Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Sveiki. Jūsų teismui savaitės (2022–11–13/19) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

1. Lenkijos teritorijoje nukritus raketai (tikėtina S300) pasaulis žengė žingsnelį arčiau globalaus konflikto. Tačiau esant vis daugiau duomenų, kad tai netyčia nuo kurso nukrypusi ir nesusinaikinusi ukrainiečių raketa, ši savaitė tapo išbandymu Ukrainos ir Vakarų tarpusavio pasitikėjimui ir bendradarbiavimui. Apibendrinant, Vakarai ir Ukraina šį testą išlaikė.

· Nebuvo daug emocijų ir piktų kaltinimų iš Vakarų pusės (tame tarpe iš nukentėjusios Lenkijos), visa kaltė pagrįstai versta rusijai, nes karinės agresijos šaltinis yra vienas ir nekintantis.

· Pradžioje Ukraina nenorėjo sutikti su šia versija, tačiau vėliau nusileido ir pasiprašė dalyvauti incidento tyrimo komisijoje. Ukrainai labai svarbu būti atvirai ir nemeluojančiai Vakarų valstybių akyse, ypač tokiais kritiniais momentais. Jei cheminio ginklo panaudojimo Mariupolyje kaltinimą galima laikyti klaida dėl informacijos stokos, tai čia viskas žymiai paprasčiau ištiriama.

· Vakarų karinė ir kita parama Ukrainai tęsiama bei atrodo bus didinama. Ypač kalbama apie oro gynybos priemones, kurios nebeleistų pasikartoti tokiam incidentui.

2. Nors testas išlaikytas, tačiau nuosėdos liko. Galima neabejoti, kad šis incidentas taps svariu argumentu marginaliniams politikams ir veikėjams, bei šiaip nuo karo pavargusiems žmonėms Vakaruose kelti paramos Ukrainai ir Vakarų (ar atskirų šalių) vietos šiame konflikte klausimą. Neabejotina, kad tuo bandys naudotis rusijos žvalgybos tarnybos ir propagandos aparatas, siekiant įkalti pleištą tarp Ukrainos ir Vakarų.

3. Agresoriaus teritorijoje „išvaduojamajam“ žygiui besiruošiančių mobilizuotųjų tarpe auga nepasitenkinimas tiek materialiniu aprūpinimu, tiek koviniu rengimu (tiksliau šių dalykų nebuvimu). Vis dažnėja ne tik pasipiktinimo žinutės įvairiuose soc. tinkluose, bet nepaklusnumo akcijos daliniuose, kurios socialinėje medijoje susilaukia didelio dėmesio.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

· Svatove. Ukrainiečių pastangos buvo sutelktos iniciatyvos perėmimui ruože Novoselivske — Kuzimivka — Krivoshiivka, t.y. kelio Kupjansk — Svatove kontrolę ir galimybę judėti link kelio Troicke — Svatove. Pirmyn judėti sekasi lėtai, nes agresorius ne tik kietai ginasi, bet ir kontratakuoja. Tuo pačiu suintensyvėjo ukrainiečių artilerijos darbas Vilshana — Pershotravneve — Yahidne ruože. Be to, savaitgalį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų manevriniai vienetai pasiekė taktinę sėkmę prie Karmazinivka ir beveik pasiekė kelią Svatove — Kremina.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

· Kremina. Ukrainiečiai vysto sėkmę po Makiivka išlaisvinimo. Iki Novovodiane išsivalė Zherebec upės krantą ir pastūmė agresorių iki Ploshchanka. Ukrainiečių pasiekimai prie Karmazinivka sudaro sąlygas Ploschchanka — Chervonopopivka ruožo atakoms ne tik iš vakarų, bet ir iš šiaurės vakarų. Tokiu atveju orkų pajėgos Novovodiane būtų atkirstos, ukrainiečiai kirstų kelią Svatove — Kremina. Kremina pietvakariuose ir pietuose tikėtina veikia ukrainiečių žvalgai ir specukai, tačiau jų veikla yra žvalgybinio bei trikdomojo pobūdžio.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

· Lysychansk. Agresorius pritraukė rezervus (tikėtina Vagner samdiniai) ir atnaujino puolimą Bilohorivka — Spirne ir Brestove ruožuose, tačiau jam pasistūmėti nepavyko. Ukrainiečiai pereidinėja į kontratakas, kuriomis ne tik sustabdo rusų puolimą, tačiau ir atstumia kontaktinę liniją sau naudinga linkme. Visgi ukrainiečių vienetai yra įsitraukę į kovas ir negali pilna apimtimi per Severskyi Donets upę paremti savo pajėgų veiksmų Kremina link.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

· Bakhmut. Agresoriui ir toliau nesiseka perimti Soledar — Bakhmutske ruožo ir taip pasiruošti pilnaverčiam Bakhmut miesto šturmui iš rytų. Taip pat jam nesiseka Bakhmut prieigose, čia ukrainiečiai ne tik sėkmingai apsigynė, bet savaitgalį pietrytinėse miesto prieigose pastūmė no mans land apie 2 km savo naudai. Taip pat ukrainiečiai neleidžia agresoriui išplėsti Horlivka — Bakhmut kelio kontrolės į vakarus ir taip šį kelią įdarbinti logistine prasme.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Pervomaiske — Avdiivka. Agresorius įsitvirtina Opytne ir bando vystyti sėkmę link Pervomaiske ir Avdiivka. Tačiau ukrainiečiai sugebėjo kontratakuoti, susigrąžino Vodiane gyvenvietės kontrolę, įvėlė orkus į sunkius mūšius bei neleido agresoriui veržtis toliau. Tačiau intensyvėjančios kautynės Avdiivka, Pervomaiske ir Mariinka ruožuose prikausto ženklią ukrainiečių pajėgų dalį, taip neleidžiant išspręsti Opytne klausimo.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Vuhledar. Nors ukrainiečiai buvo priversti palikti Pavlivka ir užimti naują gynybos ruožą kitame Kashluhach upės krante, rusams šio pasiekimo nepavyko išvystyti į operacinę sėkmę. Jie yra įstrigę bandydami įsitvirtinti likusioje Pavlivka dalyje. Kol nekirto Kashluchach upės, orkai lieka dauboje, t.y. teoriškai prastesnėje taktinėje pozicijoje. Bandymai nuo Novomykhailivka atakuoti ir perkirsti kelią Vuhledar — Mariinka orkams taip pat nėra sėkmingi.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Zaporizhia

Esminių pokyčių nėra. Tęsiasi artilerijos dvikovos ir lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje. Fiksuotas abiejų pusių aktyvumas Orihiv — Huliajpole — Velyka Novosylka ruože, tačiau į didesnio masto operacijas tai neišsivystė. Abi pusės telkia resursus ir pajėgas būsimoms operacijoms.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Pietūs

· Ukrainiečiai suformavo savo priekinę liniją palei dešinį Dniepro krantą, įrenginėja tolimesnes pozicijas, valo savo užnugarį nuo užsilikusių priešo elementų. Fiksuojamas dalies ukrainiečių pajėgų išvykimas į kitas kryptis, kas sufleruoja, jog artimiausiu metu didelių sausumos operacijų rytiniame Dniepro krante galime nepamatyti. Tai yra logiška, nes reikia perimti iniciatyvą iš agresoriaus kituose sektoriuose ir vystyti puolamąsias operacijas.

· Abi pusės atakuoja oponento pajėgas, aprūpinimo sistemą, komunikacinius mazgus, o orkai dar ir ukrainiečių civilinę infrastruktūrą. Kita vertus, ukrainiečiai savo smūgiais pasiekia didesnį karinį ir informacinį efektą.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

1. Agresorius išlaikė tradiciją bent vieną kartą per savaitę surengti „raketų dieną“. Antradienį suorganizuoti iki tol didžiausi smūgiai, civiliams taikiniams atlikta beveik šimtas smūgių įvairaus pobūdžio raketomis bei iraniečių gamybos dronais savižudžiais. Ukrainiečių priešraketinė gynyba išlieka efektyvi (numušta apie 80 % raketų), tačiau tos rusų raketos, kurios pasiekė takinius padarė ženklią žalą Ukrainos energetikos sistemai. Ketvirtadienį bandyta pakartoti smūgius gerokai mažesniu mastu. Akivaizdu, kad Ukrainai kuo skubiau reikia pasenusias sovietines oro gynybos sistemas pakeisti vakarietiškomis. Pvz.: NASAMS efektyvumas numušinėjant orkų raketas buvo 100 % ir tai daug ką pasako.

2. Lyginant su praėjusia savaite rusų nuostoliai kontaktinėje linijoje gerokai sumenko. Gyvosios jėgos sumažėjo 1,47 karto (4930 vs 3350), šarvuotos technikos 1,7 karto (206 vs 121), o artilerijos — 1,8 karto (58 vs 31). Viso to priežastys gali būti šios:

· Po ukrainiečių pergalės Pietų kryptyje, ten mūšiai kontaktinėje linijoje beveik nevyksta. Abi pusės pergrupuoja savo pajėgas. Tai lemia ne tik sumažėjusius manevrinių vienetų nuostolius, bet ir mažesnius artilerijos praradimus. Rusai paramos ugnimi vienetus dislokuoja naujose vietose, juos stengiasi maskuoti, ukrainiečiams prireiks laiko kol žvalgyba identifikuos dalinai perorganizuojamą paramos ugnimi sistemą.

· Tikėtina, kad kitose kryptyse iš rusų pusės dominuoja sąlyginai nedidelių vienetų operacijos (būrys — kuopa), kur šarvuotos technikos parama yra nedidelė arba jos išvis nėra. Galbūt tuo galima paaiškinti, kad orkų gyvosios jėgos nuostoliai sumažėjo santykinai mažiausiai.

· Agresoriaus artilerijos sistemų nuostolių smukimas kituose sektoriuose nereiškia, kad orkų artilerija čia jau sunaikinta ar neveiksni. Donecko kryptyje matome priešingą situaciją, čia agresoriaus artilerija net dominuoja. Tikėtina, tokia situacija susijusi su lėtesniu bei labiau komplikuotu (didesnė įvairovė sistemų) ukrainiečių artilerijos papildymu vamzdžiais ir amunicija. Tuo pačiu neatmestina, kad rusai ėmė atsakingiau žiūrėti į artilerijos dvikovas, artilerijos vienetų maskuotę bei elektroninę kovą.

· Agresoriaus automobilių (pirmiausia — logistinių) nuostoliai mažėja jau kuris laikas, kas signalizuoja apie rusų efektyvesnę nei iki tol šaudmenų, degalų, pajėgų (t.y. visų aprūpinimo klasių) pristatymo į kontaktinę liniją sistemą, bei geresnę maskuotę gynybos gilumoje.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

· Mažai tikėtina, kad neramumai rusijos mobilizuotųjų tarpe gali tiesiogiai neigiamai paveikti politinius sprendimus dėl karo tęstinumo ar dinamikos, kadangi čmobikai piktinasi ne pačiu dalyvavimu kare, o tuo jog nesukuriamos tinkamos sąlygos pasirengti kovos veiksmams. Situacija pasikeistu, jeigu tai sau naudinga linkme bandytų panaudoti dabartinei kremliaus linijai oponuojanti įtakinga jėga rusijos viduje. Kol kas tokių sąlygų nematome.

· Labai tikėtina, jog ilgesnėje perspektyvoje agresorius bandys išnaudoti incidentą su Lenkijos teritorijoje nukritusiomis ukrainiečių raketomis. Neatmestina, kad jis pats gali organizuoti įvairias provokacijas, false flag operacijas, kad multiplikuoti šio incidento efektą ir taip priversti Vakarų visuomenes ir atskirus politikus aštrinti diskusijas dėl tolimesnio jų šalių vaidmens šiame kare.

· Tikėtina, kad ukrainiečiai sieks pralaužti orkų gynybą Zaliman — Ploshchanka — Chervonopopivka ruože, kirsti kelią Svatove — Kremina ir pradėti operacijas link Krasnorichenske. Sėkmės atveju, agresorius bus priverstas reaguoti ir permetinėti į šį ruožą rezervus. Tai atlaisvintų ukrainiečių rankas šiaurės vakariniame Svatove ruože (Pershotravneve — Yahidne — Novoselivske) ir vakariniame bei pietvakariniame Kremina ruože.

· Jei ukrainiečiams nepavyks išvystyti taktinės sėkmės prie Vodiane, jie gali būti priversti atsitraukti į naują gynybos ruožą Pervomaiske — Sverne — Avdiivka. Atsilaisvinusių ukrainiečių rezervų pajudėjimas iš Pietų krypties nuteikia optimistiškai, kad ukrainiečiams visgi pavyks atsilaikyti.

· Labai tikėtina, kad agresorius dės visas pastangas įsitvirtinti Pavlivka, kirsti Kashluhach upę, pasiekti Vuhledar prieigas ir taip išeiti iš taktiškai nepatogios pozicijos. Tuo pačiu labai tikėtina, kad rusų operacijos nuo Novomykhalivka link kelio Vuhledar — Mariinka tęsis, nes taip agresorius turi perspektyvą paremti savo vienetus puolančius Mariinka. Esminis klausimas, kas pirmesnis į šiuos ruožus iš Pietų krypties permes atsilaisvinusias pajėgas — rusai ar ukrainiečiai. Labai tikėtina, kad orkai skubės, nes priešingu atveju jie praras iniciatyvą ir bus priversti sustabdyti operacijas.

· Neatmestina, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje, kur veiksmų iniciatyva gali nebūtinai priklausyti ukrainiečiams (pvz.: preventyvus agresoriaus smūgis). Kokio jis bus masto, priklausys nuo ukrainiečių sėkmės suardant agresoriaus aprūpinimo sistemą jo gynybos gilumoje.

· Tikėtina, kad Pietų kryptyje ukrainiečiai intensyvins artilerijos ugnį kontaktinėje linijoje, o ypač į agresoriaus gynybos gylį. Taip bus siekiama ne tik sugriauti besikuriančią orkų gynybos ir logistikos sistemą, bet informaciniu efektu (per soc. tinklus) gilinti politinį agresoriaus pralaimėjimo efektą.

Žemėlapis (spausti čia)

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store