Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Geopolitinis kontekstas

1. Viešoje erdvėje daug optimizmo dėl Kinijos pareiškimo apie branduolinio ginklo panaudojimo nepriimtinumą prieš Ukrainą. Taip, tai svarbus signalas, atšaldysiantis karščiausias galvas kremliuje, tačiau būtume atsargūs iš to darydami toli einančias strategines išvadas.

· Tai pasakyta Vokietijos kancleriui O. Sholz vizito Kinijoje metu G20 susitikimo išvakarėse. Be to, artėja rinkimai JAV. Kinija — tai ne rusija, ji labai rimtai galvoja, ką šneka. Negi yra manančių, kad tokiame kontekste kinai šautų sau į koją neapgalvotais pareiškimais? Kitais žodžiais tariant — kinai sako tai, ką Vakarai nori girdėti.

· Šis pareiškimas niekaip nekeičia Kinijos pozicijos dėl rusijos karo prieš Ukrainą. Kinai ir toliau atvirai neragina kremliaus nutraukti agresijos. Jie ir toliau yra aktyvūs stebėtojai, intensyviai veikiantys „po kilimu“ ir bandantys iš šio situacijos ilgoje perspektyvoje išpešti sau kuo daugiau naudos. Kinija turi svertų gana greitai keisti rusijos veiksmus (pvz. rusiško naftos pirkimas ar nepirkimas apeinant embargo). Tad Kinijos užsienio politikos prioritetai lems ar ji bus linkusi „po kilimu“ paremti rusiją, ar viešai pabarti.

2. Iranas neturi tiek svertų rusijai, tačiau jo veiklos algoritmas panašus. Ne rusija diktuoja „draugystės“ mastus, o Irano politinė darbotvarkė ir prioritetai. Tokio balansavimo signalas — Teherano pranešimas, kad 1) jų dronai agresoriui perduoti iki vasario 24 d. ir 2) iraniečiai nemanė, kad jie bus naudojami už rusijos ribų. Vis atsinaujinančios diskusijos dėl Irano branduolinės programos ir su tuo susijusios sankcijos Teheranui yra gerokai svarbiau, nei kreiva draugystė su agresoriumi. Galima kalbėti, kad rusija Iranui manais perduos branduolines technologijas, tačiau esmė yra ne pačios technologijos, o galimybė jas vystyti. Jei tik Izraelis sužinos, kad Teheranas ėmė sparčiau judėti savo branduolinio ginklo link, jam bus tas pats iš kur tos technologijos atkeliavo — iš rusijos ar Š.Korėjos. Tą supranta ir Teherane, ir Maskvoje.

3. Kaip ir spėjome, išeidamas iš grūdų susitarimo agresorius bandė sustabdyti ukrainiečių atakas Kryme ir prieš savo logistinę sistemą. Tačiau nuleidęs galvą buvo priverstas grįžti po dienos. Tai dar vienas smūgis jo autoriteto likučiams tarptautinėje erdvėje. Visokie kremliaus proxy Azijoje, Afrikoje ir P. Amerikoje įdėmiai stebi situaciją.

4. Mobilizacija rusijoje tęsiasi:

· Pasirodė informacija, kad mobilizuota apie 240 tūkst. rusų, iš kurių apie 50 tūkst. gali būti Ukrainoje, ir dar apie 50 tūkst. Baltarusijoje ir su Ukraina besiribojančios srityse (Rostovas prie Dono, Belhorodas, Kurskas). Nesutiktume su vertinimais, jog visi likę 140 tūkst. tik miega ir geria. Dalis užsiima būtent tuo, kiti užimami „dalinio ūkinei veiklai naudinga veikla“ (šluoja, tvarko sandėlius ir pan.), treti dalyvauja koviniame rengime. Viskas priklauso nuo dalinio, kuriame yra mobilizuotieji (laikas, kada dalinys bus mestas į Ukrainą nebūtinai yra faktorius sustiprinti kovinį rengimą).

· Nepaisant oficialiai paskelbtos (tačiau juridiškai neįteisintos) mobilizacijos pabaigos, mobilizacinės priemonės toliau vykdomos. Situaciją komplikuoja prasidėjęs rudeninis šaukimas į rusijos ginkluotąsias pajėgas (stringa logistika, trūksta visko).

· Materealinis ir techninis mobilizuotųjų parūpinimas toliau išlieka katastrofinis. Trūksta ne tik ginklų, šaudmenų, maisto, ekipuotės, bet ir malkų. Fiksuoti bent trys dideli neramumai kariniuose daliniuose, kuriuose yra mobilizuotieji. Mušasi tarp savęs, nepaklūsta vadovybei ir pan. Žodžiu, „dega noru“ į išvaduojamąjį žygį link Berlyno su tarpine stotele Kyive.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

· Svatove. Ukrainiečiai po truputį stumiasi ruože Pershotravneve — Kyslivka — Novoselivske. Nors agresorius kietai ginasi ir kontratakuoja, tačiau ukrainiečiai sumaniai kaitalioja atakos kryptis, priverčia agresorių reaguoti ir tuomet pasinaudoja jo silpnumu. Tiesa, kol kas nepavyko kelio Troicke — Svatove uždengti efektyvia ir intensyvia ugnimi. Agresorius bandė perimti iniciatyvą smūgiuodamas Makiivka ruože, tačiau ukrainiečiai kontratakomis į pietinį flangą link Ploshchanka sugebėjo čia stabilizuoti padėtį.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

· Kremina. Šiame sektoriuje ukrainiečiai didina apsukas. Jie ne tik sistemingai juda Kremina link iš šiaurės vakarų ir vakarų, tačiau geba lanksčiau reaguoti į situaciją. Jų smūgiai nuo Chervonopopivka link Ploshchanka geriausias to įrodymas.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

· Lysychansk. Agresorius toliau intensyviai puolė Bilohorivka — Spirne ir Brestove ruožuose, tačiau jam pasistūmėti nepavyko. Jausdami smunkantį rusų puolimo potencialą, ukrainiečiai prie Berestove perėjo į kontratakas, pasiekė taktinę sėkmę, tačiau jos išvystyti neturėjo pakankamai resursų. Siekdamas susigrąžinti iniciatyvą, agresorius į Lysychansk permetė Vagner samdinius.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

· Bakhmut. Matydamas, kad jo atakos Bakhmut rytuose iš esmės priklauso nuo sėkmės prie Soledar, agresorius savaitės pabaigoje suintensyvino Soledar — Bakhmutske ruožo puolimą. Tiesa, rezultatų jam pasiekti nepavyko. Tuo pačiu tęsėsi sunkios kautynės Bakhmut prieigose. Agresorius trypčiojo vietoje, tuo tarpu savaitės pabaigoje ukrainiečiai pradėjo kontratakas prie Opytne ir po kelių bandymų pasiekė taktinę sėkmę. Rusų pozicijos atstumtos piečiau prie kelių sankirtos, vedančios į Opytne, Zaitzeve, Odradivka.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Pervomaiske — Avdiivka. Praeitą savaitę sugebėjęs pasiekti taktinę sėkmę Vodiane — Opytne ruože, agresorius jau fantazavo apie Pervomaiske ir Avdiivka logistikos atkirtimą. Dėkui ukrainiečiams, rusams nepavyko kažko daugiau pasiekti. Sunkios kautynės tęsiasi, pozicijos eina iš rankų į rankas. Tikėtina, čia atvyko ukrainiečių pastiprinimas, kas leido numušti agresoriaus puolimo potencialą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Vuhledar. Praeitos savaitės pabaigoje — šios savaitės pradžioje agresorius pradėjo puolimą Pavlivka — Novomykhailvika ruože, tikėtina siekdamas 1) atstumti ukrainiečių pozicijas ir apsaugoti Volnovakha nuo ukrainiečių artilerijos ir 2) paremti rusų puolimą prie Mariinka iš pietų. Nei vienos šios užduoties jiems pasiekti nepavyko. Ukrainiečiai kaunasi sunkiuose gynybiniuose mūšiuose ir kontratakuoja, artilerija daužo Volnovakha.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

3. Zaporizhia. Esminių pokyčių nėra. Tęsiasi artilerijos dvikovos ir lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje. Tuo pačiu ukrainiečiai surengė eilę sėkmingų artilerijos smūgių agresoriaus komunikaciniams mazgams ir logistinei sistemai.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietūs

· Abi pusės vykdo reorganizaciją. Ukrainiečiai treniruoja ir formuoja puolimo grupes, orkai — stiprina savo gynybą, rotuoja pajėgas (dalis reguliarų out, čmobikai in).

· Apie rusų galimą strategiją dešiniajame Dniepro krante jau rašėme užvakar (spausti čia).

· Lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje reikšmingos įtakos operaciniam paveikslui neturėjo. Geras ženklas, kad kryptyje ima dominuoti Ukrainos artilerija ( ne tik toliašaudė, bet ir veikianti kontaktinėje linijoje)

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Mūšių dinamika

1. Panašu, kad agresorius turi nusistatęs smūgių Ukrainos kritinei infrastruktūrai algortimą. Atsižvelgiant į raketų ir dronų — savižudžių nuostolius, galime daryti prielaidą, kad smūgiai raketomis kartojasi kas savaitę, intensyvios atakos dronais — savižudžiais bent du kartus per savaitę. Šį kartą „raketų diena“ — antradienis (numuštos 45 raketos), o dronais intensyviausia atakuota antradienį ir penktadienį. Dronų nuostolių prasme situacija panaši kaip ir praėjusią savaitę (51 vs 53). Kiek ilgai agresorius pajėgus laikyti tokį tempą — pamatysime.

2. Kontaktinėje linijoje įdomi agresoriaus nuostolių dinamika. Gyvosios jėgos nuostoliai išaugo (3730 vs 5030), o šarvuotos technikos (257 vs 251) ir artilerijos nuostoliai (67vs 65) liko panašiame lygmenyje. Tai galima būtų aiškinti tuo, kad:

· Tikėtina, agresorius dėka mobilizuotųjų ir samdinių užpildė manevrinių vienetų praradimus. Kai vienete daugiau gyvosios jėgos, tai jos ir žūva daugiau.

· Neatmestina, kad sudėtingiausiose sektoriuose ir ruožuose dėl šarvuotos technikos stygiaus agresorius atakavo pėstininkais, kas ir lėmė didesnius jų nuostolius.

· Rusų artilerija patyrė didžiulius nuostolius ir jų vamzdžių kiekiai nebėra ženkliai didesni nei ukrainiečių. Todėl rusai ėmė geriau maskuoti pozicijas, tačiau ukrainiečių žvalgai kelių dienų bėgyje sugeba identifikuoti artilerijos pozicijas ir jai smogia galingus smūgius. Taip galima būtų paaiškinti tendenciją, kad šią savaitę penkias dienas agresoriaus artilerijos dienos nuostolių vidurkis 4,4 vienetų, o lapkričio 2–3 dienomis — 21,5 vienetų. Tokia situacija kartojasi jau kelinta savaitė.

3. Daugiau nei dvigubai išaugo agresoriaus kovinių sraigtasparnių nuostoliai (3 vs 8), o lėktuvų nuostoliai lieka tame pačiame lygmenyje (3 vs 3). Tikėtina, to priežastis aktyvesnis rusų bandymas sraigtais paremti ant žemės veikiančius savo vienetus (pvz. kompensuoti šarvuotos technikos trūkumą), kas lėmė didesnius sraigtų nuostolius.

Verkiantiems, kad va „jau nebesiseka“, „tikėjomės didesnio puolimo“, pateikiame agresoriaus nuostolių dinamiką už praėjusį mėnesį.

Prognozės

· Atsižvelgiant į tai, kad bandęs šantažuoti Ukrainą ir pasaulį pasitraukimu iš grūdų susitarimo agresorius patyrė pažeminimą, neatmestina jo keršto akcija. Raketų ir dronų — savižudžių atakos prieš Odesos jūrų uosto infrastruktūrą („kur rengiami teroristai — delfinai atakuoti taikųjį Krymą“) išlieka labai realios.

· Sąlygos ateinančią savaitę pralaužti orkų gynybą linijoje Pershotravneve — Kyslivka — Novoselivkse ukrainiečiams yra palankios. Tam padeda ir aktyvūs ukrainiečių veiksmai Kremina sektoriuje. Neatmestina, kad kitą savaitę Svatove ir Kremina sektoriuje ukrainiečiai gali pasiekti operacinių laimėjimų, tačiau tik teoriniai pasvarstymai.

· Tikėtina, kad ukrainiečiai sieks perimti iniciatyvą į savo rankas ir intensyviau kontratakuos Invanhrad — Opytne — Odradivka ruože. Sėkmingi veiksmai sugriautų agresoriaus planus pradėti Bakhmut šturmą iš pietų ir pietryčių.

· Neatmestina, kad agresorius pastangas koncentruos atakoms Mariinka — Vuhledar ruože. Galimai į šias operacijas gali įsijungti iš dešiniojo Dniepro kranto atitraukti reguliarūs agresoriaus vienetai (desantininkai, mech. pėstininkai).

· Neatmestina, kad savaitės pabaigoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje, kur veiksmų iniciatyva gali nebūtinai priklausyti ukrainiečiams (pvz.: preventyvus agresoriaus smūgis). Kokio jis bus masto, priklausys nuo ukrainiečių sėkmės suardant agresoriaus logistinę sistemą jo gynybos gilumoje.

· Tikėtina, kad Pietų kryptyje ukrainiečiai intensyvins artilerijos ugnį kontaktinėje linijoje ir puolamaisiais veiksmais pabandys pastumti kontaktinę liniją sau naudinga linkme. Šiuo metu vykstanti agresoriaus pajėgų rotacija ir apkrautos logistinės linijos gali tapti palankiomis aplinkybėmis tokioms operacijoms.

Žemėlapis: https://deepstatemap.live/

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store