Jižák

Miloval takový ty mizerný jídelny na stojáka. Ať už na sídláku, nebo někde jinde. Takový ty automaty svět. Plný lidí, který měli svoje příběhy vyrytý do tváře. A hlavně ty vole do očí. Dal si vždycky držkovku, housku a dvě deci coly. Pak, jak jedl tu polívku, o který brácha i táta říkali, že je nejlepší široko daleko, pozoroval ty bezpočty charakterů, který ta jídelna nasávala, nakrmila a zase vypustila zpátky do jejich převážně šedivejch životů. To byla Flow jak hovado. Stroj času říkal si. Do tý svojí oblíbený chodil vod tý doby, co ho tam poprvé vzal brácha, ten prostřední, a říkal, že je to nejlepší na kocovinu. A od tý doby, to tam vypadalo pořád stejně. A stejně to tam bude vypadat, až tam jednou bude chodit třeba jeho syn. Dcera by asi držkovku mezi řidičema metra, dělníkama ze stavby a dalšíma roztodivnejma existencema moc nevocenila.

Pomalu cejtil, jak ho zase pohlcuje sídlák. Jižák. Za rok a půl si vypěstoval takovej ten specifickej druh lásky k místu, ve kterym člověk žije, a když se občas vracel na to svoje sídliště na jihu města na návštěvu za rodičema, řikal si, kurva slušný ghetto. Chce to asi jenom přehodit výhybku. Vyndat starý dobrý vzpomínky na to místo. “A vono to pude!”, slyšel text svojí kapely tam někde vzadu, “možná, že to bude celkem slušnej rock´n´roll!”. S kámošem, co mu měl jít v létě za svědka vyrazili na pivo. Pak jeli spát na Jižák. Druhej den vyrazili do lesa za sídlákem, kde on nebyl několik let a bylo to skvělý. Procházet místa, kde strávili s klukama za mlada tolik času. Kde si každej z nich minimálně jednou dal pořádně na držku, když sjížděli na kole první vostřejší linie, kde roste sekvoj a maj tam taky takovou malou zoo, ze který sou všichni vyplesklý, když jdou kolem a taky tam maj hospodu u krále Václava a v ní tankový pivo, a tak si tam na jedno s tím kámošem sedli a kecali vo životě, vo tom jak je divnej a proč by to nemohlo do prdele bejt všechno trochu jednodušší, nebo spíš možná pochopitelnější. Lesem pak šli zpátky na sídlák po tmě, jak byli zvyklý z hor. Když člověk někde žije nějakou delší dobu a nějak tak tuší a hlavně cejtí, že by tam už i zůstal, je potom to místo jedna veliká asociace. S každým krokem tím místem, každým pohledem se před oči a do mozku nahrává jedna vzpomínka za druhou a tohle promítání prostě nejde vypnout. Padá to na člověka jako ocelovej lis na Boudníka. Otupí to až čas a nepřítomnost. Ale i pak, po čase, když se tam vrátí, je to jak lusknutí prsty, stačí málo a všechno je zase online v hlavě.

Tři tejdny gauč surfingu po kámoších, známejch a novejch lidech. Úlet řikal si. Ale pomáhalo to ty vole. Každej den poslouchat jiný osudy a někdy tak šíleně tvrdý, až si říkal: “Tak to bych ale už vopravdu nedal”. Kluk co vydejchal rakovinu, pak rozvod a teď trávil čas se svym pětiletým synem a jezdil do hor. Jeho nová šéfová, který bejvalý zaměstnanci vytunelovali firmu a do toho začal po dvacetiosmi letech rozvod plnej nehezkejch věcí. „Přestali jsme si rozumět“ naslouchal a děsil se. Čerstvě rozešlý lidi, co proti němu po večerech seděli a vykládali co se posralo, už nenapočítal pomalu ani na prstech obou rukou. Rodinný osudy, majetky, křivdy, děti všechno to lítalo vzduchem a von pak často těm lidem naproti četl Flow. Když chtěli. A oni často chtěli. Tak četl a četl. Vobčas se stalo, že to nerozdejchal. No jo no řikal si, stane se ty vole, dějou se i horší věci. Takový soukromý autorský čtení to bylo. Lidi poslouchali a někdy se divili, jindy pokyvovali hlavama a on si zase řikal, jak je to fajn něco napsat, někomu to pak přečíst a zjistit, že se to tomu člověku ty vole snad i líbí. Občas se ho někdo zeptal, jestli mu to pomáhá. Ano, řikal si. Je to takový terapeutický cvičení, hlavně to následný čtení tomu člověku za stolem. Tříbení si myšlenek, ventilace pocitů a samozřejmě příprava na rentiérskej život, až to jednou vydá a bude mít větší prodejnost než Láďa Hruška.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.