Streetworkout

Jan Černý
Letní škola 2018
Published in
7 min readJun 18, 2018

--

Streetworkout, volně přeloženo jako pouliční cvičení, je dnes ve světě uznávaný jako plnohodnotný sport a u nás v posledních letech zažívá boom. Vznikají zde spolky a komunity, všude se staví workoutová hřiště a soutěží není zrovna pomálu. I mě tento sport oslovil a během chvíle jsem se v něm našel. Streetworkout pro mě znamená hodně, ať už je to způsob odreagování nebo místo, kde mohu realizovat svoji potřebu překonávat sám sebe. Trénuji zhruba kolem pěti dní v týdnu a streetworkoutu se věnuji již třetím rokem. Právě proto jsem se rozhodl vám představit tento úžasný sport.

Historie

Není úplně snadné popsat historii streetworkoutu jako takového, protože se skládá z více různých oblastí cvičení, které mají svoji vlastní historii.

Hannibal for King a jeho první video

Amerika

Nikdo vlastně neví, kdy přesně streetworkout vznikl a kdo se o jeho vznik prosadil, protože se vyvíjel postupně a tedy nelze určit přesný bod jeho vzniku. Obecně se tvrdí, že streetworkout rozšířila část afroamerické komunity z New Yorku, konkrétně z městské části Bronx. Důvodem byl nedostatek finančních prostředků na zaplacení členství v posilovnách, protože pocházeli z chudinských čtvrtí a museli nalézt jiný způsob jak posilovat. Také proto se dříve používalo označení “ghetto workout”. Právě odsud se díky internetu začala objevovat videa, na kterých první představitelé streetworkoutu ukazují, jak daleko se dá dostat aniž by člověk musel do posilovny. Prvním nejznámějším představitel byl Hannibal for King, který je do dnes považován za světovou špičku streetworkoutu.

Evropa

Tento sport se nerozvíjel jen na západě, ale i východ nezůstal pozadu a v zemích jako Ukrajina či Rusko se uchytil také. Právě v těchto zemích byl velice silný základ, protože už v době SSSR se zde stavěli hrazdy a bradla téměř všude a obecně je zde rozšířena a oblíbena gymnastika, z které mimo jiné streetworkout také vychází. Právě z východní Evropy dnes pochází většina světové špičky streetworkoutu například Vadym Oleynik.

Vadym Oleynik a jeho 14 let streetworkoutu

Česko a Slovensko

U nás se začal streetworkout objevovat kolem roku 2012 s projektem SebeRevolta, který založil český raper Revolta (Marek Kaleta). Na Slovensku jako první začínal pár Šimon Forrai a Simona Máteová (později mistryně Slovenska). Dnes je u nás streetworkout na vzestupu a objevilo se mnoho skupin, které se mu věnují.

Projekt SebeRevolta

Streetworkout se dnes považuje za plnohodnotný sport, konají se v něm soutěže a má i vlastní mezinárodní organizaci World Street Workout & Calisthenics Federation.

Z čeho vychází?

Streetworkout se skládá z více druhů cvičení a posilování, které jsou potřeba v rámci jeho představení rozlišit a popsat. Skoro by se dalo říci, že se skládá téměř ze všeho, ale jen některé oblasti a sporty jsou pro něj naprosto zásadní.

  • Calisthenics, česky kalistenika, je cvičení s vlastní vahou, bez využití jakýchkoliv pomůcek. Kalistenika je pevným základem streetworkoutu, který přebírá veškeré její prvky.
  • Weighted (calisthenics) neboli kalistenika s přidanou vahou není nic jiného, než prvky kalisteniky prováděné se závažím.
  • Gymnastiku zná skoro každý, a to co z ní streetworkout přebírá jsou právě cviky prováděné na gymnastických kruzích a bradlech. Hlavně statické prvky jako planche, frontlever nebo stojka.

Prvky a cviky

Cviky se rozdělují do dvou skupin. Základy a pokročilé.

Základy

První skupinou jsou základy (elements), které představují naprosto nutnou základní bázi pro cvičení streetworkoutu. Základy člověk musí cvičit i když se posune mnohem dál, protože z nich vychází všechny ostatní složitější cviky.

Kliky jsou cvik, který si každý představí, když se řekne cvičení s vlastní vahou. Tento cvik cílí především na posílení hrudníku, předních ramen, tricepsů a středu těla.

Dipy se provádí na bradlech a jsou v podstatě těžší variantou kliku, ale svaly zabírají trochu jiným způsobem, proto je třeba dělat kliky i dipy.

Shyby další typický cvik pro kalisteniku. Tento cvik je prováděn na hrazdě, a posiluje hlavně ruce a horní část zad.

Dřepy zná úplně každý a jsou hlavním cvikem na nohy.

Pokročilé

Do této skupiny spadají všechny ostatní cviky, které nejsou úplnými základy a vyžadují větší sílu. Prakticky se dá říct, že sem spadá i weighted kalistenika, protože představuje základy prováděné s přidanou vahou. Potom ještě statické cviky. Takových cviků je však mnoho a pro představu jsem vybral jen pár složitých cviků.

Planche

Frontlever

Backlever

Pomůcky

Ačkoliv od podstaty streetworkoutu by si měl člověk vystačit pouze s vahou vlastního těla a okolním prostředím, tak i přesto dnes existuje mnoho pomůcek a náčiní, které se využívá. Místo okolního prostředí dnes slouží streetworkoutové parky, které jsou již skoro po celé republice.

  • Hrazda je naprostou samozřejmostí a je tím nejzákladnějším náčiním pro cvičení s vlastní vahou.
  • Bradla jsou stejně důležitá jako hrazda a také nechybí na každém streetworkoutovém hřišti.
  • Gymnastické kruhy se už nepovažují za samozřejmost a jsou spíše doplňkové. To však neznamená, že cvičení na gymnastických kruzích je snažší, naopak je mnohem náročnější.
  • Expandery jsou v podstatě odporové gumy, které slouží buď jako pomoc při cvicích nebo pro ztížení cviku. Dnes jsou v posilování velkým hitem, protože jsou lehké a s klidem nahradí těžká závaží, takže není problém je brát s sebou ven.
  • Závaží snad nemusím moc představovat. Slouží hlavně jako zátěž pro ztížení pohybu a hlavně v oblasti weighted kalisteniky.
  • Stálky jsou malá bradla, která umožňují jiné variace typických cviků pro kalisteniku například hlubší klik, ale také odlehčují náporu na zápěstí například při stojkách.

Osobnosti

Rád bych také představil některé osobnosti ze světa streetworkoutu, které respektuji, uznávám a jsou mi do velké míry vzorem. Nejde mi ani tak o vytvoření vyčerpávajícího výčtu, spíše jako o představení zajímavých lidí, které dle mého názoru stojí za to znát, pokud se chce člověk věnovat nebo věnuje streetworkoutu. Takových lidí je však mnoho a právě proto jsem udělal výběr těch, co mě ovlivňovali.

České

Kromě výše zmíněného Revolty, bych rád představil další zajímavé osobnosti z české scény.

  • Adam Raw nejprve stál za projektem SebeRevolta a později se oddělil a založil si vlastní skupinu, která se nazývá Raw Workout a v rámci ní představil Raw Workout Requirements.
  • Jan Kareš se sice nevěnuje streetworkoutu, ale chci ho zmínit, protože drží nebo držel některé světové rekordy, co se týče shybů, které jsou přeci jen základním cvikem tohoto sportu. Například 238 shybů v kuse, aniž by slezl z hrazdy nebo se dotkl země. Anebo držel dnes již překonaný světový rekord v počtu shybů za 24 hodin, konkrétně 5761 shybů.

Zahraniční

Hannibala a Vadyma zde už představovat nebudu, protože jsem to udělal v rámci historie streetworkoutu a proto jsem vybral i další obdivuhodné lidi, kteří se jim mohou rovnat.

  • Chris Heria založil skupinu THENX, která se stala celosvětovou komunitou kalisteniky. Primárně se věnují a zaměřují se na předávání znalostí širší komunitě lidí.
  • Stipke se věnuje především weighted streetworkoutu a jeho forma je naprosto šílená, podívejte se zde.
  • Dominik Sky je především freerunner, ale mimo to se věnuje i některým prvkům streetworkoutu a rozhodně stojí za to podívat se na některé z jeho videí. Pro mě byl prvním bláznem, kterého jsem viděl předvádět šílené kousky a stal se tak trochu mým vzorem.
Nejlepší kousky Dominika Skye

Jak začít?

Prostě začít cvičit a pokud člověk neví jak, tak existuje spousta videí na youtubu, ve kterých jsou dobře vysvětleny cviky a základy. Důležité je také nebát se a jít si zkusit zacvičit do některého z workoutových parků a klidně se zeptat někoho z cvičích, zda by vám neporadil. Ve streetworkoutové komunitě je vzhledem ke svým počátkům hodně zakořeněna i ochota pomáhat si, radit druhým a každého, kdo cvičí, brát jako sobě rovného. Proto bych se toho rozhodně nebál. Další možností je pak najít nějaké skupiny ve svém okolí. Stačí jen chtít.

A spousta jiných, stačí jen hledat.

Workoutový park v Björnsonově sadu u Právnické fakulty Masarykovy univerzity

A kde?

Tohle je vlastně trochu zbytečná otázka, sice streetworkout znamená pouliční cvičení, ale provozovat se dá prakticky všude, navíc jak jsem se již zmínil výše, tak se původně nazýval “outdoor workout”. Například venku na větvi, na lešení, na dětských hřištích, tedy nejen na ulici, ale kdekoliv jinde dokonce i doma. Rozumím však, že ne každému je příjemné cvičit kdekoliv na ulici, opustit svoji komfortní zónu a přežít, že lidé na něj koukají jako na blázna, a proto již dnes existuje velké množství streetworkoutových parků, které jsou přímo pro tento způsob cvičení nadesignovány, a často jsou na nich umístěny cedule s návodem, jak je využívat. Streetworkout díky tomu vlastně potírá výmluvy, že nemám kde cvičit, nebo že posilovny jsou drahé, protože se dá dělat opravdu všude a je zcela zadarmo. Pokud vás zajímá, kde je ve vašem okolí nějaké workoutové hřiště, stačí se podívat na mapu těchto parků.

Mapa pro Česko a Slovensko:

Mezinárodní:

Zdroje:

--

--