“Kedves, komfortos, zöld” — munkálatok a városligeti Rondó környékén 2018.04.18-án

“Kedves, komfortos, zöld”

Beszámoló a Liget Park Fórum május 10-i szimpóziumáról

Bodnár Zsuzsa
Ligetvédők Lapja
Published in
4 min readMay 23, 2018

--

Ilyen lesz a megújuló Liget — ígérte Persányi Miklós miniszteri biztos azon a múlt csütörtöki szimpóziumon, mely a hangzatos A Városliget élővilága és ökológiája címet viselte. Ígéretekből egyébként sem volt hiány a több mint öt órás rendezvényen, a Liget valós állapotáról szóló beszámolókból azonban annál inkább.

Aki a cím alapján például arra számított, hogy sok új és hasznos információt megtud a park növény- és állatvilágáról, annak meglehetősen csalódnia kellett. Bár a felszólalók sok érdekességet mondtak el a városokban élő állatokról vagy Budapest természeti értékeiről, magáról a meghirdetett témáról kevés szót ejtettek. De ez nem is csoda, hiszen

a Városliget élővilágáról beszélő előadók többsége semmiféle vizsgálatot nem végzett a Ligetben,

sőt még azt a kissé hiányos felmérést sem ismerte, amit néhány évvel ezelőtt maga a Városliget Zrt. készíttetett el a park növény- és állatvilágáról.

Mindez lehetett volna akár kínos is, ha valódi érdeklődés övezte volna az előadásokat. Ez a veszély azonban korántsem fenyegetett: a Liget Projekt munkatársain és az előadókon kívül alig néhány meghívott szervezet képviselője volt jelen a rendezvényen.

“Gyarapodnak a parkfejlesztés eredményei” — Persányi Miklós előad a Liget Park Fórumon

Kérdés persze, hogy lehet-e még egyáltalán bármit kínosnak nevezni a Persányi Miklós vezette Liget Park Fórumok kapcsán. Ezeket az ál-fórumokat és szimpóziumokat ugyanis jószerivel maguknak rendezik a Liget Projekt dolgozói, kizárólag azzal a céllal, hogy “széles társadalmi egyeztetésről” szónokolhassanak, miközben ezeken az alkalmakon valódi egyeztetésre és tájékoztatásra nem kerülhet sor.

Ám ami ezen a május 10-i programon a Liget Projekt képviselői részéről a faátültetésekről elhangzott, az nemcsak kínos, hanem felháborító is volt. A Néprajzi Múzeum építése miatti facsonkolásokra és átültetésekre rákérdezve válaszul Persányi Miklós kijelentette, hogy

vegetációs időszakban is nyugodtan lehet fákat átültetni, ha azokon “nincs madárfészek”.

S ezt épp attól a kert- és tájépítészeti ügyekért felelős miniszteri biztostól hallhattuk, akinek elvileg a park növény- és állatvilágának védelme lenne a feladata. Az már csak hab volt a tortán, hogy Persányi úr, önmagának is ellentmondva, kifejtette, hogy a park más részein a Városliget Zrt. alkalmazottai azért akarták decemberben a fákat átültetni, hogy a munkálatokkal “vegetációs időszakban ne bolygassák a madarakat”; ezt a téli faátültetést azonban “egy agresszív, gépromboló csoport” megakadályozta.

A sikertelen átültetés során kidőlt kocsányos tölgy (https://goo.gl/tYj1KU)

Tovább színesítette a válaszadást Bajor Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület elnöke: ő ugyanis áldatlan állapotnak nevezte a fák tavasszal történő mozgatását, bár hozzátette, hogy az MME sok odú kihelyezésével kompenzálta ezt a helyzetet. Szilvácsku Zsolt, a Respect Kft. dendrológusa megint más “érvekkel” védte a tavaszi átültetést: szerinte még egy otthoni kertalakítás során is előfordul, hogy akkor nyúlunk a fákhoz, amikor normális esetben ilyesmit nem tennénk. A Városligetben ráadásul — tette hozzá Szilvácsku – olyan nagyszabású parkfelújítás zajlik, ami óhatatlanul a vegetációs időszakra is áttolódik.

A park növény- és állatvilágáért felelős szakemberek ilyetén megnyilatkozásait hallva azon már nem is csodálkozhattunk, hogy az előadóknak semmi mondanivalójuk nem volt a Városligetben zajló építkezések negatív hatásairól. De a már meglévő, vagy a most felépíteni kívánt épületek környezeti hatásairól, vagy a parkhasználói létszám növekedésének következményeiről sem ejtettek szót.

Faátültetések a városligeti Rondó környékén 2018.04.18-án

Sőt, az épületek és az élővilág kölcsönhatását firtató kérdésre Hanga Zoltán, a beszélgetés moderátora válaszul kijelentette, hogy a Liget Park Fórumok csak táj- és kertépítészeti kérdésekkel foglalkoznak. (Ami persze nem igaz, hiszen a Városliget egykori épületeiről, vagy az épületekben zajló szabadidős tevékenységekről is rendeztek korábban szimpóziumot.) Mindenesetre olybá tűnt, hogy a szervezők még az “ökológia” szó jelentésével sincsenek tisztában, hiszen felfogásuk szerint az épületek nem a környezet részei. Persányi miniszteri biztos úr és a Liget Projekt munkatársai egyébként is úgy gondolják, hogy

az építkezéseknek most sincs és a leendő épületeknek sem lesz számottevő negatív hatása a Városliget élővilágára.

Minden a legnagyobb rendben van tehát, a park élővilága gazdagodik, a parkhasználók hangulata kitűnő legalábbis a Liget Projekt urai ezt állítják. Valamiért nekünk mégis az alábbi párbeszéd jut minderről az eszünkbe:

Dániel Zoltán: Milyen a hangulat tifelétek?
Pelikán: Hááááát…
Dániel Zoltán: Azt olvastam, kitűnő.
Pelikán: Hol olvastad?
Dániel Zoltán: A hangulatjelentésben.
Pelikán: Akkor biztos kitűnő.

A szimpózium előadásai és hozzászólásai itt érhetők el: http://www.varosligetpark.hu/?page_id=476

--

--