8 prostych nawyków, które pomogą ci odnieść sukces

Adam Łukasiak
Lifeform
Published in
4 min readMay 5, 2017
Autor: Elaine Casap

„Jeśli nie zaczniesz świadomie decydować o tym, co zajmuje twoją uwagę, znaczną jej część będziesz poświęcać sprawom, które wcale na nią nie zasługują.” — David Allen

Aby być bardziej skutecznym w niemal każdym aspekcie naszego życia, wystarczy wprowadzić w nim trzy zmiany: ograniczyć ilość marnowanego czasu, lepiej zorganizować swoją pracę i pozbyć się „mentalnego szumu”, który prowadzi tylko do zmartwień, stresu i ogólnego rozproszenia uwagi.

Choć można to osiągnąć na tysiące sposobów, nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Oto osiem najskuteczniejszych nawyków, które wcale nie wymagają dużego wysiłku:

1. Ustal harmonogram (nawet jeśli będzie bardzo ogólny)

Każdego dnia rozpisuj sobie krótką listę rzeczy do zrobienia. Daruj sobie wciskanie tam błahostek takich jak „włączyć zmywarkę” czy „sprawdzić pocztę”. Ogranicz się do najpoważniejszych zadań. Im mniej, tym lepiej — chodzi przede wszystkim o to, by skupić się na najistotniejszych sprawach.

Spójrz na swoją listę i ułóż na jej podstawie prosty harmonogram. Nie musi być zbyt dokładny, bo przecież i tak nie uda ci się dokładnie przewidzieć, ile czasu zajmie ci każde zadanie. Najważniejsze jest to, że zaplanujesz kolejność, w jakiej będziesz wykonywać poszczególne kroki, co znacznie ułatwi ci pracę.

Zasadniczo najlepiej jest zacząć od najważniejszej rzeczy, a potem kolejno odhaczać zadania o mniejszym priorytecie. Gdy zacznie dopadać cię zmęczenie, najistotniejsze będziesz mieć już za sobą. Możesz jednak zrobić mały wyjątek: jeśli nawet samo zabranie się do pracy sprawia ci duży problem, zacznij dzień od czegoś niezwykle prostego. Od razu poczujesz satysfakcję, które pomoże ci zmotywować się do pracy nad poważniejszymi zadaniami.

2. Trzymaj budzik na drugim końcu sypialni

Jeśli wstawanie z łóżka sprawia ci choćby najmniejszy kłopot, spróbuj położyć budzik/telefon na drugim końcu sypialni — będziesz zmuszony podnieść się z łóżka, aby go wyłączyć. Ta symboliczna dawka przymusowego ruchu powinna skutecznie wyciągnąć cię z łóżka.

Zanim wyłączysz budzik, włącz światło w sypialni — to kolejna prosta rzecz, która pomoże ci się rozbudzić. Jeśli masz taką możliwość, możesz nawet trzymać budzik w pomieszczeniu obok.

3. Od razu po przebudzeniu poświęć minutę na ćwiczenia bodyweight

Gdy już wstaniesz z łóżka, spróbuj poświęcić przynajmniej minutę na wykonanie kilku ćwiczeń bodyweight w możliwie szybkim tempie. Wystarczy 10 pompek, 20 przysiadów i 30 sekund w pozycji plank (deska).

Taka krótka, lecz intensywna aktywność fizyczna pobudzi twój system nerwowy i natychmiastowo podniesie twój poziom energii, pomagając ci bezboleśnie przebrnąć przez resztę poranka. Jeśli połączysz te ćwiczenia z nawykiem nr 2, wstawanie przestanie stanowić dla ciebie jakikolwiek problem.

4. Oddziel planowanie od wykonywania

Staraj się zachowywać spory odstęp czasowy między planowaniem a wykonywaniem zadań. Najlepiej będzie, jeśli zaplanujesz wszystko jeszcze poprzedniego dnia. Podczas sporządzania planu wypisuj wszystkie kroki potrzebne do ukończenia danego zadania.

Jeśli masz do napisania artykuł, rozpisz w punktach wszystkie jego sekcje. Jeśli musisz zaprojektować stronę internetową, zrób szybki szkic poszczególnych podstron i zaplanuj kolejność, w jakiej będziesz nad nimi pracować. Im bardziej szczegółowy będzie twój plan, tym lepiej.

Przygotowanie planu pozwoli ci znacznie zredukować ilość czasu marnowanego na podejmowanie decyzji i wybieranie kolejnych kroków. Zawsze będziesz wiedzieć, za co powinieneś się zabrać w następnej kolejności — przestaniesz stale przełączać się między „trybem planowania” a „trybem pracy”.

5. Gdy odczuwasz silne emocje, powstrzymaj się przed natychmiastową reakcją

Za każdym razem, gdy coś wzbudzi w tobie negatywne emocje, daj sobie chwilę na ochłonięcie, zanim zareagujesz. Jeśli rozmawiasz z kimś w cztery oczy, powinno wystarczyć parę głębokich oddechów. Jeśli odpowiadasz na maila, możesz spokojnie odczekać nawet kilka godzin.

Silne emocje — złość, smutek, wzburzenie i tak dalej — mogą skutecznie zaburzyć twój osąd. Jeśli odczekasz przynajmniej chwilę, ułatwisz sobie racjonalną ocenę sytuacji, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo, że palniesz coś głupiego lub zrobisz coś, czego później będziesz żałować.

Trzeba też dodać, że dając sobie więcej czasu na ochłonięcie, pomagasz również innym — oni także będą mieć więcej czasu na przemyślenie swoich słów i decyzji.

6. Zrobiłeś bałagan? Nie odkładaj sprzątania na potem

Zawsze ściel łóżko od razu po przebudzeniu. Gdy kończysz gotować, od razu posprzątaj kuchnię — nie czekaj z tym do następnego posiłku. Jeśli kończysz pracę, zrób porządek na biurku.

Bałagan ma dziwną tendencję do zakłócania pracy naszego umysłu. Nieuporządkowane otoczenie sprawia, że trudniej jest nam zebrać myśli. Dbając o czystość i porządek w swoim bezpośrednim otoczeniu, zwalniasz „moc obliczeniową”, którą możesz wykorzystać na myślenie o tym, na czym rzeczywiście chcesz się skupić.

I jeszcze jedno: odpowiednia organizacja przestrzeni roboczej pomaga zmniejszyć psychologiczny opór przed przystąpieniem do pracy. Jeśli zadbasz o porządek na biurku, łatwiej będzie ci zabrać się do roboty. Jeśli zadbasz o czystość w kuchni, łatwiej będzie ci zabrać się do gotowania.

7. Medytuj dwie minuty dziennie

Medytacja to sprawdzony sposób na pozbycie się mentalnego szumu, usprawnienie pracy umysłu i poprawę samopoczucia. To niewiarygodne, że zaledwie dwie minuty medytacji dziennie mogą przynieść zauważalne korzyści.

Medytacja nie wymaga od ciebie niemal żadnego wysiłku: po prostu usiądź wygodnie w fotelu, zamknij oczy i rozluźnij się. Wycisz swój umysł i skup się na swoim oddechu.

Staraj się robić to codziennie — tak jak z wieloma rzeczami w życiu, ważna jest tu regularność, a nie intensywność.

8. Układaj plany na weekend już w czwartek

Spędzanie cennych godzin weekendu na żonglowaniu planami to jedna z największych strat czasu i energii. Prowadzi to do różnego rodzaju problemów — stres, wyładowywanie napięcia na innych, spóźnianie się i przegapianie ciekawych wydarzeń tylko dlatego, że nie przygotowało się do nich odpowiednio wcześniej.

Zaplanuj swój weekend, zanim jeszcze się zacznie, a uda ci się uniknąć wszystkich tych nieprzyjemności. Nie czekaj do ostatniej chwili — zrób plany już w czwartek. Wstając z łóżka w piątkowy poranek powinieneś już wiedzieć, co będziesz robić przez cały weekend.

Spodobał ci się ten tekst? Na pewno docenią go też twoi znajomi. Udostępnij go i pomóż mu dotrzeć do szerszego grona osób.

Chcesz czytać więcej podobnych artykułów? Obserwuj Lifeform na Facebooku i Twitterze.

--

--