LLM: Амстердамський університет

Valeria Ustiuhova
Life&Lies of Law Student
5 min readMay 24, 2019

З цим важко змиритсь, але так: Амстердам — це ще й місто для навчання. Важкого і наполегливого навчання.

Загальна картина

Особисто для мене Нідерланди — це країна-вінегрет. Пістряві цегляні будиночки та скляні хмарочоси, річки та велосипеди, тюльпани та інша, кхм, рослинність, сир та оселедець (хто взагалі таке поєднує?!), мова-мікс німецької та чорт-зна чого, ось ця їх дуолінгвістичність, відкритість до нових віянь, гіпертолерантність (до речі, наслідування цієї риси — це реальна вимога університетів для вступу), а зверху ще накинемо тюльпанів.

Країна a little bit vreemd. Нє, ну гляньте ви хоча б на того Босха! Хто ще, окрім голандців, міг одягнути песика 15 ст. в таке, та ще й говороти, що то мистецтво?

Коли твій хазяїн недалекий фокусник

Можливо, я вважаю так, бо ніколи не була в Нідерладнах, але хто ж заважає мені і вам побувати там на LLM, який там, до речі дуже і ДУЖЕ непоганий.

Міжнародні рейтинги

За міжнародним рейтингом престижної організації ранжування (Центр світових університетських рейтингів — ЦСУР) Амстердамський університет займає почесне 123 місце. Там навчається 32 тисячі студентів, серед яких тверда п’ятірочка — це іноземці (якщо ви довіряєте лише цифрам, то ось вам цифри).

Щодо інфраструктури, ну тут просто мовчазне totally absolutely completely approved. Ось вам, як приклад, фотка юридичної школи.

Ох, так, юридична школа! Ну, що kom op?

Юридичний факультет в Амстердамі

Це справді один з найкращих юридичних факультетів світу (за рейтингом 2019 року від QS посідає 40 місце), на якому навчається близько 1300 студентів, серед яких 2/3 — це представниці прекрасної статті, з сайтом-мрією кожного абітурієнта.

Незважаючи на те, що найти інфу на сайті не складно (більше того, вам надішлють брошури особисто на пошту), я ж знаю, що ти, мій друже, любиш коли все на тарілочці.

Не переживай, зараз все поясню, але якщо раптом тобі захочеться зробити щось своїми руцями, то ти можеш почати свій рісьорч зі сторінки з магістерськими програмами університету.

Програми

У минулій статті про LLM в Зальцбурзі я починала з “коли вступати”, “які документи подавати” і т.д. Там це було зробити легко, адже для всіх програм LLM один порядок вступу та один сет документів. З Нідерландами, як не дивно, так не вийде. Під кожну програму є свої вимоги, порядки, дати та особливості.

Перш ніж почати наше дослідження потрібно розібратися з певними термінами (хто вумний, може скіпати):

  • Advanced Master`s (AM) — вид магістерської програми, орієнтований на зрілих спеціалістів, які вже мають закінчену магістратуру з певної спеціалізації та працюють, але хочуть поглибити свої знання в обраній кваліфікації шляхом проведення незалежного фундаментального дослідження. Зазвичай, пропонуються можливості для нетворкінгу між експертами.
  • Research Master`s (RM) — вид магістерської програми, орієнтований на незалежні дослідження студентів без стійкого та суворого розкладу (taught courses/subjects). У студентів, зазвичай, лише 30% обов’язкових до відвідування лекцій/семінарів, а решта 70% — це власне дослідження певної тематики, що закінчується написанням магістерської удвічі більшої, ніж це зазвичай вимагається (15,000 слів v. 35,000 слів). Ступінь задумувався як “щось середнє між магістром та доктором”.

Всього факультет Амстердамського університету пропонує 16 програм, з яких 11 викладаються англійською та мають міжнародний фокус, а саме:

Особливість юросвіти в Нідерландах

Юридичні клініки, муткорти, інноваційні лабораторії — це не щось залишене на волю студента, а обов’язкові елементи освіти.

Участь у муткортах повністю покривається бюджетом університета. Так-так, не потрібно ходити і клянчити, що, звісно, неабияк гартує українських студентів, все на блюдечці з готовою платформою для участі.

Юридичні клініки — це реальні кейси за спеціалізацією, а не бабусі, що приходять розповісти вам про дороговизну картоплі.

А ще нідерландським студентам не потрібно гуляти просторами ФБ, щоб знайти лекції та семінари на свою тематику.

І є ще риса, яка ну дуже імпонує мені як юристу-початківцю і яка притаманна нідерландській освіті в принципі — це усвідомленість. Коли ви вступаєте до університету вам чітко дають знати: нащо вам воно потрібно та ким ви вийдете звідти.

Коли вступати?

Є загальні правила-дедлайни для вступу в Амстердамський університет. Загалом, є два семестри:

  • осінній, що починається у вересні;
  • зимовий, що починається у лютому.

На сайті університету вказано, що іноземним студентам варто подаватись саме на осінній семестр, аби не опинитись на половині програми та не наздоганяти інших студентів у лютому. Думаю, варто прислухатись.

Щоб потрапити на осінній семестр, заяву потрібно подати до 1 квітня, а решту документів — до 1 травня. Якщо ж ви подались на стипендію (список можна переглянути ось тут), то за загальним правилом подати всі необхідні документи ще й на отримання стипендії потрібно теж до 1 квітня.

Якщо ви нємного бунтарь, і все таки хочете на зимовий, то заяву потрібно подати до 1 жовтня, а вже 15 жовтня — решту документів.

Що потрібно мати/зробити?

  • бакалаврський диплом, при чому тут можливі два варіанти для українців: якщо програма бакалаврська відповідає бакалаврській програмі в Нідерландах — то необхідно мати щонайменше 45 кредитів для вступу, якщо ж ні — 60 кредитів;
  • базові знання з дисциплін курсу (наприклад, з міжнародного публічного права, з права міжнародної торгівлі та інвестиційного права, з права ЄС, з міжнародного антимонопольного права, зі знання математики (якщо це Право та Фінанси))
  • гарний рівень англійської (TOEFL, IELTS, CAE, які не страші двох років перед вступом);
  • зареєструватися на спеціальному сайті та згодом через нього отримати свій ID для подальшої подачі(щось на кшталт нашого ЗНОшного);
  • подати аплікашку з вашим: 1) CV; 2) транскриптом додатку до диплома та дипломом; 3) підтвердження складення тесту на знання англійської мови (це вже вартуватиме вам 100 EUR, які повернуться вам у разі вступу));
  • почекати рішення комісії (займе близько 4 тижнів), а потім (моделюємо найбільш успішний варіант) протягом 10 днів прийняти пропозицію для вступу;
  • надіслати документи (не скан-копії, не копії, а засвідчені підписом університету та нотаріусом документи) на поштову адресу;
  • заплатити за навчання ось так ;
  • отримати візу, страховку, знайти місце проживання;
  • отримати ID картку та записатись на курс;
  • зареєструватись у муніципалітеті та відкрити банківський рахунок;
  • прийтя на 1 вересня (або на 1 лютого).

Вартість навчання

Дорого, дуже дорого. Зазвичай, такі цифри пишуть на серветках, але я дам вам калькулятор. Ще +/- 700 EUR на книги, ноут (якщо ви його продали для навчання доведеться купувати знову, meh), та інші штуки.

Спільни курси, то класно, але вдвічі дорожче. За Колумбійсько-Амстердамський курс у вас попросять, окрім вищезазначеного, ще 3100 USD.

Зрештою, і щось їсти треба, одним академічним духом ситим не будеш — ось Вам орієнтовна вартість проживання в Амстері. І ще ось тут.

Зате в Амстері!

Якщо підбити підсумки, то освіта в Нідерландах — це тобі і поїздки, і муткорти, і стажування, і юридичні клініки, і англомовні програми, і чудова інфраструктура, і все таке в річках-тюлпанах, але це все коштує шалених грошей. Тому Амстер, хоч і привітний на вигляд, але пройдуть до нього найбільш загартовані, розумні, вольові та пробивні, бо, знаєте, виграти грант, то теж вам не пальцем об асфальт.

Все таки, країна явно неоднозначна…

--

--