Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Jūsų teismui rusijos — Ukrainos karo savaitės (sausio 1–7 d.) apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

 1. NATO generalinis sekretorius J. Stoltenberg teigė, kad rusija yra nuolatiniame konflikte su Vakarais. Jo teigimu, jei karas Ukrainoje ir bus baigtas, „problemos santykiuose su rusija išliks“. Tai nuteikia pozityviai, Vakarai pagaliau ima blaiviai vertinti rusiją kaip grėsmę globaliai saugumo architektūrai. Šiame kontekste, Turkija ir toliau žaidžia savo žaidimą. Po R. T. Erdogano ir putkos telefoninio pokalbio, nuskambėjo turkų pareiškimas, kad pasiekti taikai reikalingas besąlyginis ugnies nutraukimas. Iš esmės, šie žodžiai reiškia raginimą abiem pusėms sustoti ten kur dabar yra, ties kontaktine linija, o vėliau tai vestų tik link įšaldyto konflikto. Šis variantas yra išplėstinė kremliaus Kalėdinių „paliaubų“ versija, kuri yra labiau naudinga rusijai. Tai nereiškia, kad Turkija atstovauja rusijos interesus. Jai pirmiausia rūpi užtikrinti nenutrūkstamą grūdų tiekimą musulmoniškiems kraštams (taip save apsaugant nuo pabėgėlių bangos) bei globaliu mastu pasirodyti kaip valstybę, tokioje sudėtingoje situacijoje gebančia tarpininkauti sprendžiant tokio pobūdžio klausimus (signalas ES valstybėms ir JAV).
 2. Vakarai skelbia apie sprendimą perduoti Ukrainai šarvuotą techniką. JAV perduos apie 50 Bradley, Vokietija — apie 40 Marder, Prancūzija — neaiškų kiekį AMX-10 RC. Tuo pačiu labai intensyviai vyksta diskusijos dėl tankų Leopard 2 perdavimo Ukrainai (pvz.: Vokietija, Suomija, Lenkija). O dabar į viską pažvelkime šiek tiek atidžiau. Tik priminsime, kad 50 Bradley ir 40 Marder PKM — tai mažiausiai du pilnaverčiai mechanizuoti batalionai, o jei dar miksuojant su lengvosiomis kuopomis, tai galima sustiprinti net ir 3 batalionų kovinę galią, su tikslu turėti įvairesnes galimybes mūšio lauke. Kita vertus, mūšiuose technika greitai pažeidžiama (angl. mobility kill) arba sunaikinama (angl. catastrophic kill), todėl turi būti rezervų ją pakeisti. Jei pažiūrėsime į kraštinį JAV karinės pagalbos Ukrainai paketą, tai ten be kitų labai gerų dalykų yra:
 • 18 savaeigių haubicų Paladin (artilerijos batalionas), 70 000 vnt. 155 mm įprastos amunicijos, bei 500 vnt. ypatingo taiklumo amunicijos (pvz. Excalibur), 1200 vnt. 155 mm artilerinių sviedinių, kurių kiekvienas savyje turi 9 (dažniausiai) prieštankines minas. Jie skirti nuotoliniu būdu dėti minų laukus, pavyzdžiui atkertant priešo rezervą ar apsaugant savo vieneto flangą nuo nelauktų svečių. Šis pajėgumas, gerai pasiteisina puolimo operacijose, greitai užminuojant bottleneck‘ą priešo kontroliuojamoje vietovėje.
 • 138 vnt. HMMWV (Hameriai) ir 55 MRAP‘ai, kas teoriškai galėtų būti panaudojama sudarant žvalgybos arba bent jau lengvųjų pėstininkų batalioną (kad ir kaip ukrainiečiai keiktų Hamerius).
 • 100 vnt. šarvuočių M113, kurie galėtų būti labai plačiai panaudojami priklausomai nuo to ką uždės ant bokšto. Jei turės M2HB Browning ar kitą sunkųjį kulkosvaidį gali suformuoti du motorizuotus batalionus arba miksuoti su jau minėtais Bradley. Taip pat šiuos „taksi“ (jei pvz. bokštas be sunkiojo) galima naudoti priešakinėse linijose esančių vienetų rotacijai užtikrinti, sužeistųjų evakuacijai (kaip CASEVAC) iš mūšio lauko ar smulkioms aprūpinimo užduotims.
 • Daug vakarietiškos šaulių ir prieštankinės ginkluotės, snaiperinių ginklų, šaudmenų, valdomų kryptinių sprogstamųjų užtaisų (arba priešpėstinių kryptinių minų kitaip) Claymore, naktinio matymo įranga ir pan.

3. Pridėjus per visą Europą sukrapštytas 3 ar 4 dešimtis minėtų Leopardų, gautųsi pilnavertė mechanizuota brigada (angl. armored brigade). Jei mūsų tokios spėlionės nuo sofos yra teisingos, tai tokia brigada tikėtina neatvyks į kontaktinę liniją rytoj ar po savaitės, bet tik po kokių poros mėnesių ją galėtume išvysti fronte. Kas būtų rimta pagalba, pavyzdžiui naujam kontrpuolimui kovo — balandžio mėn., apie kurį jau pusę lūpų pradeda kalbėti kai kurie šaltiniai iš Ukrainos. Žiūrint bendrai, panašu, kad pildosi mūsų viltis, kad Vakarai pereina nuo strategijos „duodame ką galime“ prie algoritmo „duodame ko reikia“. Taip pat, užsileidę Rammstein grupės gabalus, su nekantrumu laukiame sausio 20 d. Ramstein oro pajėgų bazėje turinčio įvykti dar vieno susitikimo.

4. Agresorius, nepaisant visų prognozių, dar nepaskelbė naujos mobilizacijos bangos, tačiau visa karo propagandos mašina šalies viduje įnirtingai tam ruošia visuomenę.

Situacija fronte

 • Svatove. Mūšiai įgavo pozicinį pobūdį. Agresorius vis dar bando laikyti ukrainiečius užimtus ir atakuoja pietiniame flange (Stelmahivka), tačiau tai lokalaus pobūdžio atakos. Jei neskaičiuotume ukrainiečių aktyvumo prie Novoselivske ir Kuzimivka, tai Ukrainos gynėjai iš esmės yra paėmę taktinę pauzę ir plataus masto aktyvių veiksmų kol kas nepradeda.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Kremina. Ukrainiečiai pagerino savo taktinę padėtį pietvakarinėse Kremina prieigose, bei savaitės pabaigoje nepatvirtintais duomenimis išstūmė agresorių iš Dibrova. Situacija Ploshchanka — Chervonopopivka — Zhitlivka taip pat iš esmės ukrainiečiams pozityvi, tačiau neramina nuolat pasikartojančios agresoriaus atakos Makiivka link.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

 • Lysychansk. Ukrainiečiai įsitvirtino šiaurės rytinėse Bilohorivka prieigose ir šių pozicijų agresoriui neatidavė. Rusai bandė įnirtingomis atakomis pakeisti situaciją savo naudai, tačiau savaitės pabaigoje jų puolimas nusilpo. Tikėtina, jie pirmenybę ima teikti gynybai ir lokalioms kontratakoms.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Bakhmut. Agresorius pasiekė laimėjimų šiaurės rytiniame operacijų rajono ruože (Pidhorodne — Krasna Hora — Soledar — Rozdolivka) ir artėja link kelio Slaviansk — Bakhmut. Soledar gynėjų padėtis sunki, taip pat komplikuotas vaizdas ir Pidhorodne. Gerokai pablogėjus situacijai šiame ruože, ukrainiečiai neturi galimybės permesti čia papildomų vienetų, kadangi agresorius yra sukaustęs gynėjų pajėgas Bakhmut miesto prieigose. Šiauriniame kelio Horlivka — Bakhmut ruože agresorius taip pat pasiekė taktinę sėkmę ir artėja link Chasiv Yar. Tokiu būdu miestas yra supamas iš šiaurės rytų ir pietvakarių, artėjama prie gynybai svarbių komunikacijų.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Avdiivka — Mariinka. Rusų aktyvumas Avdiivka ruože sumenko, lokalios atakos Kamyanka link rezultatų nedavė. Prie Pervomaiske agresoriui pavyko kelis šimtus metrų pasistūmėti kelyje Pisky — Pervomaiske, tačiau rusai užėmė ukrainiečių jau prišaudytas pozicijas dauboje. Tęsiasi didvyriška Mariinka gynyba. Savaitės antroje pusėje miesto šturmo intensyvumas sumažėjo, agresorius daugiau pastangų dėjo siekdamas apeiti įtvirtintą Mariinka rajoną iš pietų. Tačiau ir į šiuos bandymus ukrainiečiai atsakė tvirta gynyba ir kontratakomis.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Vuhledar. Sektoriuje sąlyginė ramybė tęsiasi. Agresorius, epizodiškai vėl rengė atakas link Novomykhailivka, tačiau tradiciškai jos baigėsi nesėkme.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Ukrainiečiai sukoncentravo savo artilerijos ir raketų smūgius į esminę agresoriaus logistikos arteriją Tokmak — Melitopol. Šiame ruože visą savaitę tęsėsi intensyvus aukštos vertės taikinių naikinimas. Kontaktinėje linijoje pakitimų nėra.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Be pakitimų, tęsiasi artilerinė rutina. Ukrainiečiai dronais ieškojo taikinių bei testavo agresoriaus oro gynybą Kryme ir ne tik. Ukrainiečių dronų pasirodymas virš Rostovo prie Dono ima grasinti rusų pagrindiniam V2 (vadovavimo ir valdymo) bei logistiniam karo prieš Ukrainą centrui. Žinant ir taip sudėtingą agresoriaus logistinę situaciją, jei dar būtų atakuojamas Rostovas prie Dono, tuomet rusų padėtis artėtu prie kritiškos.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

1. Panašu, kad agresorius nebepajėgus kiekvieną savaitę rengti masinių smūgių raketomis. Šią savaitę rusai rengė pavienius išpuolius raketomis, tačiau akivaizdu, kad šį brangų resursą jie taupo. Savaitės pradžioje surengta masinė ataka dronais buvo „naujametinio“ rusų smūgio dalis, o savaitės eigoje dronai savižudžiai naudoti retai. Todėl agresoriaus dronų nuostoliai gerokai sumenko (86 vs 57).

2. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

 • Artilerijos nuostoliai. Šioje kategorijoje agresoriaus nuostoliai vėl ėmė augti (35 vs 52). Po sėkmingų ukrainiečių smūgių gruodžio antroje pusėje, agresoriui ėmus keisti artilerinių sistemų rajonus (vietas), prieš dvi savaites jų nuostoliai buvo sumenkę. Dabar, tikėtina Ukrainos žvalgyba identifikavo naujas jų pozicijas ir vėl ėmė sėkmingai siųsti linkėjimus iš pragaro. Taip pat labai džiugu, kad agresoriaus MLRS nuostoliai auga (5 vs 8), kas reiškia jog agresorius turi vis mažiau įrankių atakuoti ne tik kontaktinėje linijoje, bet ir gynybos gilumoje esančius Ukrainos karius bei civilius.
 • Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai išliko aukšti (4670 vs 4450). Tas pats pasakytina ir apie šarvuotos technikos netektis (94 vs 84). Tikėtina, kad gyvosios jėgos nuostolius gerokai kilstelėjo sėkmingi ukrainiečių artileristų smūgiai Makiivka ir kitose vietose. Šarvuotos jėgos nuostoliai taip pat nemaža dalimi priklausė nuo ukrainiečių artileristų darbo. Antai, sausio 5 d. sunaikinti 23 tankai, 16 šarvuočių ir 38 nešarvuoti automobiliai, nemaža dalimi Ukrainos „karo dievų“ nuopelnas. Tačiau ne mažesnį darbą atliko ir ukrainiečių manevriniai vienetai Kremina, Bakhmut, Mariinka ir kituose sektoriuose. Taip pat verta pažymėti ir išaugusį ukrainiečių aviacijos aktyvumą, ką pastebi ir rusų publika savo soc. tinkluose. Ukrainos aviacijos ir artileristų darbo rezultatas — išaugę rusų oro gynybos sistemų nuostoliai (1 vs 4).
 • Siekdamas greitesnių rezultatų, agresorius vėl ėmė intensyviau naudoti aviaciją, todėl matome pastarąją savaitę padidėjusius ir jo aviacijos nuostolius (2 vs 5).

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

 1. Neatmestina, kad motyvuodamas „didėjančia Vakarų pagalba Ukrainai ir teroristiniai išpuoliais prieš rusijos karius“, artėjančią savaitę agresorius atnaujins dalinę mobilizaciją. Gali būti, kad ji nebus tiesioginė, o pasireikš papildomu rezervistų šaukimu į mokymus, pirmos mobilizacijos bangos likučių surinkimu ir pan.
 2. Tikėtina, kad ukrainiečiai šią savaitę ims vykdyti aktyvesnes operacijas link kelio Troitske — Svatove. Nors grėsmė ukrainiečių flangams vis dar išlieka reali, tačiau situacija Bakhmut sektoriuje reikalauja sukurti rusams problemas kitose vietose. Kita vertus, dėl prieš tai paminėtos flangų problemos maža tikimybė, kad tai bus plataus masto puolimas. Labiau tikėtina, kad ukrainiečiai vykdys lokalias atakas ir jomis sieks operacinio efekto (sutrikdyti Bakhmut miesto puolimą).
 3. Galime tik pakartoti praeitos savaitės prognozę dėl Kremina. Neatmestina, kad šiame sektoriuje ukrainiečiai intensyvins pietvakarinių Kremina gyvenvietės prieigų puolimą. Tačiau čia vietovė nėra dėkinga mechanizuotiems vienetams, tad tikėtina tai gali būti remianti puolimo ašis, kurioje lengvieji pėstininkai ir SOP vienetai sieks vykdyti reidus bei kelti chaosą agresoriaus gynybos gilumoje (kažkas panašaus kaip vyko Balaklya puolimas). Galimą Ukrainos pajėgų pagrindinių pastangų kryptį ir toliau matytume prie Zhytlivka. Tačiau tam reikalinga išspręsti agresoriaus atakų Makiivka link problemą, todėl neatmestina, kad pirmiausia ukrainiečių smūgis gali būti nukreiptas link Zaliman, taip perkertant agresoriaus užnugarį ir sutrikdant jo puolimo veiksmus Makiivka link.
 4. Labai tikėtina, kad agresorius bandys išnaudoti savo sėkmę ir nepaisydamas nuostolių masiniu puolimu norės prasiveržti link Chasiv Yar ir kelio Slaviansk — Bakhmut, su tikslu atkirsti ukrainiečių aprūpinimo ir pajėgų rotacijos kelius. Neatmestina, kad šiaurės rytiniame ruože ukrainiečiai prie Soledar pereis į naują gynybos liniją už Bakhmutovka upės. Šiame etape sunku tikėtis sėkmingų ukrainiečių kontratakų, kurios kardinaliai pakeistų situaciją ukrainiečių naudai.
 5. Prognozė dėl Zaporizhia krypties lieka nepakitusi. Neatmestina, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas (pvz. tie patys Polohy), ukrainiečiams siekiant įgalinti savo toliašaudę artileriją ir raketas, tam kad galima būtų atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame Zaporizhia sektoriaus gylyje. Taip pat galimas ir agresoriaus bandymas surengti puolimą Velyka Novosylka ruože, su tikslu pasiekti Kostiantynopil, kartu atkertant ukrainiečių grupuotes Mariinka ir Vuhledar.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store