Oto prosty trik, który pomoże ci osiągać długoterminowe cele

Adam Łukasiak
Lifeform
Published in
3 min readMay 25, 2017

Autor: Chris Bailey, A Life of Productivity

W skrócie: Wybierz wymierny cel (osobisty lub zawodowy) oraz datę, przed którą chciałbyś go osiągnąć. Zapisuj swoje postępy w arkuszu kalkulacyjnym i sprawdzaj, czy robisz je w wystarczającym tempie. Wydrukuj wykres pokazujący twój dotychczasowy progres i powieś go w widocznym miejscu. To jeden z moich ulubionych trików, który znacznie ułatwia pracę nad długoterminowymi celami.

Czas potrzebny na przeczytanie (w przybliżeniu): 2 minuty i 53 sekundy.

Przez kilka lat szukałem czegoś, co ułatwiłoby mi osiąganie długofalowych celów w pracy i życiu osobistym. Doświadczenie nauczyło mnie, że nic nie działa lepiej niż dokładne mierzenie postępów.

Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie ambitnego celu lub ukończenie dużego projektu jest śledzenie swojego progresu — zwłaszcza jeśli regularnie porównujemy go z wcześniej ustalonym tempem. Strategia mierzenia postępów pomogła mi zrzucić 9 kilogramów, napisać książkę i wrócić do regularnej medytacji.

Oto mój sposób:

  1. Wybierz konkretny cel, który pozwoli ci mierzyć swoje postępy. Na przykład: zrzucić 10 kilo, napisać książkę na 80 tysięcy słów, zaoszczędzić 10 tysięcy złotych, przebiec łącznie 200 kilometrów lub medytować 15 minut dziennie przez miesiąc (łącznie 450 minut).
  2. Ustal realistyczny termin. To chyba najważniejszy punkt. Wybór daty, przed którą chciałbyś osiagnąć swój cel, pozwoli ci wyliczyć średnie tempo potrzebne do osiągnięcia celu w terminie. Pamiętaj jednak, że powinien to być rozsądny termin.
  3. Stwórz w Excelu prosty wykres składający się z dwóch linii. Jedna linia wyznacza średnie tempo, które powinieneś utrzymywać, aby osiągnąć swój cel w wyznaczonym terminie. Druga linia pokazuje twoje postępy w realizacji celu. Staraj się aktualizować drugą linię w regularnych odstępach czasowych — na przykład raz w tygodniu.

Oto jak powinien wyglądać twój wykres, gdy zaczniesz już mierzyć postępy.

Dobrym pomysłem będzie wydrukowanie kilku kopii wykresu i powieszenie ich w widocznych miejscach — podczas pisania The Productivity Project przykleiłem po jednym wykresie z liczbą napisanych słów nad biurkiem, w kuchni i w sypialni.

Dlaczego mierzenie postępów jest aż tak skuteczne?

Z czasem możesz wprowadzać korekty. Możesz zwiększyć swoje tempo, jeśli nie wyrabiasz założonej średniej lub zmniejszyć je, jeśli udało ci się wypracować bezpieczną rezerwę. Możesz również korygować swój cel, jeśli twój początkowy plan okaże się zbyt ambitny lub zbyt skromny. Pamiętaj jednak, że skromne cele są często zaskakująco skuteczne — właśnie dlatego, że wydają się łatwo osiągalne.

Wiesz, kiedy możesz wrzucić na luz. Mierzenie postępów pozwala nam zorientować się, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę wytchnienia. Trudno o bardziej satysfakcjonujące uczucie, niż świadomość, że możemy wrzucić nieco na luz i wciąż być na dobrej drodze do osiągnięcia celu.

Porównywanie postępów z pożądanym tempem sprawia, że jesteś bardziej szczery wobec siebie. Kiedy pracuję nad osiągnięciem jakiegoś ambitnego celu, często uaktywnia się u mnie negatywny dialog wewnętrzny. Zazwyczaj kończy się to całkowitym zwątpieniem w jego osiągalność.

Dokładne mierzenie swojego progresu i porównywanie go z wcześniej zaplanowanym tempem dostarcza nam twardych danych, które obiektywnie odzwierciedlają nasze szanse na osiągnięcie celu.

I właśnie dlatego mierzenie swoich postępów w realizacji wszelkiego rodzaju celów — osobistych i zawodowych — zwiększa twoje szanse na ich osiągnięcie. Działa to najlepiej wówczas, gdy punktem odniesienia staje się wcześniej wyliczone tempo progresu. Nie ma chyba drugiej tak prostej strategii, która równie skutecznie pomagałaby osiągać ambitne cele.

Tekst został pierwotnie opublikowany na alifeofproductivity.com.

Spodobał ci się ten tekst? Na pewno docenią go też twoi znajomi. Udostępnij go i pomóż mu dotrzeć do szerszego grona osób.

Chcesz czytać więcej podobnych artykułów? Obserwuj Lifeform na Facebooku i Twitterze.

--

--