Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Sveiki ir kaip visada, jūsų teismui — savaitės (vasario 19–25 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

1. Plataus masto Rusijos invazijos ir pilnaverčio konvencinio karo metinių proga buvo gausi vizitų, kalbų ir pareiškimų. Vien ko vertas JAV prezidento J. Biden vizitas į Kyivą. Konkreti to išraiška — naujas karinės pagalbos paketas Ukrainai (nuoroda čia):

Iš visko kas yra išvardinta, mes išskirtume šiuos dalykus:

  • Ugnies galios stiprinimas. Šaudmenis HIMARS‘ams (80 km) ir 155 mm artilerijai (20–40 km, priklausomai nuo šaudmens). Taip pat, Switchblade 600 dronai, kurie gali kauti priešo šarvuotą, nešarvuotą techniką bei įtvirtinimus 40 km atstumu (šiuos paukštukus įsigijo ir Lietuvos kariuomenė). Papildomai perduodami UAV Altius-600, kurių pagrindinė paskirtis vykdyti žvalgybą, tačiau yra galimybė jį naudoti ir kaip droną — savižudį. Jo veikimo nuotolis net 440 km. Žinant Ukrainos žvalgybos lygį ir didžiulę Vakarų pagalbą, šioje srityje didelis klausimas, ar ukrainiečiams tikrai reikalingas tiek toli skrendantis žvalgybinis dronas… 😊 Taip pat perduodamos, lazeriu valdomos raketos, greičiausiai MLRS sistemoms (pvz.: M270, MARS II, HIMARS). Prieš kurį laiką buvo pasirodžiusi informacija, kad Turkija perdavė MLRS sistemas su lazerių valdomomis raketomis. Ar šiuo atveju raketos šioms sistemoms, ar čia kažkas kita mums sunku pasakyti.
  • Žvalgybos galimybių stiprinimas. Kartu su Altius-600, JAV perduos dronus Jump 20. Tai sensorių ir įrangos prifarširuoti žvalgybiniai dronai, galintys duomenis apie priešą rinkti iki 185 km atstumu. Tuo pačiu, Ukraina gaus dronus CyberLux K8 UAS, apie kuriuos trūksta informacijos. Jei jūs ką nors žinote ar radote, parašykite komentare. Žinome tik tiek, kad jame sumontuotos itin galingos vaizdo kameros, leidžiančios surinkti labai kokybiškus vaizdo duomenis apie priešą, vietovę ar kitą aplinką.
  • V2 (vadovavimo ir valdymo) saugumas. Bus perduota saugaus ryšio įranga, kuri palengvins vadovavimą vienetais ir užtikrins geresnį ukrainiečių operacijų saugumą.
  • Kartu perduodama ir kovos su dronais, išminavimo įranga, skiriamas finansavimas karių mokymams.

Kita nemažiau džiugi žinia, Ukrainą pasiekė pirmieji Leopard 2 vokiški tankai. Gera pradžia pusė darbo. Įdomu, ukrainiečiai paliks tuos vokiškus kryžius ant jų? 😊

2. ES vieningai (net Vengrija viauksėjo mažiau) palaikė Ukrainą. Tai pirmiausia pasireiškė ES 10-ojo sankcijų paketo rusijai patvirtinimu. Karine prasme jis vertingas tuo, kad kamšo skyles dvigubos paskirties prekių ir technologijų srityje. Pirmiausia tai liečia elektroninę įrangą, kurią rusai naudojo raketų, sraigtasparnių, dronų gamybai. Be to, sankcijos pritaikytos ir Irano kompanijoms, kurios gamina dronus — savižudžius „Shached“ tam, kad juos parduoti agresoriui. Be karinių priemonių, šis paketas nutaikytas į rusijos prekybą, ekonomiką, taip pat plečiamos individualios sankcijos. Pagrindinė bėda, kad yra absoliučiai vėluojama, viso to reikėjo 2014 m. kovą, kai rusija okupavo Krymą. Na bet geriau vėliau nei niekada.

3. Valstybės agresorės vadovas a.k.a. putka paskelbė metinį pranešimą, kuriame nieko nepasakė, nors kalbėjo pora valandų. Iš šios jo kalbos galima tik padaryti išvadą, kad jis nusiteikęs karą tęsti toliau. Galima sutikti su A. Arestovičiumi, kad Kinijos išstojimas su savo pasiūlymais „reguliuoti konfliktą“ (apie jį rašėme čia, nuoroda paspaudus čia) rodo, kad Pekinas ieško būdų sudalyvauti būsimose pokarinėse įtakos dalybose.

Situacija fronte

  • Svatove. Ukrainiečiai sugebėjo išlaikyti savo gynybines pozicijas šiauriniame flange ir neleido agresoriui sudaryti sąlygų platesnio masto puolimui Kupjansk link. Savo ruožtu gynėjai taip pat pereidinėjo į kontratakas ir neleido rusams visiškai perimti iniciatyvos į savo rankas. Kita vertus, agresorius išlaiko puolimo potencialą ateities operacijoms.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Kremina. Savaitės pradžioje abi pusės ėmėsi aktyvių veiksmų vakarinėse ir pietvakarinėse Kremina prieigose. To rezultate rusai įsitvirtino kelyje Kremina — Zarichne, tačiau ukrainiečiai susigrąžino dalį pozicijų miškuose į pietvakarius nuo Kremina. Abu šie placdarmai panašaus pločio ir kiekvienas turi savų privalumų (rusams — kelio kontrolė, ukrainiečiams — galimybė miškingoje vietovėje vykdyti reidus link kelio Kremina — Rubizhne) ir trūkumų (rusams — oponento prišaudyta vietovė, ukrainiečiams — aprūpinimo kelių trūkumas).

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Lysychansk. Galima pakartoti praeitą savaitę išsakytą vertinimą, kuris puikiai atspindi situaciją ir šią savaitę. Neturėdamas galimybės rotuoti čia veikiančius savo pajėgų vienetus, agresorius vykdo lokalias atakas, tačiau perspektyvos prasimušti link Syversk, kol kas nėra. Ukrainiečiai išlaikė pozicijas, radę progą vykdė kontratakas Bilohorivka ruože, taip paremdami draugiškų vienetų veiksmus Kremina sektoriuje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Ukrainiečiai surengė eilę sėkmingų smūgių prieš agresoriaus logistinę sistemą.

  • Bakhmut. Agresorius išvystė taktinę sėkmę Berhivka — Yahidne ruože, vis tvirčiau perima šiaurinių Bakhmut prieigų kontrolę. Prioritetą rusai teikia atakoms į:

1) Vakarus bei pietvakarius link Khromove, tikėtina su tikslu atkirsti paskutinius ukrainiečių logistikos arterijas.

2) Šiaurės vakarus link Slavyansk, su artimiausiu tikslu pasiekti Privylia, kas sudarytu sąlygas ardyti ukrainiečių aprūpinimo kelius. Negana to, taip trukdyti gynėjams kurti potencialią naują gynybos liniją Chasiv Yar — Privylia — Syversk. Tikėtina, rytinėje Bakhmut dalyje liko kovoti priešakinės ukrainiečių pajėgos, o vengdamos apsupimo iš šiaurės, pagrindinės ukrainiečių pajėgos šiame ruože persikėlė į vakarinį Bakhmutovka krantą. Tuo tarpu pietiniame ir pietvakariniame ruože ukrainiečiai titaniškų pastangų dėka laiko iniciatyvą savo rankose ir po truputį stumia agresorių nuo kelio Kostyantinivka — Chasiv Yar — Bakhmut. Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Avdiivka — Mariinka. Agresorius suintensyvino puolimą šiauriniame Avdiivka flange ir savaitės antroje pusėje pasiekė taktinių laimėjimų prie Krasnohorivka. Tas pats pasakytina ir apie mūšius prie Mariinka. Prasiveržęs prie Pobeda, agresorius buvo sustabdytas ukrainiečių artilerijos ugnimi, rusų puolimas kol kas yra įstrigęs. Kiek ilgai, neaišku.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Sektoriuje dominuoja lokalūs susidūrimai. Rusai visą savaitę bandė čiupinėti ukrainiečių vakarinį ir rytinį flangus, tačiau aktyvesniems veiksmams nesiryžo. Ukrainos vienetai vykdė lokalias atakas, tikėtina bandė atkirsti agresoriaus grupuotes Pavlivka ir Mikilske, tačiau ši užduotis liko neįvykdyta.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Agresorius tęsė lokalias atakas Orihiv ir Velyka Novosylka ruožuose, bandė pasigerinti savo taktinę situaciją. Ukrainiečiai surengė eilę smūgių prieš agresoriaus logistinę sistemą ir bene pirmą kartą taip intensyviai atakavo rusų karinius taikinius Mariupol. Atstumas iki kontaktinės linijos ir ukrainiečių turima ginkluotė leidžia spėti, kad smūgiuota dronais arba raketomis (Tochka ar net GLSBD). Veikia abiejų pusių žvalgyba.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje veiksmų.

Situacija po praeitos savaitės esmingai nepasikeitė. Abi pusės aktyviai naudojo artilerijos ugnį, ukrainiečių žvalgybos ir SOP vienetai vykdė reidus kairiajame Dniepro krante, patruliavo Kiburno nerijos pakrantėse.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

1. Agresorius surengė mažesnio masto raketų atakas, tačiau jų mastas negali būti prilygintas ankstesnėms masinėms atakoms. Dronus — savižudžius okupantai šią savaitę naudojo dažniau nei praeitą, todėl jų nuostoliai išaugo (9 vs 21). Neatmestina, kad rusai juos taupo ateities masiškiems smūgiams.

2. Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose taip pat ėmė augti. Tai nulėmė intensyvios kautynės Svatove, Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

  • Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išaugo (43 vs 59), o MLRS netektys liko panašiame lygyje (4 vs 6). Kelias savaites istoriškai aukšti agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai ėmė mažėti (9 vs 4). Tai galima sieti pirmiausia su tuo, kad po praeitų savaičių šienapjūtės, liko gerokai mažiau ką šienauti. Tuo pačiu tikėtina, agresorius ėmė keisti oro gynybos vienetų vietas, stiprinti maskuotę. Visgi šiuos rusų oro gynybos priemonių nuostolius reiktu vertinti kaip pakankamai rimtus.
  • Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko panašiame, aukštame lygyje (5080 vs 5270). Tuo pačiu gerokai išaugo agresoriaus šarvuotos technikos nuostoliai (87 vs 141). Įdomu, kad tankų ir PKM nuostoliai yra identiški (71 ir 70 atitinkamai). Žvelgiant į ankstesnes savaites, dažniausiai tankų yra sunaikinama apie 2 kartus mažiau nei PKM. Tai lemia:

1) Doktrininis mechanizuotų vienetų naudojimas, pagal kurį teoriškai 1 tankų vienetas (būrys ar kuopa) veikia remiamas 2–3 mechanizuotų pėstininkų vienetų su PKM (pvz.: mechanizuotoje brigadoje tankų batalionas ir trys mechanizuotų pėstininkų batalionai). Tai daroma, kad planavime ir mūšyje būtu platesnės galimybės.

2) Po metų karo pradeda jaustis bendras tankų trūkumas agresoriaus pajėgose, todėl rusai juos iki šiol saugojo.

  • Ši tankų ir PKM dinamika galimai parodo tai, kad:

1) Agresorius karštligiškai bandė pasiekti kažkokių rezultatų iki karo metinių (ypač Bakhmut, Mariinka, Avdiivka sektoriuose). Karinės minties ribotumas ir įgūdžių trūkumas padiktavo patį akivaizdžiausią būdą — pabandyti pralaužti ukrainiečių gynybą tankais.

2) Ukrainos gynėjai sėkmingai naikino puolančius rusų mechanizuotus vienetus, o dėl puikios žvalgybos, tikėtina dalį šių vienetų sutalžė artilerijos pagalba dar net nepriartėjus prie kontaktinės linijos (pvz.: mūšio rikiuotės formavimo vietose, susitelkimo rajonuose).

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Prognozės

  • Tikėtina, kad agresorius ateinančią savaitę surengs masinį smūgį raketomis ir dronais — savižudžiais prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą.
  • Prognozė dėl Svatove sektoriaus lieka nepakitusi. Neatmestina, kad šiame sektoriuje agresorius pradės didesnio masto puolimą iš šiaurės (Lyman Pershyi) ir rytų (palei kelią Svatove — Kupjansk), siekdamas perimti Kupjansk miesto bei geležinkelio mazgo Kupjansk Vuzlovyi kontrolę. Ukrainiečių didesnio masto puolimas šiame sektoriuje mažai tikėtinas. Turbūt jie pirmiausia bandys toliau mažinti agresoriaus puolimo potencialą ir taip sudaryti sąlygas savo ateities puolimui šiame sektoriuje.
  • Tikėtina, kad ukrainiečiai bandys vystyti taktinę sėkmę pietvakarinėse Kremina prieigose ir sieks trikdyti agresoriaus aprūpinimą kelyje Kremina — Rubizhne. Tuo pačiu, neatmestina, kad Ukrainos pajėgų vienetai pabandys spausti agresoriaus flangus prie Dibrova, tokiu būdu mažinant grėsmę Zarichne — Yampolivka. Galimai, agresorius intensyvins puolimą Zarichne link, su tikslu sudaryti sąlygas tolimesnėms operacijoms Lyman link.
  • Labai tikėtina, kad agresorius sieks pralaužti ukrainiečių gynybą, pasiekti Khromove bei blokuoti Bakhmut veikiančias Ukrainos pajėgas. Jei ukrainiečiams reikšmingai nepavyks pasistūmėti pietiniame ir pietvakariniame ruožuose, o rusai pasieks Khromove, Ukrainos gynėjai turės žengti kelis žingsnius iš eilės. Ne tik atsitraukti į vakarinį Bakhmutovka krantą, bet taip pat užimti naują gynybos liniją Ivanivske — Bohdanivka — Orikhovo Vasylivka — Zeliznianske.
  • Galimai, agresorius intensyvins atakas Avdiivka ruože, su tikslu bandyti apeiti įtvirtintą rajoną iš šiaurės (Krasnohorivka) arba/ir iš vakarų (Pervomaiske). Labai tikėtina, kad tokią pat taktiką agresorius naudos ir prie Mariinka. Tikėtinos koordinuotos agresoriaus atakos Mariinka bei Vuhledar sektoriuose, taip siekiant sukaustyti (fiksuoti) čia esančias ukrainiečių pajėgas. Tada radus silpną vietą gynyboje, pleišto principu pabandyti pro ja prasiveržti, taip pralaužiant kartu ir visą gynybos liniją. Savo ruožtu, neatmestinos Ukrainos vienetų didesnės atakos link Mikilske.
  • Tikėtina, kad ukrainiečiai intensyvins agresoriaus logistinės sistemos naikinimą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store