Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Sveiki. Jūsų teismui — savaitės (sausio 14–21 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

1. Įvyko istorinis Ramstein susitikimas. Jam Vakarų valstybės nuosekliai formavo informacinę erdvę, kad priimti sprendimai nesukeltų sprogusios bombos efekto ne tiek savo visuomenėse, kiek kremliuje. Kaip prognozavome ir tikėjomės — Vakarai pereina nuo strategijos „duodame ką galime“ prie „duodame ko reikia“. Deja, vokiškų tankų klausimas yra tas dėmuo, kuris užvaldė visą dėmesį. O kadangi Lietuvoje kaip krepšinio „ekspertų“, taip dabar ir tankų „ekspertų“ priderėjo nemažai (joke :D), tai mes susikoncentruosime į kitą paramą, į tą, kuri artimoje ateityje turėtu atvykti į Ukrainos frontą. Sugrupuojant tai, ką šalys yra pažadėjusios perduoti pastaruoju metu, teoriškai Ukrainą pasieks:

 • apie 30 modernių vakarietiškų tankų (įskaičiuojant pažadėtus lenkiškus Leopard 2), apie 40 „lengvųjų“ ratinių prancūziškų tankų, apie 120 tankų T72M;
 • 150–200 modernių vakarietiškų PKM (Bradley, Marder, CV90), 100 šarvuočių M113, 200–250 įvairių kitokių šarvuočių, 100 šarvuočių Stryker (tiesa, nėra aišku kokios ginkluotės sistemos ant jų bus sumontuotos), 600–700 šarvuotų džipų, kuriuos galima naudoti kaip žvalgybos, vadovavimo ar pvz. ryšių mašinas.
 • 18 HIMARS sistemų, GLSDB raketos (šūvio nuotolis 150 km), 86 vakarietiškos 155 mm haubicos;
 • 14 vidutinio ir ilgo nuotolio vakarietiškų oro gynybos baterijos dydžio komplektų, kurie gali būti išskaidomi arba apjungiami į vienetus.

Teoriškai juos suskirstant į dalinius, apginklavimo vaizdelis piešiasi toks:

 • 3–5 mechanizuotos brigados arba 1 tankų ir 2–3 mechanizuotos brigados;
 • 2–4 motorizuotos brigados, 3–5 155 mm artilerijos batalionai;
 • 2–3 HIMARS vienetai su „ilgomis rankomis“;
 • 12–15 vidutinio ir ilgo nuotolio oro gynybos baterijų.

Deja, visa tai neatkeliaus rytoj, kažkas gal net liks gražiais pažadais ar nepatvirtintais leak‘ais. Tuo labiau, modernios ginkluotės įsisavinimas ir pristatymas užtruks. Tačiau iš to kas pažadėta ir ukrainiečiams jau yra pažįstama, jau galima būtų suformuoti vieną tankų ir vieną motorizuotą brigadą arba dvi mechanizuotas brigadas (panaudojant perduodamus T72M, M113, ir lengvai šarvuotą ratinę techniką).

2. Neatmestina, kad žinodamas apie šių sprendimų mastą, agresorius ėmė rengti viešųjų ryšių akcijas. Išstojo gynybos ministras S. Shoigu ir pareiškė, kad pradedamos plataus masto karinės reformos, kurios nutaikytos į bendro karių skaičiaus didinimą iki 1,5 mln., naujų vienetų kūrimą, karinės infrastruktūros plėtrą ir pan. Kitais žodžiais sakoma, kad rusija rengiasi dideliam konvenciniam karui ne tik su Ukraina, bet ir Vakarais. Norėtųsi išsigąsti, bet kažkaip nebaisu. 😊 Tereikia tinkamai ruoštis. Blogiausia, kas galėtų nutikti, tai jei agresorius išsprūstų iš tvirto ukrainiečių glėbio ir vėl imtų atkūrinėti savo ginkluotąsias pajėgas. Kita vertus, Vakarų parama ir ukrainiečių kova nuteikia optimistiškai.

3. Tuo pačiu valstybės agresorės užsienio reikalų ministras S. Lavrovas pareiškė, kad dėl Ukrainos JAV neva nusišalino nuo Artimųjų Rytų problemų sprendimo. Tokiu būdu kremlius ir toliau bando telkti apie save antiamerikietiškomis nuotaikomis gyvenančių šalių politinį elitą. Kaip jiems sekasi, geriausia simbolizuoja Serbijos ir Irano viešai deklaruota parama Ukrainos teritoriniam vientisumui. Žinoma, šios šalys turi savų nacionalinių interesų tokius pareiškimus daryti, o Ukraina jiems ne tiek svarbi. Tačiau visgi, tai taip pat signalas kremliui.

Situacija fronte

 • Svatove. Sektoriuje ukrainiečiai suaktyvino savo veiksmus ruože Pershotrvaneve — Kyslivka — Novoselivske ir pasiekė taktinę sėkmę prie Novoselivkse. Agresorius ginasi ir bando atsiimti prarandamą iniciatyvą. Neatmestina, kad prasidėjo mūsų prognozuotos lokalios ukrainiečių atakos, kurios turėtų pirmiausia leisti jiems tvirtai perimti iniciatyvą, o tada eiti į platesnį puolimą su tikslu pasiekti kelią Troicke — Svatove.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

 • Kremina. Nors kontaktinė linija Ploshchanka — Chervonopopivka beveik nejudėjo, tačiau Ukrainos kariuomenė joje buvo aktyvesnė. Ji atrėmė agresoriaus atakas, buvo aktyvi abejose kelio Svatove — Kremina pusėse. Tuo pačiu ukrainiečiai vykdė lokalias atakas pietvakarinėse Kremina prieigose, taip pat vykdė operacijas kelio Kremina — Rubizhne ruože. Agresoriaus kontratakos nebuvo sėkmingos.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

 • Lysychansk. Pirmoje savaitės pusėje agresorius suintensyvino atakas visoje sektoriaus kontaktinėje linijoje. Tikėtina, jis siekė ne tik atitraukti dalį ukrainiečių pajėgų nuo Kremina, bet ir paremti savo veiksmus nuo Soledar link Syversk. Šie veiksmai nebuvo sėkmingi, ir savaitės pabaigoje šios atakos sumenko. Ukrainiečiai ne tik gynėsi, bet ir pereidavo į kontratakas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Bakhmut. Nors agresoriui pavyko įsitvirtinti Soledar, tačiau savaitės bėgyje rusai nesugebėjo išvystyti šio puolimo nei kelio Slavyansk — Bakhmut, nei Syversk link. Tuo tarpu pietvakariniame ruože agresorius sugebėjo pasiekti taktinę sėkmę prie Klishiivka, tačiau ukrainiečiai jos neleidžia išvystyti, taigi agresoriui kirsti kelio Kostyantinivka — Chasiv Yar — Bakhmut nepavyko. Bakhmut rytinėse ir pietinėse prieigose tęsėsi sunkūs mūšiai, ukrainiečiai neleido agresoriui įsiveržti giliau į miestą.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Avdiivka — Mariinka. Rusai suintensyvino puolimą Avdiivka rytuose ir pietvakariuose, tačiau šios operacijos jiems nebuvo sėkmingos. Ukrainiečiai apsigynė ir padarė didelius nuostolius agresoriui. Kituose ruožuose vyko permainingos kautynės.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Vuhledar. Per savaitę ukrainiečiai buvo aktyvesni no mans land į pietryčius nuo Vuhledar, rusai tradiciškai atakavo Novomykhailivka. Kontaktinė linija iš esmės nepasikeitė.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Agresorius intensyvino atakas Orihiv ir Huliajpole ruožuose, pasiekė nežymių laimėjimų no mans land. Antroje savaitės pusėje ukrainiečiai ėmė aktyviau kontratakuoti, suintensyvino artilerijos smūgius bei šiuos agresoriaus laimėjimus minimizavo. Savo ruožtu, ukrainiečiai tęsė agresoriaus logistinės sistemos apšaudymą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Daugiausia darbo šią savaitę standartiškai atiteko abiejų pusių žvalgams ir artileristams. Ukrainiečiai dronais atakavo karinius taikinius Kryme ir/arba testavo agresoriaus oro gynybos sistemą.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

1. Agresorius šią savaitę taupė raketas, todėl masinio smūgio jomis nebuvo. Taip pat dronų savižudžių naudojimas išliko panašiame, žemame lygyje (23 vs 20).

2. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

 • Artilerijos nuostoliai. Šioje kategorijoje rusų nuostoliai gerokai išaugo (35 vs 58). Kaip ir prognozavome: prireikė savaitės, kad Ukrainos žvalgai išskaičiuotų pasikeitusias rusų artilerijos baterijų vietas ir tai davė rezultatų. Toliau sėkmingai ir metodiškai šienaujamos agresoriaus MLRS (6 vs 8). Ukrainiečių artilerijos aktyvumą įrodo ir išaugę agresoriaus nešarvuotos technikos nuostoliai (45 vs 86), kuri dažniausiai neveikia kontaktinėje linijoje, o labiau užnugaryje, remiant vienetus.
 • Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai gerokai išaugo (4120 vs 5470). Tą patį galima pasakyti ir apie rusų šarvuotos technikos netektis (90 vs 124). Tai sietume su efektyvia ukrainiečių žvalgų, artileristų ir manevrinių vienetų sąveika.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

1. Labai tikėtina, kad po pauzės, vėl sukaupęs raketų atsargas, agresorius kitą savaitę surengs masinę ataką jomis. Tikėtina, kad šalia raketų oras — žemė, sparnuotųjų raketų ir dronų savižudžių dar intensyviau bus smūgiuojama oro gynybos sistemomis S300/S400. Tikslumo ir anksčiau rusams nereikėjo, o naudojant šias raketas ne pagal pirminę paskirtį bus galima dar šiek tiek pataupyti kitas, brangias raketas.

2. Tikėtina, kad ukrainiečiai bandys vystyti taktinę sėkmę prie Novoselivske, galimai sieks atverti dar vieną ar du karštus taškus kontaktinėje linijoje (pvz.: Pershotravneve, Yahidne), kad rusams būtų sunku koncentruoti pastangas ir taip juos išvarginti. Savo ruožtu tikėtina, kad agresorius atnaujins atakas šiauriniame ir pietiniame sektoriaus flange, su tikslu priversti ukrainiečius keisti savo sumanymą.

3. Ukrainiečių aktyvumas abiejose kelio Svatove — Kremina pusėse sufleruoja, kad kitą savaitę galima tikėtis aktyvesnių ukrainiečių veiksmų visame sektoriuje. Visgi prognozė dėl galimo veiksmų eigos varianto išlieka ta pati: lengvųjų pėstininkų ir SOP vienetai sudėtinga vietove (pietinės Kremina prieigos) apeina rusų pozicijas, atakuoja aprūpinimo rajonus, vadavietes, komunikacijas, minosvaidžių ar artilerijos pozicijas. O tada, kai tarp kontaktinėje linijoje esančių rusų prasidės pasimetimas, į puolimą veržiasi mechanizuoti vienetai (Ploshchanka — Chervonopopivka — Zhitlivka).

4. Prognozės dėl Bakhmut nesikeičia — labai tikėtina, kad agresorius bandys išnaudoti savo sėkmę ir nepaisydamas nuostolių, bandys masiniu puolimu prasiveržti link Chasiv Yar ir kelio Slaviansk — Bakhmut, taip atkertant ukrainiečių tiekimo ir pajėgų rotacijos kelius. Tuo pačiu, tikėtina rusai tęs puolimą Rozdolivka — Vesele ruože bei atakas Lysychansk sektoriuje, su tikslu judėti Syversk link, kartu tokiu būdu komplikuojant ukrainiečių pastangas Kremina sektoriuje.

5. Tikėtina, agresorius bandys toliau perimti iniciatyvą Zaporizhia sektoriuje ir neleisti ukrainiečiams ruoštis jų planuojamiems puolamiesiems veiksmams. Tad dėl rusų aktyvumo ukrainiečių puolimas šiame sektoriuje artimiausią savaitę mažai tikėtinas. Neatmestina, kad rusai bandys užimti kad ir nedidelę gyvenvietę, joje įsitvirtinti ir tai parduoti kaip operacinę sėkmę savo visuomenei, politikams. Tuo pačiu, tikėtina, kad ukrainiečiai gali suaktyvinti savo veiksmus Vuhledar sektoriuje. Ukrainiečių judėjimas Volnovakha link ir/ar intensyvus artilerijos/raketų apšaudymas būtų labai skausmingas agresoriui, pirmiausia logistine prasme bei tai gali priversti jį keisti savo sumanymą Zaporizhia kryptyje.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store