitního materiálu a nevrže pod podrážkami starých, ani nových bot.

Skvělé!

9. Technické vybavení knihovny?

Knihovna skýtá na čtyři PC pro veřejnost, možnost tisku černobíle i barevně. Půjčuje brýle a lupy na čtení i deštník do deště.

Vyhovující!

10. Je knihovna bezbariérová?

Bohužel není, viz fotografie.

Špatné — nutnost zřídit bezbariérový přístup. Nejpraktičtější by byl výtah.

11. Jaké podmínky pro činnost knihovny nejvíce ovlivní její budoucnost?

Tato otázka zavání hypotetičností. Pokusím se na ni hypoteticky odpovědět.

Již dříve hrozil prodej budovy a tím i prostor, ve kterých se knihovna nyní nachází. Pokud by taková situace nastala, hypoteticky, dokázal bych si představit, že by to značně ovlivnilo budoucnost knihovny. Podotýkám, že jiné dostupné prostory odpovídající nynějším v městské části Žabovřesky momentálně nejsou.

Dále financování. KJM je příspěvková organizace města Brna. Je financována městem. Ponížení financování by se projevilo na personálním obsazení knihovny, od toho se odvíjí i otevírací doba. Takováto věc se již v minulosti stala. V roce 2011 došlo k ponížení částky cca 10 000 000. To znamenalo propuštění části zaměstnanců a znamenalo to i změnu ve struktuře výpůjčních dob knihoven.

Pozitivní je spolupráce s městskou částí Brno-Žabovřesky a její finanční příspěvky pobočce. Občas se mohou zdát jako zanedbatelné (5000–
10 000,- kč ročně), ale konkrétně této pobočce se podařilo příspěvky navýšit až na 30 000,- kč ročně. A díky tomu existuje činnost přednášková — pořádání akcí pro veřejnost, jejichž přednášející přednášejí pouze za úplatu. Dále činnost výstavní. Dnes dostat do knihovny známější spisovatele nebo osobnosti do knihovny bez honoráře je vpravdě nemožné. S větším rozpočtem si knihovna mohla dovolit pořídit dataprojektor s plátnem a fotoaparát právě na tyto akce.

Vyhovující po hypotetické stránce!

12. A jak je to v knihovně s používáním toalet?

Přiznávám, že jsem služeb tamějších toalet s chutí využil. Kdo si poctivě četl a dočetl se až sem, tak ví, že to byl výlet do historie. Měl jsem problém dovřít dveře kabinky (bránilo mi mé koleno). Neštěstí kabince předcházela místnůstka s umyvadlem, kterou jsem si zamknul, tudíž jsem dveře na toaletu mohl nechat otevřené. V knihovně jsou dvě sociální zařízení. Jedno pro uživatele knihovny — zůstává odemčeno. Druhé pro personál na klíč. Oceňuji stav 1+1, avšak jsem zastánce rekonstrukce této části knihovny.

Vyhovující — leč s osobními výhradami.

Na závěr sem vkládám odkaz na virtuální prohlídku knihovny jako vhodné doplnění mých fotek: https://youtu.be/gUDIf4XCj60

--

--