Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Jūsų teismui — savaitės (gruodžio 17–24 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

1. Ukrainos prezidento V. Zelenskio vizitas į JAV įtvirtino Vakarų politinę, moralinę ir karinę paramą Ukrainai. Šis vizitas taip pat buvo puikus strateginės komunikacijos žingsnis, iš Bakhmut vykti tiesiai į Vašingtoną. Tai nuginklavo ne tik visą tarptautinę areną, bet be argumentų paliko ir V. Zelenskio politinius oponentus šalies viduje. Apie JAV karinę paramą jau rašėme viename iš savo postų.

2. Agresorius šią savaitę surengė eilę politinių šou. Šalies vadovas, gynybos ministras ir generalinio štabo viršininkas apibendrino „pagal planą einančią spec. operaciją“. Nieko naujo, didžioji rusija spec. operuojasi ne su Ukraina, o su „kolektyviniais Vakarais“, ukrainiečiai neva visada prisidengia civiliais, o taikos nešėjai iš rytų visus labai taikliai ir po kelis šimtus kartų jau sutriuškino. Šitų kliedesių net neverta analizuoti, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kai ką kitką. Du pagrindiniai herojai, putinas ir šoigu, žaidė „gerą ir blogą policininką“. Antai gynybos ministras kalbėjo apie tai, kad rusija yra pasirengusi konstruktyvioms deryboms, o putinas priminė — kad branduolinės triados (branduolinė ginkluotė ore, jūroje ir vandenyje) vystymas yra šalies gynybos prioritetas, kuris užtikrins rusijos suverenumą ir teritorinį vientisumą. Suprask, jei būtų įsipareigojimai pripažinti mūsų okupuotas teritorijas (gal čia aliuzija į Macrono išsakytą mintį į saugumo garantijas rusijai?), mes esame pasirengę derėtis, bet jei Ukraina toliau puls, galime ir branduoliniu vėzdu mostelėti. Tradicinis ir iki skausmo žinomas triukas, reikia tikėtis, kad atskiros Vakarų Europos šalys nepasimaus ant šio kabliuko.

3. Putka ir bulbafiureris visa savo esybe demonstravo „glaudų bendradarbiavimą ir susiklausymą“, tarsi norėdami įteigti, kad jų bendras puolimas Ukrainos šiaurėje artėja. Galima vertinti tai kaip strateginę dezinformacijos kampaniją, tačiau neatmestina, kad tokia operacija yra įmanoma.

Situacija fronte

  • Svatove. Agresorius aktyvino veiksmus sektoriaus flanguose (Talvizhanka ir Stelmahivka), siekdamas atgrasyti ukrainiečius nuo aktyvesnių veiksmų centre, t.y. šiaurės vakariniame Svatove ruože. Tiesa, šios atakos labiau priminė lokalias operacijas, kurios nevirto probleminiais taškais Ukrainos gynybai. Todėl manome, kad agresorius savo tikslo nepasiekė.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Kremina. Ukrainiečiai aktyviais veiksmais Ploshchanka — Chervonopopivka — Zhitlivka ruože kaustė agresoriaus pajėgas, kurios bandė perimti iniciatyvą. Nors rusai ir pasiekė nežymių laimėjimų, tačiau padėties šiame ruože savo naudai pakeisti nepavyko. Tuo tarpu ukrainiečiai pagerino savo aprūpinimo situaciją operacijoms į pietus nuo kelio Torske — Kremina ir ėmė aktyviau spausti Kremina vakaruose bei pietvakariuose. Ir čia rusų kontratakos jiems norimo efekto neatnešė.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

  • Lysychansk. Dėl sėkmingos ukrainiečių gynybos agresoriui nepavyko pasistūmėti prie Spirne ir sudaryti sąlygas puolimui į Syversk. Dėl šios priežasties sektoriuje agresorius vykdė lokalias atakas. Neatmestina, kad dalį pajėgų permetė į Soledar — Bakhmutske ruožą, kur turi daugiau galimybių pasiekti savų tikslų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Bakhmut:

a) Rusams įsitvirtinus Yakovlivka, situacija prie Soledar toliau komplikuojasi. Artimiausias tikslas — Soledar — atrodo ranka pasiekiamas, tačiau tuo pačiu rusai nori padaryti tai, kas nepavyko Lysychansk sektoriuje, t.y. judėti link Syversk. Agresorius tikrina abi galimybes, vis daugiau ženklų, kad pasirinkta bus Syversk kryptis.

b) Bakhmut rytiniame pakraštyje ukrainiečiai atskiruose ruožuose perima iniciatyvą, tačiau tai dar nesudaro sąlygų kontrpuolimui. Tačiau tendencijos optimistinės tiek, kiek jos tokios gali būti vykstant pragariškiems mūšiams priemiesčiuose.

c) Kelyje Horlivka — Bakhmut ukrainiečiai toliau neleidžia agresoriui išeiti iš ruožo Klishiivka — Kurdiumivka — Ozaranivka. Agresoriaus pasistūmėjimas savaitės antroje pusėje link Chasiv Yar sustabdytas, rusai buvo priversti atsitraukti atgal. Agresoriui pavyko pasistūmėti apie pusantro kilometro gana siaurame ruože, tačiau ir tai jam kainavo labai brangiai.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Avdiivka — Mariinka. Agresorius aktyvino veiksmus Avdiivka rytuose, bei ieškojo galimybių išplėsti placdarmą puolimui link Pervomaiske. Pirmuoju atveju jokių rezultatų pasiekti nepavyko, tuo tarpu prie Nevelske agresoriui pavyko nežymiai išplėsti placdarmą. Mariinka gyvenvietės centrą agresorius jau kelis kartus spėjo „išlaisvinti“, tačiau ukrainiečių pėstininkai kitos nuomonės. Rusams nepavyksta palaužti Ukrainos gynėjų pasipriešinimo, kurie tikėtina užnugaryje turi gerai išvystytą naujų gynybinių pozicijų tinklą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Vuhledar. Sektoriuje vyravo sąlyginė ramybė. Intensyviai dirbo abiejų pusių artilerija, tačiau manevriniai vienetai judėjo palyginti mažai. Daugiausia pastangų agresorius telkė paremti savo puolimą Mariinka sektoriuje, t.y. atakavo Novomykhailivka. Šie bandymai buvo nesėkmingi. Savo ruožtu ukrainiečiai taip pat nebandė išvystyti praeitą savaitę pasiektos taktinės sėkmės į vakarus nuo Pavlivka.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Savaitė praėjo be didelių pakitimų. Ukrainiečiai trumpam buvo aktyvesni Orihiv ruože, tačiau šie veiksmai jokių ženklių pokyčių nesukėlė. Ukrainiečiai sėkmingai su artilerija ir raketomis daužė agresoriaus komunikacinius mazgus bei logistinę sistemą. Agresoriaus pajėgų manevriniai vienetai Velyka Novosylka ruože aprimo. Tai gali reikšti du dalykus: arba jie susirinko reikalingą informaciją ir vėliau patobulinę puolimo sumanymą pradės aktyvesnius veiksmus, arba rusai suprato, kad šis ruožas jiems neįkandamas bei keis puolimo ašį, o gal net atsisakys puolimo idėjos šiame ruože.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Be pakitimų — tęsiasi artilerinė rutina, manevriniai vienetai abiejų pusių yra pakankamai statiški. Savaitės pabaigoje agresorius sustiprino savo kaip teroristinės valstybės statusą — atakavo net ne civilinę energetinę infrastruktūrą, bet apšaudė Cherson turgų. Tikėtina, tokiais veiksmais jis tęsia savo taktiką didinti įtampą tarp išvaduotų teritorijų gyventojų ir Ukrainos valdžios („prie ruso taip nešaudė“).

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

Šią savaitę agresorius intensyvino smūgius dronais savižudžiais, tai rodo rusų nuostolių augimas šioje kategorijoje (36 vs 57). Tiesa, nevyko intensyvūs Ukrainos civilinės infrastruktūros apšaudymas raketomis. Rusai keletą dienų smogė po kelis smūgius, tačiau tokių išpuolių kaip buvo ankstesnėmis savaitėmis nefiksuota. Neatmestina, kad agresorius taupo raketas, siekdamas vieno smūgio metu išlaikyti panašų mastą kaip ankstesniais kartais.

1. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

  • Artilerijos nuostoliai. Šioje kategorijoje toliau geros naujienos. Rusų artilerijos nuostoliai išaugo ženkliai (33 vs 51). Kaip ir anksčiau daugiausia šių nuostolių agresorius patyrė Bakhmut sektoriuje, dėl to matome lėtą, bet tendencingą situacijos išsilyginimą kontaktinėje linijoje.
  • Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai nežymiai sumažėjo lyginant su praeita savaite (4140 vs 3770). Taip pat, pastebimas ir šarvuotos technikos netekčių sumažėjimas (88 vs 71). Taip įvyko dėl to, kad praeitos savaitės pradžioje ukrainiečiai per vieną dieną sunaikino beveik ketvirtadalį visų šarvuotos technikos nuostolių (24 tankai). Tokį efektyvumą pakartoti kas savaitę sunkiai įmanoma. Kita vertus vienos dienos vidutinis sunaikintos šarvuotos technikos skaičius yra panašus į tą, kurį fiksavome praeitą savaitę. O savaitės pabaigoje ukrainiečiai per vieną dieną sunaikino 16 PKM, kas taip pat yra išskirtinis dienos rezultatas. Tai taip pat nuteikia optimistiškai.
  • Tikėtina, agresorius matydamas, kad jo artilerija gauna į skūrą ir negali tinkamai ugnimi paremti manevrinių vienetų, suaktyvino savo aviaciją. Rezultatai akivaizdūs, tik ne rusų naudai. Praeitą savaitę ukrainiečiams nepavyko sunaikinti nei vieno agresoriaus orlaivio, o šią savaitę net 5 nukrito ant Ukrainos žemės. Jei rusai būtų ženkliai pasistūmėję ir priartėję prie savo operacinių tikslų, tuomet tokius aviacijos nuostolius galima būtų pateisinti. Tačiau nežiūrint į nedidelius laimėjimų, agresorius operacine prasme beveik nieko nepešė.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

1. Agresoriaus operacija Ukrainos šiaurėje yra tikėtina. Baltarusijos tiesioginis įsikišimas būtų ženkli parama agresoriui, tačiau neatmestina, kad rusai šią operaciją gali pradėti vykdyti be bulbafiurerio pajėgų. Galimai, kad šios operacijos tikslas nebūtų Kyivo ar kito didesnio miesto užėmimas, kadangi tam pajėgų ir netikėtumo efekto rusai jau nebeturi. Tačiau labiau tikėtina įsiveržimas iki tiek, kad galima būtu netiesiogine ugnimi grasinti Vakarų ginkluotės aprūpinimo keliams link Ukrainos centro (pvz. ugnimi uždengiant kelią Luck — Zhytomir — Kyiv, ar net išvysčius sėkmę, perkertant šį kelią pajėgomis bei kelti grėsmę Luck miestui). Blogiausia, kad tai gali sukelti politines dilemas Vakaruose dėl paramos Ukrainai tęsimo.

2. Neatmestina, kad siekdamas užkirsti kelią ukrainiečių puolimui Svatove sektoriuje, agresorius sutelks didesnes pajėgas ir pereis į didesnio masto kontratakas ar kontrpuolimą viename iš sektoriaus flangų (Talvizhanka arba Stelmahivka). Savo ruožtu ukrainiečiai gali pradėti lokalias puolimo operacijas flanguose, kad užkirstų kelią agresoriaus sumanymui. Ukrainiečių didesnio masto puolimas siekiant prasiveržti link kelio Troicke — Svatove ir taip blokuoti Svatove iš šiaurės vakarų ir šiaurės yra tikėtinas, su sąlyga, kad jiems pavyks minimizuoti grėsmę savo flangams.

3. Neatmestina, kad Kremina sektoriuje ukrainiečiai smūgiais iš šiaurės rytų ir pietryčių sieks apsupti agresoriaus grupuotę Dibrova, o po to vystyti sėkmę kertant kelią Svatove — Kremina — Rubizhne.

4. Tikėtina, agresorius nuo Yakovlivka ieškos galimybių judėti link Syversk ir taip atkirsti Lysychansk sektoriuje esančias ukrainiečių pajėgas.

5. Neatmestina, kad Bakhmut sektoriuje ukrainiečiai sieks išnaudoti savo efektyviau veikiančią artileriją ir pradės didesnio masto ir/ar dažnesnes kontratakas su tikslu perimti iniciatyvą sektoriuje. Labai tikėtina, kad agresorius koncentruos pastangas išvystyti operacijas kelyje Horlivka — Bakhmut ir judėti link Chasiv Yar su tikslu atkirsti gynėjų tiekimą.

6. Neatmestina, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje (pvz. Polohy), ukrainiečiams siekiant įgalinti savo toliašaudę artileriją ir raketas atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame Zaporizhia sektoriaus gylyje. Taip pat neatmestinas ir agresoriaus bandymas surengti puolimą Velyka Novosylka ruože, su tikslu pasiekti Kostiantynopil ir taip atkirsti ukrainiečių grupuotes Mariinka ir Vuhledar.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store