(źródło)

25 życiowych prawd, które chciałbym znać 10 lat temu

autor: DARIUS FOROUX

Adam Łukasiak
Published in
5 min readMar 31, 2016

--

Sokrates, uważany za jednego z ojców zachodniej filozofii, został kiedyś nazwany przez wyrocznię delficką najmądrzejszym człowiekiem na Ziemi. Gdy wieść o tym dotarła do samego filozofa, uznał on osąd wyroczni za błędny, stwierdzając przy tym:

Wiem, że nic nie wiem”.

Jak to możliwe, by najmądrzejszy człowiek na Ziemi nic nie wiedział? Gdy miałem 14 lub 15 lat, po raz pierwszy usłyszałem tę paradoksalną mądrość od jednego z moich nauczycieli. Sentencja Sokratesa wywarła na mnie tak silne wrażenie, że stała się podstawą mojego podejścia do zdobywania nowej wiedzy.

Według mnie „wiem, że nic nie wiem” oznacza, że nawet najlepiej wykształcony człowiek może tak naprawdę nie wiedzieć nic. A uczyć się możemy ze wszystkiego i od każdego.

Lubię uczyć się na swoich błędach, ale jeszcze bardziej lubię uczyć się na błędach innych. Mam to szczęście, że od lat mogę korzystać z doświadczeń moich wspaniałych mentorów, nauczycieli, rodziny i przyjaciół.

Poniżej znajduje się lista najważniejszych prawd, których nauczyłem się od innych ludzi, a także z książek. Zrozumienie niektórych z nich zajęło mi sporo czasu. Jednak trwałoby to znacznie dłużej, gdybym musiał dojść do nich wszystkich sam.

Szybko uczymy się nowych rzeczy, lecz w tym samym czasie przyswojona wcześniej wiedza znika z naszej pamięci. Czasami warto przypomnieć sobie to, czego już kiedyś się nauczyliśmy.

Oto 25 życiowych prawd, o których przypomniałem sobie dzięki innym ludziom.

  1. Nie zawsze musi być łatwo
    Nigdy nie mów „nie dam już rady”. Powiedz sobie „do roboty!”
  2. Nie narzekaj
    Narzekanie to największa możliwa strata czasu. Jeśli możesz coś z tym zrobić — zrób to. Jeśli nie możesz nic z tym zrobić — przestań o tym mówić.
  3. Spędzaj czas z ludźmi, których kochasz
    Ci ludzie to Twoja rodzina i przyjaciele. Jeśli nie masz rodziny, załóż ją. Większość ludzi w twoim życiu to tylko przechodnie. Rodzina jest na całe życie.
  4. Nie decyduj się na związek z kimś, kogo nie kochasz
    Popełniłem ten błąd kilka razy. Wydaje Ci się, że kogoś lubisz, więc myślisz sobie: „Czemu by nie spróbować?” To nie jest najlepszy pomysł. Albo się kogoś kocha, albo nie. Nie oszukuj się. Krzywdzisz w ten sposób siebie i drugą osobę.
  5. Ćwicz codziennie
    Dotarło to do mnie dopiero niedawno. Zdrowe ciało jest punktem wyjścia dla wszystkiego, co robisz. Jak możesz zabrać się do budowania czegokolwiek w swoim życiu, jeśli nie potrafisz zbudować dla siebie zdrowego i silnego ciała?
  6. Prowadź dziennik
    Nie, prowadzenie dziennika nie jest dziecinne. Pomoże Ci wyrobić lepsze nawyki myślenia i pisania. Myślisz sobie: „Ale ja nie chcę być pisarzem!” Ciekawe. A ile e-maili i wiadomości tekstowych wysyłasz każdego dnia? Każdy jest pisarzem.
  7. Bądź wdzięczny
    Mów „dziękuję” — wszystkim i za wszystko. „Dziękuję za ten piękny dzień”. „Dziękuję za ten e-mail”. „Dziękuję, że jesteś”.
  8. Nie przejmuj się tym, co myślą inni ludzie
    I tak wszyscy w końcu umrzemy. Naprawdę uważasz, że to, co mówią o Tobie inni ludzie, ma jakieś znaczenie?
  9. Częściej podejmuj ryzyko
    Nie bądź mięczakiem.
  10. Wybierz branżę, a nie pracę
    Żeby być w czymś dobry, musisz poświęcić temu wiele lat. Ciągłe zmienianie branży raczej Ci w tym nie pomoże. Wybierz branżę, w której czujesz się najlepiej i zacznij wspinać się po szczeblach kariery. W końcu znajdziesz swoją idealną pracę.
  11. Bądź liderem
    Gdy znajdziesz się w sytuacji, w której każdy ogląda się na pozostałych i czeka, odważ się objąć przywództwo. Stajesz się liderem w momencie, w którym decydujesz się nim zostać. Nie potrzebujesz żadnej nominacji ani tytułu. Wystarczy decyzja.
  12. Pieniądze nie są ważne
    Naprawdę nie są. Żeby przestać przejmować się pieniędzmi potrzeba jednak sporo praktyki. Nie pozwól, by rzeczy, które posiadasz zaczęły posiadać Ciebie.
  13. Bądź miły
    Nie oznacza to, że masz być popychadłem. Można nie pozwalać sobą pomiatać, nie przestając być miłym dla innych. Po prostu nikogo nie obrażaj, nie uważaj się za lepszego od innych i nie zachowuj się jak idiota.
  14. Codziennie ucz się czegoś nowego
    Aby utrzymać wysoką sprawność umysłu, trzeba go regularnie ćwiczyć. Nie musisz czytać 365 książek rocznie, żeby codziennie uczyć się czegoś nowego. Ucz się na swoich błędach. Ucz się od otaczających Cię ludzi — bądź otwarty na wiedzę, którą mogą Ci przekazać.
  15. Nie odkładaj odpoczynku na później
    Musisz dać sobie czas na odpoczynek. Nawet jeśli kochasz swoją pracę tak bardzo, że każdy spędzony w niej dzień jest czystą przyjemnością. Jesteś człowiekiem, a nie robotem. Nigdy o tym nie zapominaj.
  16. Nie osądzaj
    To, że ktoś podejmuje inne decyzje niż Ty, nie musi oznaczać, że jest głupi. Pomagaj innym, zamiast ich osądzać — nie wiesz o nich wszystkiego.
  17. Myśl o innych
    Po prostu zwracaj uwagę na innych ludzi. To wszystko. Wszyscy mamy swoje rodziny, rachunki do zapłacenia i problemy. Nie oczekuj, że wszystko będzie zawsze kręcić się wokół Ciebie.
  18. Dawaj, nie oczekując nic w zamian
    Nie rozliczaj się ze wszystkiego — staniesz się przez to zgorzkniały. Dawaj dla samej radości dawania. Będzie miło, jeśli dostaniesz coś w zamian. Będzie miło, jeśli nie dostaniesz nic w zamian.
  19. Nie ma żadnej linii mety
    Jesteśmy zwierzętami — po prostu istniejemy. Nie próbuj wszystkiego rozpracowywać. Ciesz się tym, że możesz tu być.
  20. Ciesz się małymi rzeczami
    Lubię frazesy — mają w sobie dużo prawdy. A zwłaszcza ten. Wiesz dlaczego? Każdy twierdzi, że zna tę zasadę, ale nikt nie stosuje jej w swoim życiu. Większość ludzi skupia się tylko na dużych rzeczach.
  21. Nie bierz siebie zbyt poważnie
    Wiem, wiem. Jesteś człowiekiem i inni powinni traktować Cię poważnie. Ale jakby na to nie patrzeć, jesteśmy tylko garstką mrówek i wszyscy dążymy do tego samego. Daj sobie trochę luzu.
  22. Nie obwiniaj innych
    Jaki to ma sens? Chcesz kogoś ukarać? Nie jesteś od karania innych ludzi. Siebie też nie obwiniaj — jesteś tylko człowiekiem.
  23. Stwórz coś
    Ale nie po to, by pozostawić po sobie jakieś dziedzictwo — i tak nie będziesz mógł go podziwiać, gdy Cię już nie będzie. Po to, by zrobić coś pożytecznego. Twórz muzykę, napisz książkę, zbuduj stół. Cokolwiek. Dasz sobie powód do dumy, a innym ludziom coś, z czego mogą korzystać i czerpać przyjemność.
  24. Nie marnuj czasu na patrzenie wstecz
    Rozpamiętywanie przeszłości przydaje się tylko do jednego — uczenia się.
  25. Działaj
    Nie siedź bezczynnie, zrób coś. Bez działania nie ma rezultatów.

Być może wiesz już sporo. Ale podobnie jak Sokrates, tak naprawdę nie wiesz nic. Ja też. Musimy kontynuować naukę.

Artykuł został pierwotnie opublikowany na dariusforoux.com.

Dziękuję za przeczytanie

Nazywam się Darius Foroux. Jestem autorem książki Massive Life Success oraz twórcą kursu Procrastinate Zero.

W poniedziałki i czwartki piszę posty na DariusForoux.com, w których wykorzystuję sprawdzone metody i pokazuję jak można walczyć z prokrastynacją, podnosić swoją produktywność i osiągać w życiu więcej.

Zapisz się do mojego newslettera. Albo pobierz mój darmowy ebook „6 Steps To Finding Your Dream Job”.

Spodobał ci się ten tekst? Na pewno docenią go też twoi znajomi. Udostępnij go i pomóż mu dotrzeć do szerszego grona osób.

Chcesz czytać więcej podobnych artykułów? Obserwuj Lifeform na Facebooku i Twitterze.

--

--