S diářem a plánem k úspěchu

Denisa Walterová
Letní škola 2018
Published in
6 min readJun 15, 2018

Jednoduše řečeno:

1. Mějte diáře

2. Piště do něj

3. Občas se podívejte, co jste to napsali

4. (Občas) udělejte to, co jste si napsali že uděláte

Ale protože tohle Vám asi nestačí, zkusíme si to trochu rozvést

Den, týden, papír, tapír…

Nejdřív tedy hodně obecně, co všechno můžete používat k plánování?

Každý totiž může plánovat a pokud neplánujete, nejspíš jste jen ještě nenašli způsob, který by vám vyhovoval.

· Online nástroje

Tady je to trochu v kategorii „neznám-nepoužívám“ přestože jsem to několikrát zkoušela, online se mi plánovat jednoduše nedaří, ale pro mnoho lidí je zejména google kalendář nezbytný.

A takové plánování má spousty výhod, hlavně „online“ možnost, tedy že je vám kalendář/diář přístupný všude, díky mobilu ho máte pořád po ruce, nikde vám v něm nedojde místo a nemusíte vláčet nic navíc. V googlu si pak můžete kalendář různě sdílet, propojit s kolegy v práci a podobně.

Možnosti jsou veliké

· Pevná vazba

Další hojně rozšířenou možností jsou běžné diáře ve formě knížečky nebo sešitu, pevně svážené, které seženeme prakticky v každém papírnictví či knihkupectví.

Poslední roky je i mezi nimi stále větší nabídka, nalezneme takové se zaměřením pro studenty, na rodiny nebo na sport. Rozložení může být různé, nejčastěji máme stranu na den anebo dvojstranu na týden. Každopádně je zde ale malá možnost personalizace, strany jsou dané tak jak jsou, nijak s nimi nepohneme, nic si nepřidáme ani nevyndáme, a to je jejich hlavní nevýhoda.

· Zacvakávací

V tomto případě se jedná většinou o nějaký obal-desky a v něm pak zacvaklou náplň, ta bývá na rok a po roce se musí zakoupit či jinak doplnit nová. Diář mívá na deskách kapsy, do kterých si můžeme uložit plánovací drobnosti.

Výhodou je velká míra přizpůsobitelnosti, z diáře můžeme vyjmout ty listy, o kterých víme, že je určitě nebudeme používat, nebo si naopak můžeme něco přidat, případně i vytvořit náplň úplně dle svých představ.

Zdroj: https://1url.cz/UtyA8

· Vlastní výroba

Mnoho milovníků diářů se schyluje k tomu, že si nechají svůj ideální diář svázat přímo sobě na míru, ale jsou tu i mnohem nenáročnější možnosti.

Stránky do diáře si můžeme buď vyrobit sami (a dá se to bez větších problémů zvládnout třeba i ve wordu) anebo si je vytisknout, na internetu se nabízí mnoho tzv. printables, některé jsou k zakoupení, ale jiné naopak úplně zdarma. Takto vytištěné stránky si pak stačí svázat do kroužkové vazby, což nám můžou provést v kopicentru anebo třeba i v ústřední knihovně.

Šablony pro tisk najdete třeba tady: https://1url.cz/btyAv

  • Bullet journal

Vlastní výroba — ale speciální kategorie, diář se kreslí ručně, většinou do sešitu s tečkovanými stranami, které vedou linky. Největší výhodou je nespočet možností použití, které tento způsob má, diář můžeme měnit klidně ze dne na den, z týdne na týden…. Při větším projektu necháme na den víc místa, pokud jsme naopak týden proleželi nemocní, klidně můžeme v diáři celý týden vynechat, nevýhodu ale zase je velká časová náročnost.

Zdroj: https://theseahawk.org/wp-content/uploads/2017/11/journal.jpg

Co si do diáře psát

VŠECHNO!

Ale tak třeba:

Deadline

Osobně je pro mě diář hlavně na udržování přehledu o nejrůznějších termínech odevzdání prací, odevzdání dílčích úkolů nebo i termíny zkoušek. Vědět, co Vás čeká je pro plánování úplně nejdůležitější.

Práce

Tento bod se nebude určitě týkat každého, pokud chodíte do práce každý den stejně, těžko si to potřebujete psát do diáře, ale já třeba chodím každý víkend na jinou brigádu, v týdnu chodím do práce jen některé dny, pokaždé na různý čas… A nepřijít do práce je to poslední, co by člověk chtěl, vydělávat se musí.

Akce, srazy

Je dobré si do diáře zaznamenat třeba i akce o kterých jen uvažujete, abyste věděli, co máte v plánu a jestli je pro vás třeba důležitější jít na brigádu, nebo jít na tu premiéru, co je zrovna taky v ten pátek večer a uvažujete o ní…

Svátky a data narození, výročí…

Jsou to drobnosti ale nejednu osobu potěšíte popřáním všeho nejlepšího, nebo i dokonce nějakou drobností, radostí kolem nás není nikdy dost 😊

To do

Zde už se dotýkáme právě motivačního prvku, napsat si každý den či týden několik bodů, které si pak můžeme „odfajfknout“ jako splněné je obrovská motivace

Něco navíc

Můžeme si samozřejmě zapisovat i spoustu jiných věcí, ty, které zmíním teď jsou jsou z kategorie „pokročilejších“ a jsou hlavně pro případy, kdy na to v diáři máte dostatek místa.

Mnoho lidí si do diáře zaznamenává například tyto položky:

- Pitný režim,

- Finance

- jídelníček

- Sportovní aktivitu,

- Filmy které viděli

- Přečtené knihy

- Nákupní seznamy

- Svoji náladu

- Svoji váhu

Fantazii se prakticky meze nekladou, spousta lidí má diář spíš za deník, ale pokud by tohle vyhovovalo i Vám, tak proč si ho neudělat po svém a nepsat tam všechno to, co se Vám zrovna hodí 😊

Diář a motivace

Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět co nejvíc, rozhodně doporučuji knihu Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, který velice dobře rozebírá to, jak si máme úkoly rozplánovat a co opravdu prověřeně funguje.

Já to shrnu do několika krátkých bodů.

Úplně nejdůležitější, ač to zní poněkud banálně, je mít cíl. Zní to jasně, ale spousta lidí chce „něčeho dosáhnout“ ale vlastně vůbec neví, po čem to touží. Teprve když máme cíl, tak máme jasnou cestu, po které se můžeme vydat.

Pokud ale už víme, co chceme, je dobré rozdělit si ten velký cíl na menší podsekce. Pokud bych například měla jako velký cíl „napsat bakalářku“ takový cíl sám o sobě nebude fungovat. Potřebuji si ho rozdělit na sekce, které jsou sami o sobě splnitelné, jako najít si literaturu, napsat jednu kapitolu, přečíst jednu konkrétní knihu.

Určitě chápete, kam tím směřuji.

Úkoly si prostě rozdělte na části, které reálně zvládnete a ty si následně vepište do diáře.

Pokud chcete cíle opravdu dosáhnout, mělo by Vás to nutit tyto části plnit, když máte stále problémy se posunovat, zkuste ještě menší části úkolů.

Pokud budete dobře plánovat, klidně můžete na bakalářku najít jen jeden zdroj za den a pořád to stihnete. Často je stejně nejhorší s činností začít, takže i když ve Vašem plánu bude přečíst jednu kapitolu, třeba se rozečtete a knihu zhltnete celou.

Čůčoviny kolem

Základní vybavení pro plánování je samozřejmě diář, plánovací proces nám ale může zpříjemnit či okrášlit i spousta dalších věcí.

Takže si uveďme pár z nich:

- Gumovací pero

Plány se mění pořád a pokud jste jako já a vadím Vám si v diáři škrtat, přepisovat, bělítkovat… Pak bude gumovací pero Váš nejlepší kamarád! Dají se sehnat ve většině papírnictví, v různých barvách, dokonce se dělají i gumovací fixy nebo zvýrazňovače.

- Post-it

Jedinečný vynález, pokud Vám náhodou na dni nevystačilo místo, šup tam s tímto kouzelným papírkem a najednou je hned víc místa na psaní. Nebo snad událost, která se pořád přesouvá, něco ohromně důležitého? Na to všechno a mnohem víc se papírky hodí.

Washy pásky

Pro někoho čistě dekorativní záležitost, jiní je využívají funkčně.

Pásky jsou vyrobené z rýžového papíru a mají různé vzory i barvy (puntíky, kytičky, kočičky…) dají se trhat jen rukou, ale jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že je můžeme odlepit z papíru a ony po sobě nenechají žádnou stopu a dá se na ně psát (vlastnostmi jsou nejbližší papírové malířské pásce).

Osobně s nimi v diáři značím dovolené, delší pracovní týdny, různé výjezdy…

Zdroj: https://1url.cz/7tyA6

Nálepky

Další prvek, který může být dekorativní nebo funkční.

To, jak se používají nálepky pro dekoraci asi nemusím vysvětlovat, funkčnější využití spočívá třeba ve využití malých obrázků dortíku pro značení narozenin, nebo ještě funkčněji barevných koleček pro vyznačení zkoušky…

Slíbila jsem malá DIY zpestření, jedno se objevilo už při líčení možnosti výroby vlastního diáře třeba do kroužkové vazby. Nálepky jsou další věcí, kterou si snadno vyrobíme doma sami aniž bychom měli speciální vybavení. Stačí nám (barevná) tiskána a „samolepkový“ papír, který běžně pořídíme v papírnictví, na papír jednoduše vytiskneme motivy (opět spoustu z nich je zdarma dostupných na internetu, velkým zdrojem je zejména pinterest). Motivy pak stačí z papíru vyřezat či vystříhat a hle, samolepky jsou na světě.

Velmi dobrý trik pro vyřezávání nálepek najdete třeba tady ve videu:

https://youtu.be/hclasKjuA7s?t=6m4s

Tak hodně štěstí v plánování!

--

--