Není con jako con

Hana Mikušová
Letní škola 2018
Published in
5 min readJun 28, 2018

--

Anotace: Pod zkráceninu anglického convention — con se dá podřadit mnoho akcí, ale ten pravý význam se nachází v něčem trochu jiném. Mnozí z vás jistě znají americký Blizzcon, obzvláště ti, co hrají počítačové hry, někteří mohou znát i Comic con, ale víte, že podobné akce jsou i v Česku? A že si můžete vybrat z anime či fantasy žánru, a že se jistě najde i nějaký jiný? Ráda bych vám představila české cony a řekla něco o nich.

Dle Wikipedie, Wikislovníku, či jiných webových stránek zabývajících se významem slov či informacemi o různých věcech může mít con více významů. Ten co nás však zajímá pochází z anglického slova ‘convention’, což doslova znamená konference nebo setkání, sjezd. Do tohoto významu spadá vlastně i jakákoli odborná konference z jakéhokoli oboru a školení, ale to stále není význam, který hledáme.

To, co nás zajímá pod pojmem ‘con’ je setkání fanoušků, nejčastěji fantasy a sci-fi, ale i anime a her, jinak řečeno fan convention — fanouškovské setkání. První cony u nás v republice datujeme již do minulého století, přesné datum není, ale např. Festival Fantazie je pořádán od roku 1996, tudíž letos bude 22 ročník.

Tyto první cony začínaly jako ozvěna a reakce na velké sci-fi/fantasy fenomény Star Wars, Star Trek a Star Gate. Postupně se k těmto velkým seriálům přidaly kratší, ale stejně významné jako např. Firefly, Battle Star Galactica. Začínající jako malé cony se tyto akce rozrostly a čítají již stovky, ne-li tisíce návštěvníků. K těmto fantasy conům se připojily i anime cony, např. známý Animefest, tehdy ještě ve Scale, nyní již na brněnském výstavišti a každým rokem přibírající další haly a další části brněnského výstaviště.

Zmínila jsem některá jména českých conů, kterými bych se teď dále chtěla zabývat. Nejprve bych rozdělila cony na dva typy: na anime a fantasy (či sci-fi). Co se týče fantasy conů, těch je více než těch anime a další dělení se naskýtá dle geografické polohy. Z moravských conů je nejdůležitější zmínit Koprcon, Parcon, Fénixcon, Whocon a Conec. Dále také je Ostrakon a Aprilcon.

Koprcon, jak již název sám vypovídá je pořádán každoročně od roku 2003 ve městě Kopřivnice v tamní škole. Akce je pod záštitou CSWU — Czech Star Wars Universe a bývá tradičně poslední víkend v listopadu. Je zaměřena převážně na “Star” seriály, ale lidé tam jezdí spíše kvůli ostatním lidem a za setkáním. Což mě vlastně přivádí k myšlence, že na con jezdí dva typy lidí (zhruba) — ti, co tam jedou za programem a od rána koukají na přednášky a pak jdou spát, aby stihli přednášky. Anebo ti, co tam jedou spíše za ostatními lidmi a přednášky jsou taková vedlejší věc. Ti chodí spát většinou až k ráno, a jsou rádi, když za celý víkend stihnou aspoň jednu přednášku. Cony jsou často doplněny deskovými hrami, které jsem velmi oblíbené. Dnes navštěvuje cony i nově vzniklý projekt s názvem Retroherna, což je vlastně taková herna, která zároveň ukazuje staré konzole a monitory, na kterých se dříve hrálo, takže si člověk může zahrát hry, kterými vlastně svým způsobem začal herní svět.

Byla bych sama proti sobě, kdybych nezmínila brněnský Conec, na kterém jsem se pár ročníků podílela v organizaci. Víkendová akce, u které se měnila často lokace měla letos mít krásný šestý ročník, ale nakonec byl odložen až na příští srpen, v roce 2019. Tento con byl původně pojat jako taková akce, kde všechno, co organizátorům akce na ostatních conech vadí, udělají po svém. Tudíž např. vstupenky jsou ve formě placek (odznaků). Na prvních dvou ročnících byl dokonce nafukovací bazén.

Nyní přejdu ke conům, které jsem v Čechách, což znamená, hlavně v Praze. Výjimku tvoří Festival Fantazie, Silicon a speciály Fan City, popř. jiné menší cony, které teď nově vznikají. Festival fantazie se koná na přelomu červen — červenec v Chotěboři, je to nejdelší con, trvá týden a v užších kruzích se mu říká Vaškocon či Pravdacon, kam patří i Silicon, Fancity a PragoFest. Vaškocon/Pravdacon, jakožto přezdívka vznikl ze jména hlavního organizátora těchto conů, a spíše i majitele — Václava Pravdy, který má své jisté jméno a spoustu lidí vám na něj řekne spoustu různých věcí.

Festival Fantazie má své jisté legendy, od těch nezveřejnitelných po ty zveřejnitelné, jako je třeba cesta ke kouli a legenda o kouli, kde koule je jakési magické svítící vzezření, co umí nevídané věci. Ve skutečnosti se jednalo o zahradní instalaci místního domorodce, kterou omylem objevili opilí fantazáci, a začali k ní pořádat noční výpravy. Majiteli samozřejmě vadilo, že mu tam neustále chodili opilí lidé, tak kouli v čas FFka dává pryč (nebo už ji snad ani nemá), a tak vznikla legenda o kouli, protože ji od té doby nikdo neviděl, ale ví se, že existuje. Ztráta koule však nezabránila v přestání s výpravami.

Z pražských conů je důležité se zmínit o Trpasliconu, který je založen na seriálu Červený Trpaslík a každoročně jsou na něj pozváni dabéři Červeného Trpaslika, kde je s nimi beseda a mají pak krátký live dabbing. Také se pořádala beseda s Janem Kantůrkem, fenomenálním překladatelem Pratchettovi Zeměplochy. Letos se však kvůli nemoci nedostavil a poté bohužel zemřel…

Z anime conů je zde již výše zvýšený Animefest, který se snaží o velkou prestiž a mým názorem je, že se snaží napodobit zahraniční cony. Na Animefest jezdí tradičně vysoký počet cosplayerů, ti poté soutěží v cosplay soutěži v několika různých kategoriích a vítěz se kvalifikuje na soutěž evropského formátu. Dříve to byl Eurocosplay, nyní to byla jiná soutěž, ale jelikož jsem na letošním ročníku nebyla, tak jsem nepochytila podrobnosti. Animefest je víkendová akce zpravidla v květnu. Je to akce zaměřena na anime, mangu, cosplay a obecně japonskou a korejskou kultura (což ostatně všechny anime cony jsou).

Dále se pouze zmíním o pražském Advíku a Natsuconu.

Závěrem bych chtěla říci, že některé cony si udržují takový ten status komornějšího conu, který sice má zájem o nové účastníky, ale zároveň se nechce podobat FFku či AFku, zato jiné cony se snaží dosáhnout světové úrovně. A ještě by to chtělo zmínit kiskový pohled na tyto akce. Označila bych to za takové síťování, jelikož na cony jezdí lidé z celé republiky (a Slovenska) z různých oborů a člověk se seznámí se zajímavými entitami od biofyzičky přes největší zastoupení právníků a ajťáků až po chemiky a sociální pracovníky. Také je to jistá forma barcampu, jelikož sice někteří lidé, kteří si připravili přednášku na téma v oboru, kterým se zabývají nebo živí, tudíž má jistou odbornost, zbytek přednášejících nejsou odborníci a mají oblast pouze jako koníček.

Nyní zbývá snad už jen pozvánka.

--

--