Téma #2: Postfaktická doba a fake news

Radek Dobrovolný
Letní škola 2018
Published in
1 min readMay 20, 2018

Část z vás se už zaregistrovala na Medium, snažíme se vás plynule zařazovat jako autory do publikace Letní škola a za publikované přípravy přidělovat body do ISu. Opět připomínám, že při technických komplikacích nebo jiných problémech se na nás neváhejte kdykoli obrátit. Dále připomínám, že termín odevzdání první přípravy k tématu Architektura je 31. 5.

Druhým tématem, kterému se budeme na Letní škole věnovat, je postfaktická doba a fake news. Tématem se budeme zabývat druhý den, tedy v úterý. Garantkou tématu je Pavla Kovářová, takže s odbornými dotazy se můžete obracet na ni.

Níže najdete seznam zdrojů, se kterými se seznamte, shlédněte a pročtěte. Následně zde na Medium napište shrnutí textů s vlastním pohledem na téma. Pokud se již v tématu orientujete, popište nějaký problém, který jste řešili, výzkum, kterého jste se zúčastnili, analýzu problému, který vás zaujal. Doporučená délka přípravy jsou opět 2 NS.

Na vypracování této přípravy jsou tři týdny, tedy do pátku 8. června. Přípravu publikujte s hashtagy „LŠ2018“, „příprava“ a „fakenews“. Za odevzdanou přípravu následně dostanete bod v ISu.

Pro seznámeni s tématem si přečtěte následující zdroje:

  1. S. Shyam Sundar: Proč věříme lživým zprávám? článek (2 strany) + video lekce (cca 1 hodina)
  2. Centrum občanského vzdělávání MU: Argumentační fauly přehled / infografika (6 stran)
  3. FactCzech: Investigace s pomocí databází: ověřování kvality dat článek (4 strany)
  4. Petra Vejvodová, Miloš Gregor: Nejlepší kniha o Fake News 5. kapitola, sken doplním
  5. Kvíz pro ověření znalostí

--

--