Začněme kartáčkem

Ema Wojcik
Letní škola 2018
Published in
5 min readJun 16, 2018

Možná to někteří zaznamenali a vím jistě, že někteří z mých známých už tento styl života i praktikují, ale pro ostatní chci na začátek představit zero waste. Jde o to, že se snažíte eliminovat odpad, který vyprodukujete, v Česku bychom řekli bezodpadový způsob života. Když se nad tím člověk zamyslí, mnoho odpadu je vlastně zbytečného, hlavně produkty, které se vyrábějí jen k jednomu využití (single-use), ať už se jedná o plastové obaly na ovoce a zeleninu, které mají vlastní, přírodní obal nebo o jednorázové plastové nádobí, kelímky na pivo a coffee-to-go nebo plastové příbory (které se stejně polámou, při prvním pokusu je použít).

Zero waste (zkráceně zw) by se dalo přeložit jako nulový odpad nebo nulové plýtvání. I když má zero waste v názvu nulu, není nutné hned obrátit celý život naruby, přestěhovat se z města a jíst jen to, co si vypěstujete a jediný odpad nosit na kompost. Když jsem byla na přednášce Bei Johnson, autorky knihy Domácnost bez odpadu, podala vtipné vysvětlení pojmenování:

“Nikdy to není úplná nula, ale jak byste to chtěli pojmenovat? Little bit of trash?”

Bea Johnson s rodinou a nerecyklovatelným odpadem za celý rok

O čem zw vlastně je pěkně popisují holky z blogu Czech Zero Waste nebo na blogu bezpopelnice.cz. A i česká wikipedie dokáže poradit.

Důvody, proč se někdo rozhodne žít bezodpadově jsou různé. Někdo může prostě chtít žít více ekologicky, někdo myslí na své děti, aby se měly také dobře, někdo se rozhodne omezit plasty, které používá, protože ví, že některé nejsou zdravotně nezávadné a někdo třeba nechce platit za svoz popelnic od rodinného domu a rozhodne se je nepoužívat. Přes poslední příklad se k bezodpadovému životnímu stylu dostali autoři blogu bezpopelnice.cz.

A jaké jsou tedy kroky k tomu, abychom žili zeleněji?
Začnu s pyramidou, kterou můžeme najít v knize Domácnost bez odpadu. Popisuje postup při eliminování odpadu. A odpadem se může stát vlastně cokoliv, staré hračky, kosmetika a jídlo, proto pyramida začíná ještě před nákupem. Prvním krokem je odmítnout nepotřebné, druhým je omezit používané, třetím znovuvyužití, čtvrtým recyklace a posledním kompostování/vyhození do směsného odpadu.

Nejde tedy o to, recyklovat více, ale méně, jelikož nebudeme mít tolik odpadu,co bychom mohli vyhazovat, protože jsme ho nevyprodukovali.

  1. Odmítnutí — Nechcete pod stromečkem najít dárky, které nechcete? Upozorněte ostatní brzy dopředu. Řekněte jim pravdu, že se dárků zbavíte nebo je prodáte a když se nepoučí, tak tak udělejte.
  2. Omezení — Opravdu je potřeba mít desatero černých kalhot, když Bea Johnson zabalí celý šatník s sebou do cestovního kufru?
  3. Znovuvyužití — Objednali jste si zboží poštou? Použijte krabici, až budete něco posílat nebo ji odneste do obchodu, o kterém víte, že také posílá balíčky.
  4. Recyklace
  5. Kompostování

Tip: Nakupujte bazarové věci. I tak lze najít produkty nepoužité, v záruce. Co nechcete vy, na bazaru také prodejte nebo darujte.

Nebo můžete začít malými krůčky. Stačí i malá změna k velkému užitku. Hlavní odpad, kterému se chceme vyhnout je ten plastový, a hlavně jednorázový, jako jsou třeba PET lahve.

  1. Pořiďte si znovupoužitelnou lahev na vodu a noste ji s sebou v tašce nebo batohu. Nerezovou, skleněnou, na sport pravděpodobně ze zdravotně nezávadného trvanlivého plastu. Navíc tak ušetříte peněženku, doplnit vodu z kohoutku stojí nic, oproti balené vodě.
  2. Přibalte si s sebou plátěnou tašku nebo skladnou síťovku. Už nebudete muset přemýšlet, zda se vám nákup vleze do kabelky nebo batohu a nebudete si ani muset pokaždé kupovat další plastovou tašku. Plátěná vydrží i roky a určitě se vám neutrhnou uši, až zase z obchodu ponesete ta kila pomerančů.
  3. Buďte jako Sabina a pro take away oběd si choďte s vlastním talířem nebo zvnovupoužitelnou krabičkou.
  4. Když jdete ven na pivo a víte, že se bude točit jen do jednorázových kelímků, vemte si vlastní, pevný kelímek. Nebo skleněný půllitr, jedinečnost zaručena!
  5. A nezapomeňte vyměnit kartáček. Bambusový je super, jen třeba bude chvíli trvat, než najdete ten, co vám vyhovuje. Prodává se v recyklovaném papírovém obalu a po dosloužení si na něj můžete napsat jméno rostliny a pak ho k ní bodnout do truhlíku. Aspoň nezapomente, jaké bylinky vám v truhlíku vyrostou.

A na co pozor?

  1. Produkty balené v několika obalech. Třeba minibalení bonbonků.
  2. Plasty v kosmetice. Ano, ty hezké barevné kuličku v peelingu mohou být z plastu a představte si tu cestu vodním potrubím. Kam až doplují?
  3. Klasické kelímky na kávu nepatří do papíru, uvnitř jsou potaženy vrstvou plastu. Materiály se od sebe nedají oddělit, takže jedině směs.
  4. Pokud už jste dál a jediné plasty, které používáte, jsou ty biodegradabilní, pozor, kam je vyhazujete, ty už se s plastem klasickým třídit nedají.

Jestli je tohle stejně málo, všechno už víte, redukujete odpad, ale nevíte, kde najít další inspiraci, zkuste blog Bei Johnson nebo Lauren Singer. Obě žijí ve městech, pracují a zvládají žít bezodpadově natolik, že svůj nerecyklovatelný odpad zvládnout uchovat v jedné sklenici. Bea Johnson začala se zw v roce 2008, Lauren Singer v roce 2012. Na obou odkazech lze najít tipy, jak žít zw, pro domácnost, ohledně kosmetiky nebo jídla a nakupování.

Sto jednoduchých tipů, jak začít omezovat plastový odpad najdete na stránce My PLASTIC Free Life, pod příhodně pojmenovanou odrážkou 100 Steps to a Plastic-Free Life.

Pokud chcete číst česky nebo najít lokálně relevantní tipy, zkuste Czech Zero Waste, bezpopelnice.cz, Love Your Home. Kde nakupovat bez obalu je zaznamenáno na mapě Reduca.

A ta polemika?
Jelikož tady nejde jen o odpad, ale také zdroje, může se stát, že si člověk nemůže vybrat, jestli chce v supermarketu mrkev z Česka zabalenou v plastu nebo dovezenou, kterou si může vzít jen tak nebo plátěněho pytlíčku. A teď babo raď. Já osobně nevím, jak odpovědět, raději do obchodu nakupovat nechodím, buď jdu na trh nebo prostě nemám mrkev. Ale někdo se nechce takto omezovat. Potom může studovat ještě usilovněji než já a najít si správné řešení.

A odříkání?
Mnoho dobrot je v obalu. Pokud nejdete do bezobalového obchodu, asi nenarazíte na čokolády nebo slané keksy, které byste si mohli sami nabrat do pytlíčku nebo sklenice. Já to beru tak, že ušetřím peníze a nepřiberu na váze. Místo čipsů si zkuste nakrájet zeleninu a opéct v troubě s olivovým olejem a solí. Za chvíli už vám dobroty v obalech ani nebudou chybět.

--

--