Azbeszt a Petőfi Csarnok bontási területén!

Ligetvédők
Ligetvédők Lapja
Published in
8 min readAug 28, 2017

A behazudott azbesztmentesítés

A Petőfi Csarnok (PeCsa) bontása 2017. januárjában kezdődött. Minden hasonló jellegű, a 80-as években felépített épületnél kötelező megvizsgálni, hogy a falakban, a szigeteléseknél, a csövekben az építés során használtak-e azbeszt tartalmú építőanyagot. Korábban, 2016. december 1-én Sághi Attila, a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vezérigazgató-helyettese nyilatkozatában azt állította, hogy megtörtént az épület azbesztmentesítése (https://goo.gl/1Uw7bc).

Ezzel szemben a Ligetvédők — akik mindennap készítettek felvételeket a munkálatokról — megfigyelésük során nem tapasztaltak semmi arra utaló jelet, hogy azbesztmentesítő tevékenység folyna a bontási területen. Csak egyetlen alkalommal, 2017. február 28-án figyeltek meg egy védőruhát viselő munkást, aki aszbesztmentesítéssel foglalkozott. Az elkülönített aszbeszthulladék-lerakatban csak ezután kezdett gyűlni a csomagolt és csomagolatlan hulladék (lásd: fotó).

Csomagolt és csomagolatlan azbeszthulladék (PeCsa bontási terület, 2017.03.14.)
Azbesztre figyelmeztető felirat (PeCsa bontási terület, 2017.03.14.)

A kötelező pormegkötés elmulasztása

Bár az Ingatlanfejlesztő Zrt-t korábban számtalan esetben figyelmeztettük, hogy tartsa be -, illetve alvállakozóival tartassa be — az előírásokat és a bontást végző munkások locsolják a bontás alatt álló épületrészeket a kiporzás elkerülése érdekében. Ám a többszöri figyelmeztetés ellenére sem intézkedtek megfelelően: az épület bontása során számtalanszor elhanyagolták az előírt locsolást, pedig az a veszélyes hulladék miatt különösen fontos lett volna. A keletkező port így a szél rendszeresen kiszórta a bontási területről, s emiatt a levegőbe kikerülő azbesztes por egészségügyi kockázata a többszörösére nőtt.

A pormegkötés elmaradása miatt többször rendőri intézkedést is kértünk, s a helyszínre érkező rendőrt felszólítottuk a közvetlen veszély elhárítására; ám, érthetetlen okból, egyszer sem került sor a munkavégzés leállítására. Holott a jogszabályok szerint a rendőrnek ilyen esetben kötelessége értesíteni az építésfelügyeleti hatóságot is, akiknek szintén azonnal le kellett volna állítaniuk a bontást. Mivel ez nem történt meg, nem tehettünk mást, minthogy a bontás alatti kiporzást rendszeresen dokumentáltuk fénykép- és video felvételekkel.

a vágatlan 30'+ video itt érhető el: https://youtu.be/eUCjguqK1NU

Mégis maradt azbeszt a bontási területen

A bontás befejezése után a területre látogatva a különböző vasbeton és ablaküveg maradványok mellett gyanús csövek maradványaira, törmelékeire figyeltünk fel. Felkértünk egy azbesztmentesítő céget, hogy vizsgáljanak meg ezekből egy darabot, ám amikor a cég számára kiderült, hogy a PeCsa romjairól van szó, inkább elálltak a munkától. Ezután a minta származási helyét nem közölve vizsgálatot kértünk egy másik cégtől is, amelyik azonnal elvállalta az átadott anyagminta azbesztvizsgálatát.

Az eredmény egyértelműnek igazolta a feltételezésünket: a vizsgált anyagminta kétfajta rákkeltő azbesztet, krizotilt és krokidolitot is tartalmaz. (lásd: vizsgálati jegyzőkönyv https://goo.gl/fgSwQP)

Részlet a vizsgálati eredmény jegyzőkönyvéből, a teljes jegyzőkönyv itt tekinthető meg: https://goo.gl/fgSwQP

Komoly mulasztásról van szó, amely emberéleteket követelhet!

A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. a Hungexpo épületekhez hasonlóan a PeCsánál sem végezte el a tényleges azbesztmentesítést. Úgy tűnik, az Ingatlanfejlesztő Zrt. azbesztmentesítés nélkül végeztette volna el a bontást, ha azt senki nem követeli rajtuk. Ez derül ki az első szerződésekből, bontási tervekből, amelyekben nem szerepel az azbesztfelmérés, holott az kötelező lenne. Ahogy kiszivárgott a gyanú az azbeszt jelenlétéről, hirtelen elkezdtek a problémával foglalkozni, de, amint látható, a teljes körű azbesztmentesítés nem történt meg.

Nagyon komoly mulasztásról van szó, amely akár emberéleteket is követelhet: a bontás során a levegőbe került azbeszt a munkások és a ligetet használók egészségét veszélyeztette.

A veszély ráadásul jelenleg is fennáll, hiszen a bontási területen az azbesztes törmelék szabadon hever, és az időjárási viszonyoktól függően több-kevesebb azbesztpor juthat a Városliget levegőjébe. A megváltozott körülmények hatására a különböző mikroorganizmusok is elkezdik kioldani a cementanyagból az azbesztet, amit azután a szél mindenfelé szétfúj.

Elmulatszott pormegkötés a PeCsa bontásánál (2017.03.24.), a por minden bizonnyal szálló azbesztet is tartalmaz

Álljon itt egy kronológia a lényeges történeti mozzanatokból

A továbbiakból kiderül, hogy az Ingatlanfejlesztő Zrt. folyamatosan hárít és hazudik ahelyett, hogy világosan tájékoztatná a lakosságot és korrekt választ adna adatigénylési kérelmeinkre.

2016. április 25. Szerződés a bontásról, melyben nincs szó azbesztmentesítésről, holott a 4/2002. (II. 20.) SZCSM–EüM együttes rendelet értelmében bontás csakis azbesztfelmérés után történhet.

2016. június 8. Biztonsági és Egészségvédelmi terv. A tervben nem szerepel sem azbesztfelmérés, sem azbesztmentesítés.

2016. június 10. A kivitelezési bontási terv végén ez szerepel: “Alulírott Reszegi István kijelentem, szemrevételezés során a tárgyi ingatlanon azbeszt tartalmú építőanyagot nem találtunk. Így a bontás során a 45/2004. (VII.26.) BM-KvVM rendelet előírásait kell be tartani.”

2016. szeptember. Részleges azbesztszennyezettségi vizsgálat készült (DRYCON Hungary Kft.), melynek eredménye szerint a légtechnikai gépházban és az emeleti kiállítótérben porlódó, krizotil típusú azbesztet találtak, valamint falba beépített, vélhetően azbesztcement esővíz elvezető csöveket. A vizsgálat felhívja a figyelmet arra, hogy a földfelszín alatt további azbesztcement csövek lehetnek. A vizsgálat kijelenti, hogy a bontás során talált gyanús anyagokkal semmilyen munka nem végezhető, míg azok azbesztmentessége nincs igazolva. A szeptemberben elkészült felmérés ellenére a Városliget Zrt. azonban csak fél évvel később, 2017. március 31-én bízta meg azbesztmentesítéssel a DTRT Kft.-t.)

2016. december 1. Sághi Attila az Origo szerint azt nyilatkozta, hogy elvégezték az épület azbesztmentesítését. (https://goo.gl/YnRkbY)

2016. december 4. Az Ingatlanfejlesztő szerint nem létezett sem azbesztmentesítésre vonatkozó szerződés, sem teljesítési jegyzőkönyv. Ilyet közérdekű adatigényléseink ellenére a mai napig nem tudott az Ingatlanfejlesztő bemutatni.

2017. február 24. Ligetvédők: A PeCsában azbeszt van, mégis elkezdték a bontást (https://goo.gl/evjuDw)

2017. február 28. Elkezdtek gyűlni fehér zsákok a bontási területen (ezek később eltűntek), majd megjelentek szürke, jelöletlen zsákok és néhány fedetlen, betonra hasonlító porladó tömb a kerítés tövében, a szabad ég alatt.

2017. március 2. A Ligetvédők nint közérdekű adatot kérik az azbesztmentesítésre vonatkozó szerződést. Az Ingatlanfejlesztő arra hivatkozva nem küldi meg, hogy annak módosítása folyamatban van.

2017. március 21. Ligetvédők: azbeszthelyzet összefoglaló (https://goo.gl/GDQ7YH)

2017. április 11. Ligetvédők: azbeszthelyzet összefoglaló 2. (https://goo.gl/CQVBEv)

2017. április 13. Népszava: A Városliget Zrt. csak nettó 7,6 millió forintot fizetett az azbesztmentesítésért. Az azbesztmentesítést a VS Construction Kft. végzi, de leálltak a munkálatokkal, mert a DTRT egy ideje nem fizet. (https://goo.gl/SYT9Qt)

2017. április 20. Ligetvédők: Hová kerül a PeCsa törmelék? (https://goo.gl/tvQHuZ)

2017. június 11. A Ligetvédők adatigénylést adtak be: az azbesztmentesítés munkatervét és a szállítólevelet kérik.

2017. június 26. A Ligetvédők adatigénylésére a Zrt. válasza: “az adat a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános”

2017. július 27. A Ligetvédők eternitcsövek darabjait találják a PeCsa bontási területén ezért a WESSLING Hungary Kft.-től mintavételt és vizsgálatot rendelnek meg.

2017. július 31. A WESSLING Hungary alkalmazottja mintát vesz a PeCsa bontási területén.

2017. augusztus 9. Írásban is kérjük a WESSLING-től a laboreredményeket , de azóta sem érkezik válasz a vizsgálat eredményéről, a mintát nem küldik vissza.

2017. augusztus 11. A Ligetvédők mintákat vesznek a PeCsa törmelékéből, egy mintát eljuttatnak az Ingatlanfejlesztőhöz, egyet a rendőrséghez egy minta vizsgálatát pedig megrendelik egy független azbesztmentesítő cégtől.

2017. augusztus 21. A vizsgálat eredménye megérkezik: a PeCsa törmelékéből vett anyagminta kétfajta rákkeltő azbesztet, krizotilt és krokidolitot is tartalmaz.

azbeszt tartalmú csődarab (PeCsa bontási terület, 2017.08.11.)

Azbeszt — az alattomos gyilkos

“Az azbeszt az ásványi eredetű magnézium szilikátok egy csoportjának gyűjtő elnevezése, melyek különleges szálas szerkezetet mutatnak, tűszerű kristályokból épülnek fel. A rendkívül vékony elemi szálak átmérője a milliméter ezredrészénél is kisebb és éppen ez okozza veszélyességét, mert a légutak szűkebb szakaszaiban elakadhatnak, de lejutnak a tüdő úgynevezett léghólyagocskáiba is, ezeket átszúrva károsítják a mellhártyát. Az azbeszt okozta egészségkárosodás hosszú lefolyású, többségében halálos kimenetelű. Okozhat úgynevezett azbesztózist, mesotheliómát, amely a mell-, a hashártya daganatos betegsége és hörgő-, gyomor-, bélrendszer-daganatot is.

(forrás: tervlap.hu https://goo.gl/e9Rq1i)

Ma már Magyarországon, és a világ nagy részén tilos az azbeszt tartalmú építőanyagok gyártása és felhasználása, az azbeszt veszélyessége tehát kizárólag bontásnál merül fel. Az azbesztmentesítésre EU-szinten különböző programokat dolgoztak ki, a bontott azbeszt veszélyes hulladéknak minősül, amelynek kezelését szakértő cégnek kell végeznie a jogszabályok szerint.

Sajnos a szabályokat sok esetben nem tartják be, ami talán annak köszönhető, hogy nem érzékelhető közvetlenül az azbesztveszély, a mikrométer részecskeméretű szálló aszbeszt por nem látható, nem érzékelhető.

Az azbeszt veszélyességét növeli, hogy hatása nem ismerhető fel azonnal, a megbetegedés az azbeszt hatásának való kitettség kezdetétől számított 10–40 év alatt alakulhat ki. Emiatt a munkavállalókban nehezen alakul ki veszélyérzet az azbeszttel kapcsolatban. Így a munkáltató fokozottan felelős a munkavédelmi szabályok betartásában, és betartatásában, az érintett dolgozók tájékoztatásában.

(forrás: tervlap.hu https://goo.gl/e9Rq1i)

A fentiek értelmében különösen felháborító, és nincs mentség arra, hogy egy kiemelt beruházás keretében közparkban történő bontásnál is előfordul ilyen felelőtlen mulasztás.

Sághi Attila (Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt.) részére leadott minta a PeCsa bontási törmlékéből (Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. recepció, 2017.08.11.)

A környezetszennyezés azonnali felszámolását és a az Ingatlanfejlesztő Zrt. felelősségre vonását követeljük!

Egyértelművé vált, hogy korábbi követeléseink abszolút jogosak voltak: a Petőfi Csarnok bontási területéről vett anyagminta a vizsgálati jegyzőkönyv szerint azbesztet tartalmaz. https://goo.gl/fgSwQP

A mellékelt dokumentumok az is megerősítik, hogy a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. nem végeztetett szakszerű, teljes körű azbesztmentesítést, ráadásul a bontás során a megbízott cég rendszeresen elmulasztotta a pormegkötést, s ezzel veszélyeztette a bontáson dolgozó munkások és a ligetet használók egészségi állapotát.

A veszély jelenleg is fennáll, a PeCsa bontási területén levő törmelék jelenleg is szabadon heverő azbesztet tartalmaz, ezért — főként száraz, szeles időben — kockázatos a bontási terület közelében tartózkodni.

A felsorolt tények ismeretében követeljük, hogy

  • az egykori PeCsa és a Hungexpo épületek területén hajtsanak végre egy a teljes területre vonatkozó azbesztfelmérést és távolítsák el a lakosságot fenyegető veszélyes hulladékot valamint végezzék el a talaj rekultivációját
  • a Városliget használóinak egészségére súlyosan kiható további környezetszennyezés elkerülése érdekében az azbeszt kiporzását felületmegkötő anyagok alkalmazásával akadályozzák meg.
  • a bontási törmelék lerakóhelyén is végezzék el a felmérést és az azbesztmentesítést, a veszélyes anyagot egy, az uniós előírásoknak megfelelő, biztonságos deponálóban hermetikusan zárják el. (Lásd: Ligetvédők: Hová kerül a PeCsa törmelék? https://goo.gl/tvQHuZ)
  • teljes körűen tájékoztassák a lakosságot a környezet- és egészségkárosítás folyamatának felszámolásáról és az azbeszt eltávolításáról
  • a súlyos környezetszennyezés elkövetőit vonják felelősségre
  • a fenti mulasztások súlyossága, és jóvátehetetlensége miatt követeljük, hogy a kormány vonja meg a bizalmát a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-től, és mondja fel a Városliget kezelésére vonatkozó, 99 évre kötött szerződést!
kép: Ligetvédők (montázs)

Háttéranyagok

Azbesztes joghelyek: https://goo.gl/QuVCLe
Részletes kronológia: https://goo.gl/86KRh7
Teljes, 30 perces video a dokumentált szabálytalanságokról: https://youtu.be/eUCjguqK1NU

--

--

Ligetvédők
Ligetvédők Lapja

Civilekből álló mozgalmunk a Városliget közparkként megmaradásáért dolgozik, a park beépítése ellen aktívan tiltakozunk. http://ligetvedok.hu