Téma #1: Architektura knihoven a veřejného prostoru (zadání přípravy)

Radek Dobrovolný
Letní škola 2018
Published in
3 min readApr 30, 2018

Součástí přípravy na Letní školu je nastudování tématu, kterému se budeme v červnu v Zubří věnovat. Prvním tématem je „Architektura knihoven a veřejného prostoru“, kterému bude vyhrazena středa.

Proč je potřeba se na LŠ připravit?

Na LŠ se setkávají studenti z různých ročníků bakalářského a magisterského studia, dokonce i studenti z jiných škol. Některá témata jsou pro studenty prvního ročníku úplně nová a neprobádaná, naopak studenti vyšších ročníků už mohou mít téma nastudované do hloubky. Cílem přípravy je seznámit se základními pojmy a sjednotit povědomí o tématu, tak aby program byl všem srozumitelný a všichni se mohli zapojovat do diskusí, apod.

Kdo bude přípravu číst?

Váš text bude k dispozici především ostatním účastníkům Letní školy. Shrnutí z textů či výsledky výzkumu obdrží také lektoři, aby měli větší povědomí o cílové skupině, pro kterou budou přednášet a vést workshopy.

Do kdy je potřeba přípravu odevzdat?

Na zpracování této přípravy máte jeden měsíc. Své příspěvky tedy publikujte do 31. května 2018. Přípravu publikujte s hashtagy „LŠ2018“, „Příprava“ a „Architektura“. Za odevzdanou přípravu následně dostanete 2 body v ISu.

Co když si nevím rady?

Při metodologických problémech, neporozumnění zadání apod. se obrajete e-mailem na Martinu Huječkovou (Martina.Hujeckova@mzk.cz). V případě technických problémů se obracejte s dotazy na Radka Dobrovolného.

Zadání přípravy

Cílem této přípravy je vypracovat krátký uživatelský výzkum.

Nejprve si pročtěte doporučenou literaturu (odkazy na konci článku).

Navštivte, nejlépe obecní, knihovnu v místě svého bydliště, popř. tu, kterou navštěvujete. Nemělo by se jednat o knihovnu, která spadá pod Masarykovu univerzitu a MZK (pokud trváte na zpracování výzkumu v knihovně MU nebo MZK, tak otázky zpracujte ve dvou knihovnách).

Do přípravy zapište základní informace o knihovně: typ knihovny (akademická, veřejná, speciální), adresa, počet uživatelů, velikost knihovního fondu, umístění v rámci obce / města a otevírací doba.

Odpovězte na níže uvedené dotazy (Seznam otázek), pokud tápete, zeptejte se knihovníka / knihovnice.

Zamyslete se nad tím, zda-li jsou zjištěné vlastnosti knihovny (podle vás a vašich znalostí získaných z doporučené literatury) vyhovující a u každé otázky výsledek zhodnoťte na škále:

skvělé — vyhovující — nevyhovující — špatné

Zkuste navrhnout změny pro atributy, které jste vyhodnotili jako „nevyhovující“ a „špatné“. Výsledky strukturujte do článku na Medium.

Případné návrhy zkuste vizualizovat (stačí tužka, pastelky, papír a vložit fotku). Samozřejmě můžete fotit i v knihovně (po domluvě s knihovníkem / knihovnicí).

Seznam otázek

  1. Proběhla v knihovně v posledních 20 letech rozsáhlejší investiční akce?
  2. Byl objekt nebo prostor, ve kterém knihovna působí, projektován a vystavěn pro účely knihovny?
  3. Plánuje knihovna nebo její provozovatel rekonstrukci nebo rozšíření prostor, vybavení interiéru?
  4. Využívá knihovna ke svým službám i některé exteriérové prostory?
  5. Jaké prostory byste požadovali v případě výstavby či rekonstrukce knihovny? (Inspiraci můžete najít v brožuře Obecní knihovny str. 8)
  6. Jaké aktivity vám současné prostory knihovny neumožňují vykonávat nebo které provozujete jen velmi omezeně?
  7. Jak hodnotíte stávající prostorové podmínky knihovny? (Zde se můžete dále ptát co a jak je v knihovně dlouho — elektrorozvody, podlahy, okna atd.)
  8. Jak hodnotíte současné vybavení interiéru knihovny a sítí? (Výška regálů, pohodlí při čtení, světlo / tma, akustika atd.)
  9. Technické vybavení knihoven?
  10. Je knihovna bezbariérová?
  11. Jaké podmínky pro činnost knihovny nejvíce ovlivní její budoucnost?
  12. A jak je to v knihovně s používáním toalet? Dostali jste se na ně?

Doporučená literatura

  1. Obecní knihovny (nový dotační titul na podporu modernizace a vybavení obecních knihoven v Jihomoravském kraji, 28 stran)
  2. Standard pro dobrou knihovnu (Metodický pokyn Ministerstva kultury, 12 stran)
  3. Standard pro dobrý knihovní fond (Metodický pokyn Ministerstva kultury, 23 stran)
  4. Dobrá a špatná poloha pro knihovnu (článek, 2 strany)
  5. Doporučení pro výstavbu, rekonstrukci a zařizování knihoven zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi na území České republiky (72 stran)
  6. Dotazník o budově knihovny — IFLA (11 stran)

Poznámky

U této přípravy není určen minimální rozsah počtem znaků; odpovězte na všechny otázky. Pokud na některou otázku nelze získat odpověď, popište v čem byl problém.

Pokud jste některé informace o knihovnách už zjišťovali do jiných předmětů, klidně je využijte znovu.

--

--