Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Sveiki. Jūsų teismui savaitės (gruodžio 11–17 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

1. JAV CŽA vadovas W. J. Burns pareiškė, kad agresorius nėra rimtai nusiteikęs deryboms su Ukraina dėl karo užbaigimo. Svarbu pažymėti, toks pareiškimas ne tiek reikšmingas pačio fakto prasme, kiek žinučių tarp eilučių prasme. Tai, kad agresorius tik suka uodegą kalbomis apie derybas, supranta daugelis sveiko proto žmonių. Tačiau šis JAV žvalgybos vadovo pareiškimas: 1) siunčia dar vieną signalą agresoriui, kad derybų ar tuo labiau susitarimo jo sąlygomis nebus, 2) nedviprasmiškai parodo sąjungininkams Europoje, kad patys neturėtų keistų iliuzijų išspręsti viską „neskausmingai“ ir kartais savo neatsakingais diplomatiniais žingsniais nekurtų fantazijų agresoriaus galvoje, 3) dar kartą paremia Ukrainą jos požiūryje į derybas su agresoriumi, taip sustiprinant jos valią priešintis.

2. Valstybės — agresorės vadovas (a. k. a putka) po labai ilgo laiko apsilankė JOC‘e (Jungtiniame operacijų centre) ir išklausė įvairių pranešimų apie karo eigą. Toks priminimas apie save gali būti dar vienu signalu, kad Ukrainos teiginiai apie netrukus (1–2 mėn. eigoje) galintį prasidėti rusijos kontrpuolimą yra teisingi. Suprask — šalies vadovas domisi būsimomis pergalėmis. Kitas faktas, kad šiame susitikime dalyvavo kritikuojami gynybos ministras S. Shoigu, generalinio štabo viršininkas armijos generolas V. Gerasimov ir karo prieš Ukrainą vadas armijos generolas S. Surovikin, visuomenei turėtų pademonstruoti politinės ir karinės vadovybės vienybę. Kas iš viso to gausis ir ar tikrai ta vienybė yra, matysime ateityje.

3. Šią savaitę Ukrainos kariuomenės vadas generolas V. Zaluzhny įvardijo, ko jam kaip kariškiui reikėtų pasiekti pergalę kare. Kariuomenės vadas aiškiai iškomunikavo, kad žmonių jie turi, reikia ginklų, o konkrečiau 300 tankų, 600–700 pėstininkų kovos mašinų, 500 artilerijos sistemų, taip pat naikintuvų ir oro gynybos priemonių. Atkreipkime dėmesį į sausumos vienetams prašomas priemones, tai būtų pilnavertės 7–8 mechanizuotos brigados. Tikėtina, kad tai nebūtų brigados, kurios visos būtų formuojamos nuo nulio. Greičiausiai, didžioji dalis kovos technikos papildytu jau esamus lengvųjų pėstininkų vienetus ir jie taptu sunkesniais, mechanizuotais. NATO kariuomenėse, tai dar vadinama „mechanizacijos procesu“, kai didėja 3 pagrindiniai elementai tiek naudojamos technikos, tiek pačio vieneto: mobilumas (mobility), ugnies galia (firepower) ir apsaugos lygis (protection). Taikos metu tai užtrunka, bet karo metu, labai tikėtina, kad be ilgos biurokratijos, mokymų ir pan., visa reikalinga ginkluotė bei technika pačiu artimiausiu metu būtų panaudota pagal paskirtį fronte. Akivaizdu, kad čia ir dabar Vakarai nepajėgūs išpildyti šio prašymo 100 proc., tačiau duodant bent brigados dydžio ginkluotės, technikos, įrangos komplektais, efektą mūšio lauke pamatytume labai greitai.

Situacija fronte

· Svatove. Mūšiai įgavo pozicinį pobūdį. Tikėtina, ukrainiečių pajėgos vykdo rotaciją ir/arba pasirengimą galimam didesnio masto puolimui Svatove šiaurės rytuose, todėl jų aktyvumas kontaktinėje linijoje sumenkęs. Tuo naudojosi agresorius ir vykdė lokalias kontratakas. Jos nebuvo sėkmingos, tačiau rusai buvo aktyvesni, ukrainiečiai buvo priversti labiau reaguoti.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Kremina. Agresoriaus intensyvios kontratakos dužo į ukrainiečių gynybą. Susidaro įspūdis, kad rusų pajėgos išseko. Tuo pasinaudodami ukrainiečiai pasigerino savo taktinę situaciją Ploshchanka — Chervonopopivka — Zhitlivka ruože, ėmė aktyviau spausti Kremina vakaruose ir pietvakariuose, tačiau tai ir toliau išliko taktinio pobūdžio veiksmais.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

· Lysychansk. Rusai perkėlė pagrindines puolimo pastangas į Spirne. Tikėtina, kad jų tikslas čia pralaužti ukrainiečių gynybą ir judėti link Syversk taip 1) atkertant ukrainiečių grupuotę Bilohorivka ir 2) iš pietų dalinai blokuojant kai kuriuos ukrainiečių vienetus Kremina sektoriuje. Kol kas ukrainiečiai sugebėjo apsiginti.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Bakhmut:

a) Rusams užėmus Yakovlivka, situacija prie Soledar susikomplikavo. Agresorius pradeda šios gyvenvietės šturmą. Tikėtina, tokiais veiksmais rusai siekia 1) nuo Soledar išplėsti savo artilerijos galimybes atakuoti kelią Salviansk — Bakhmut ir taip apsunkinti gynėjų logistiką, 2) sudaryti sąlygas pajėgomis perkirsti šį kelią ir blokuoti Bakhmut miestą iš šiaurės, 3) kirtus Bakhmutka upę eliminuoti šią natūralią kliūtį iš ukrainiečių gynybos sistemos ir atakuoti miestą iš šiaurės. Iki to dar labai toli, tačiau siekiai mūsų galva yra tokie.

b) Bakhmut rytiniame pakraštyje savaitės pradžioje buvo grėsmė, kad pasikartos Severodonetsk scenarijus (užsikabinus už kelių kvartalų vystyti puolimą mieste). Tačiau antroje savaitės pusėje ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją.

c) Nepaisant nežymių taktinių pasistumdymų kelyje Horlivka — Bakhmut, agresoriaus puolimas įstrigo, ukrainiečiai kontratakuoja.

Vertinimas: taktinių laimėjimų visuma artina agresorių prie operacinio tikslo pasiekimo (sąlygų Bakhmut šturmui iš šiaurės rytų, rytų, pietryčių ir pietų sudarymas).

· Avdiivka — Mariinka. Ukrainiečiai gynyba ir kontratakomis laiko užrakinę agresorių linijoje Nevelske — Pervomaiske — Opytne — Avdiivka. Čia vyksta sunkios kautynės, pozicijos eina iš rankų į rankas. Atsinaujinusios kautynės Mariinka agresoriui operacine prasme taip pat nėra sėkmingos. Rusai daužo galva į ukrainiečių gynybą miesto centre. Tiesa, savaitės pabaigoje rusijos pajėgoms pavyko pasistūmėti pietinėje gyvenvietės dalyje. Kokią įtaką tai turės visai operacijai dar sunku spręsti, kadangi ukrainiečiai kontratakuoja.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Vuhledar. Tikėtina siekdamas paremti savo veiksmus Mariinka, agresorius intensyvino atakas Novomykhailivka, tačiau sėkmės jam tai neatnešė. Savo ruožtu ukrainiečiai kontratakavo Pavlivka vakaruose. Pasigerinę savo taktinę padėtį, dabar jie gali atakuoti agresoriaus grupuotei Pavlivka į užnugarį (pvz. Yehorivka).

Vertinimas: nežymią iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Ukrainiečiai sėkmingai su artilerija ir raketomis daužė agresoriaus komunikacinius mazgus ir logistiką. Agresorius be artilerijos smūgių suaktyvino savo manevrinius vienetus Velyka Novosylka ruože. Čia atakos tai įsiplieskia, tai kelioms dienoms nurimsta. Neatmestina, kad agresorius testuoja ukrainiečių gynybos liniją, ruošdamasis puolimui link Kostiantynopil su tikslu atkirsti ukrainiečių grupuotes esančias Mariinka ir Vuhledar.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Tęsiasi abipusis apsikeitimas artilerijos smūgiais. Ukrainiečiai atakuoja rusų karinę infrastruktūrą, agresorius savo smūgius sutelkė į Cherson civilinę infrastruktūrą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Mūšių dinamika

1. Agresorius surengė smūgius raketomis ir dronais. Tačiau įdomu, kad šį kartą pirma jis smogė dronais, o tik po poros dienų raketomis. Anksčiau pirma smūgiuojama būdavo raketomis. Neatmestina, kad tai buvo bandymas pakeisti taktiką ir užklupti ukrainiečius nepasiruošusius. Vertinant skaičius — šis planas iš esmės neišdegė. Numušta didžioji dalis raketų ir dronų. Lyginant su praėjusia savaite agresoriaus raketų nuostoliai išliko tokie pat (61 raketos), tačiau nežymiai sumenko dronų savižudžių nuostoliai (40 vs. 36). Nepaisant to, atakuojant bangomis tos prasmunkančios raketos ir dronai — savižudžiai duoda efektą — Ukrainos energetikos sistema jau pažeista 50 proc.

2. Kontaktinėje linijoje agresoriaus nuostolius išskirtume į du pagrindinius blokus:

· Artilerijos nuostoliai. Šią savaitę agresoriaus artilerijos nuostoliai ir toliau augo (22 vs. 33). Tikėtina, tai susiję su paramos ugnimi priemonių padidinimu Bakhmut sektoriuje. Kalba eina ne tik apie haubicų darbą, bet ir apie toliašaudę artileriją, kadangi šią savaitę Bakhmut sektoriuje bent du kartus agresoriaus gynybos gilumoje į orą kilo šaudmenų sandėliai. Ypač džiugu, kad daugiau nei 6 kartus išaugo agresoriaus MLRS nuostoliai (2 vs. 13). Tai rodo, jog ukrainiečiai suintensyvino artilerijos dvikovas (angl. counter-battery fire), kas ir būtų raktas į sėkmę Bakhmut sektoriuje.

· Manevrinių vienetų nuostoliai. Ženkliai išaugo agresoriaus gyvosios jėgos (2990 vs. 4140) ir šarvuotos technikos (48 vs. 88) nuostoliai. Šį faktą sietume su prieš tai minėtu intensyvesniu ir efektyvesniu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų artilerijos ir MRLS vienetų darbu. Panašu, kad paramos ugnimi priemonių karščiausiame, t.y. Bakhmut sektoriuje yra užtektinai tiek kokybės, tiek ir kiekybės prasme. Netiesioginės ugnies vienetai spėja ne tik daužyti agresoriaus gynybos gilumą, kautis artilerijos dvikovose, bet taip pat poliruoti kontaktinę liniją. Tai nuteikia optimistiškai. Tačiau džiaugdamiesi artilerijos darbu, negalime neapdainuoti ir Ukrainos pėstininkų. Be jų indėlio sunku būtų tikėtis tokio ženklaus agresoriaus gyvosios jėgos nuostolių išaugimo. Tuo pačiu ir šarvuotos technikos nuostoliai yra bendras darbas. Jei tankų nuostolių išaugimas didžiąja dalimi nulemtas gero didelių vamzdžių pataikymo į agresoriaus susitelkimo rajoną (gruodžio 11 d. sunaikinti net 24 agresoriaus tankai), tai kitomis dienomis tankų ir PKM medžioklė sėkminga buvo dėl ukrainiečių pėstininkų veiklos naudojant prieštankines priemones.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

1. Neatmestina, kad Svatove sektoriuje Ukrainos pajėgos pradės didesnio masto puolimo veiksmus siekiant prasiveržti link kelio Troicke — Svatove tam, kad blokuoti Svatove iš šiaurės vakarų ir šiaurės.

2. Tikėtina, kad Kremina sektoriuje ukrainiečiai rengs didesnio masto puolimą su tikslu kirsti kelią Svatove — Kremina. Neatmestina, kad pagrindinės pastangos bus nukreiptos pralaužti agresoriaus gynybą Zhitlivka, taip įgaunant galimybes atakuoti Krasnorichenske iš flango bei užnugario ir/arba apeinant Kremina ir dalinai blokuojant Rubizhne.

3. Tikėtina, agresorius sieks visomis pastangomis užimti Soledar ir sudaryti sąlygas perkirsti kelią Slaviansk — Bakhmut. Tuo pačiu tikėtinas suintensyvėjimas kelyje Horlivka — Bakhmut siekiant sudaryti grėsmę ukrainiečių aprūpinimo keliui Kostiantynivka — Chasiv Yar — Bakhmut. Be šių užduočių įvykdymo ir sąlygų sukūrimo, miesto šturmas iš rytų vargu ar būtų sėkmingas. Ukrainiečių artilerijos ženklus suaktyvėjimas ir kontratakos leidžia tikėtis, kad agresoriaus puolimo potencialas bus numuštas ir gynėjai bent atskiruose ruožuose ims periminėti iniciatyvą.

4. Neatmestina, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje (pvz. Polohy), ukrainiečiams siekiant įgalinti savo toliašaudę artileriją ir raketas atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame Zaporizhia sektoriaus gylyje. Taip pat neatmestinas ir agresoriaus bandymas surengti puolimą Velyka Novosylka ruože, su tikslu pasiekti Kostiantynopil ir taip atkirsti ukrainiečių grupuotes Mariinka ir Vuhledar.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store