Karo savaitės Ukrainoje apžvalga
Jūsų teismui savaitės (sausio 7–14 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.
Geopolitinis kontekstas
- Sausio 9 d. NATO ir ES pasirašė bendradarbiavimo deklaraciją kurioje be diplomatinių vingrybių išskirtume du mūsų galva esminius momentus:
- Pažymėta, kad „rusija privalo nutraukti šį karą ir pasitraukti iš Ukrainos“. Atrodytų, nieko naujo, tačiau tai: 1) siunčia signalą agresoriui, kad derybų jo sąlygomis nebus ir 2) pritardamos šiam dokumentui (jis neabejotinai buvo derintas organizacijų viduje prieš tai), šalys narės privalo jo laikytis ir neužsiimti saviveikla (pvz.: kalbomis apie „saugumo garantijas rusijai“ ar pan.).
- Deklaracijoje pažymima, kad bus „toliau mobilizuojami bendri politiniai, ekonominiai ir kariniai instrumentai įgyvendinant bendrus tikslus milijardo savo piliečių naudai.“ Turime vilties, kad po šiais gražiais žodžiais slepiasi gilesnė NATO ir ES kooperacija karinės pramonės srityje su tikslu ją įgalinti ne tik reaguoti į kylančius saugumo iššūkius (tame tarpe tinkamai padėti Ukrainai), bet užtikrinti, kad transatlantinė bendruomenė (NATO ir ES valstybės) neabejotinai dominuotu karinės galios prasme pasaulyje be jokių įsibėgėjimų, o turint visus ilgalaikio karo įrankius čia ir dabar. Taip, atgrasant bet kokį potencialų agresorių net nuo minties bandyti nors kažką klibinti transatlantinėje saugumo architektūroje. Taip pat svarbūs karinio mobilumo, kibernetinio saugumo bei aukštųjų technologijų (DI ir kt.) klausimai. Visas dokumentas čia.
2. Vakarai ir toliau rengiasi Ramstein susitikimui. Visa eilė šalių pasisakė apie tai, kad yra pasiruošusios Ukrainai perduoti vakarietiškus tankus. Tai labai pozityvus dalykas, tačiau kiek neramina kitas klausimas. Tos varžybos kas kiek duos yra gražu, tačiau reikia turėti omenyje, kad ukrainiečiams pagelbėtų unifikuota, t.y. vienodo modelio tankų ar pėstininkų kovos mašinų perdavimas. „Duodame ką galime“ laikotarpyje Ukrainą pasiekia įvairiausia šarvuota ir nešarvuota technika, kas kelia dideles logistines, aptarnavimo problemas (evakuacijos pajėgumas, atsarginės dalys, skirtingi degalai, net jų papildymo pistoletai ir pan.). Nesinorėtų, kad tos pačios problemos kiltų ir su tankais ar PKM. Čia svarbi ir Ukrainos pozicija. Žinoma, vyksta karas ir nėra laiko pageidavimų koncertui, tačiau žvelgiant į ateitį, jei Ukraina planuoja persiginklavimą NATO ginkluote, dabar būtų gera pradžia galvoti, su kuo ukrainiečiai nori sieti savo mechanizuotų vienetų ateitį (vokiškais, britiškais ar amerikietiškais žvėriukais) ir pagal galimybes link to eiti.
3. Agresorius dar nepaskelbė mobilizacijos, o rusijos viešoje erdvėje vyksta įdomios diskusijos. Parlamente (o tiksliau jo imitacijoje) buvo išsakyta mintis, kad vertėtų visus vyrus iki 30 metų kviesti į karinius mokymus. Tai sukėlė audringą karo propagandistų reakciją soc. tinkluose. Jų teigimu rusijos ginkluotosios pajėgos yra nepasirengusios infrastruktūrine (nėra poligonų ir kareivinių), technine (trūkta ginkluotės ir įrangos), žmogiškųjų resursų (trūksta vadų ir instruktorių) prasme nei tokiems „mokymams“, nei antrai mobilizacijos bangai. Neatmestina, kad kremlius taip toliau testuoja antros mobilizacijos bangos klausimą visuomenėje. Tikėtina, taip siekiama suprasti, kaip nuosaikesnė visuomenės dalis (nedegantys noru dalyvauti kariniuose veiksmuose) reaguos jei antra banga būtų paskelbta, bei kaip reaguotų už karą pasisakanti radikalesnė visuomenės dalis (naciai, begalviai vatagalviai, dalis kariškių ir pan.) jei antros bangos nebūtų. Taip pat karinės tarnybos populiarumas bandomas kelti ir viešojoje erdvėje, per TV rodant propagandos tikslais sukurtų, eilę motyvacinių vaizdo klipų, kuriuose yra rodomi nusigėrę ir darbo neturintys vyrai, kuriems armija tampa finansiniu išsigelbėjimu visai jų šeimai.
Situacija fronte
Luhansko kryptis
- Svatove. Sektoriuje nusistovėjo poziciniai mūšiai. Agresorius dar rodė aktyvumą pietiniame flange, bet šie veiksmai buvo labiau trikdančio pobūdžio. Ukrainiečiai aktyvių veiksmų nesiėmė. Tikėtina jų gretose vyksta pajėgų rotacija, galimai į sektorių atvyksta 3-iosios tankų brigados vienetai.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Kremina. Agresoriaus atakos Makiivka link sumenko, tuo ėmė naudotis ukrainiečiai. Nors kontaktinė linija Ploshchanka — Chervonopopivka beveik nejudėjo, tačiau Ukrainos kariuomenė čia buvo aktyvesnė. Taip pat Ukrainos gynėjai po truputį stūmė agresorių kelyje Torske — Kremina, atakavo jį pietvakarinėse miesto prieigose, vykdė operacijas kelio Kremina — Rubizhne ruože. Savo ruoštu, agresoriaus kontratakos nebuvo sėkmingos.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
- Lysychansk. Pirmoje savaitės dalyje agresorius perėjo į puolimą Zolatarivka ruože. Pasiekęs taktinę sėkmę grasino ukrainiečių grupuotės Bilohorivka pietiniam flangui ir užnugariui, tačiau ukrainiečiams pavyko stabilizuoti padėtį. Savo ruožtu Ukrainos kariuomenė toliau buvo aktyvi šiaurės rytinėse Bilohorivka prieigose ir taip rėmė draugiškų pajėgų veiksmus Kremina link.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
- Bakhmut. Per savaitę agresoriui pavyko pasiekti taktinę sėkmę šiaurės rytiniame ir pietvakariniame ruožuose bei priartėti prie miesto gynėjams kritiškai svarbių tiekimo kelių. Bakhmut miesto pakraštyje rusams taip pat pavyko nežymiai pasistūmėti. Ukrainiečiai nepereina į naujas gynybos linijas (kas teoriškai būtų aktualiausia Soledar — Krasna Hora ruože) ir toliau kietai ginasi. Maža to, pereidami į kontratakas Yakovlivka (šiaurės rytinis ruožas) ir Kurdiumivka (pietvakariai), jie trukdo agresoriaus vienetams judėti į priekį ir dalinai blokuoti gynėjus mieste.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
- Avdiivka — Mariinka. Agresorius suintensyvino puolimą Avdiivka ruože, tačiau ukrainiečiai ne tik apsigynė, bet ir kontratakomis pastūmė rusų pozicijas. Pervomaiske ruože dėl siauro ir ukrainiečių prišaudyto rusų placdarmo agresorius patiria didžiulius nuostolius. Mariinka ruože savaitės pabaigoje rusams pavyko nežymiai pasigerinti savo padėtį ruožo pietuose, tačiau iš esmės tai situacijos nekeičia.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Vuhledar. Sektoriuje dominavo abiejų kariaujančių pusių artileristai. Rusų manevriniai vienetai tradiciškai bandė padėti savo pajėgoms Mariinka ruože, puldami Novomykhailivka, tačiau tokie bandymai tradiciškai baigėsi nesėkme.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Tikėtina, siekdamas užkirsti kelią galimam ukrainiečių puolimui Polohy link, agresorius perėjo į puolimą prie Velyka Novosylka ir Myrne — Dorozhnianka ruože. Pastarajame pasiekė taktinę sėkmę, tačiau ukrainiečių pėstininkams ir artileristams pavyko minimizuoti šiuos priešininko pasiekimus. Neatmestina, kad iš Zaporizhia sektoriaus į Bakhmut sektorių išvyko atskiri ukrainiečių vienetai, tad galimai rusai bando tuo naudotis. Savo ruožtu, ukrainiečiai tęsė agresoriaus logistinės sistemos apšaudymą netiesiogine ugnimi.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Pietų kryptis
Daugiausia darbo abiejų pusių žvalgams ir artileristams. Rusų karo propagandistai baiminasi galimo ukrainiečių desanto Kiburno nerijoje. Be to, ukrainiečiai su dronais atakavo agresoriaus karinius taikinius Kryme.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Mūšių dinamika
1. Po dviejų savaičių pertraukos agresorius atnaujino masinius smūgius raketomis. Tiesa, šį kartą ataka buvo mažesnio masto nei įprasta. Rusai smogė 57 smūgius, o anksčiau atakuojama būdavo kartais net su 80 ir daugiau raketų. Mažėjant raketų atsargoms, agresorius siekia didesnio smūgių efekto Ukrainos visuomenei, todėl šalia kritinės infrastruktūros objektų, ėmė bukai smūgiuoti į gyvenamuosius rajonus. Nei viena oro gynybos sistema, tame tarpe ir ukrainiečių, negali uždengti visos šalies teritorijos, todėl numuštų raketų procentas kiek mažesnis nei įprasta (numuštos 26 raketos). Tuo pačiu sumažėjo agresoriaus dronų savižudžių naudojimas, todėl krito ir nuostoliai šioje kategorijoje (57 vs 23).
2. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:
- Artilerijos nuostoliai. Šioje kategorijoje agresoriaus nuostoliai vėl sumenko (52 vs 35). Ankstesnė savaitė ukrainiečių artileristams buvo sėkmingesnė, todėl tikėtina rusai vėl keičia savo artilerijos vienetų dislokaciją arba tiesiog pozicijas artilerijos vieneto (greičiausia baterijos) rajono viduje. O jei keičia artilerijos šaudymo pozicijas iš esmės, tai Ukrainos žvalgybai vėl prireiks šiek tiek laiko kol perkąs naują išsidėstymą. Džiugu, kad ukrainiečiai ir toliau išlaiko spaudimą agresoriaus MLRS (8 vs 6), kas reiškia jog agresorius turi vis mažiau įrankių atakuoti ne tik kontaktinėje linijoje, bet ir į Ukrainos vienetų gynybos gylį. Tikėtina, kad Ukrainos artileristai didesnį dėmesį skyrė kontaktinei linijai ir artilerijos dvikovoms, todėl sumažėjo agresoriaus gynybos gilumoje esančių oro gynybos priemonių (4 vs 2) ir nešarvuotos technikos (81 vs 45) nuostoliai.
- Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai išliko aukšti, tačiau nežymiai sumažėjo (4450 vs 4120). Tuo tarpu rusų šarvuotos technikos netektys nežymiai išaugo (84 vs 90). Svarbu paminėti, kad praeitą savaitę agresoriaus gyvosios jėgos nuostolius gerokai kilstelėjo sėkmingi ukrainiečių MLRS (greičiausia HIMARS) smūgiai Makiivka ir kitose vietose, o šią savaitę tokių rezultatyvių pataikymų nefiksuota. Tad didžioji dalis šių nuostolių agresoriui buvo padaryti kontaktinėje linijoje, tad bendri rusų nuostoliai mūšyje auga. Tai galima susieti su aktyvesniais mūšiais Bakhmut bei Avdiivka — Mariinka sektoriuose.
- Agresoriaus aviacijos nuostoliai išliko tame pat lygyje (5 vs 5), kas rodo rusų siekį maksimaliai padidinti manevrinių vienetų paramą tiek netiesiogine ugnimi, tiek iš oro tam, kad būtu pasiekti operaciniai tikslai.
3. Rusų soc. tinkluose atkreiptas dėmesys į didėjančias Ukrainos dronų gamybos apsukas. Labiausiai baiminamasi masiškai pradedamų gaminti ilgo nuotolio dronų savižudžių (iranietiškų Shached atitikmuo). Atkreipiamas dėmesys į galimus „iššūkius“ rusų oro gynybai jei/kai tokie dronai ims atakuoti agresoriaus karinius taikinius rusijos teritorijoje. Manytume žodį „iššūkius“ vertėtų pakeisti kitu žodžiu. Kaip manote — kuriuo? :)
Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:
Prognozės
- Tikėtina, kad taupydamas raketas agresorius tęs teroristinius smūgius ne tik prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą, bet ir prieš gyventojus (smūgiai gyvenamiesiems rajonams) taip siekiant demonstruoti savo „neturinčios analogų“ ginkluotės „efektyvumą“ radikaliai nusiteikusios rusijos visuomenės dalies akyse bei varginti Ukrainos visuomenę.
- Jeigu informacija apie tankų vienetų atvykimą į Svatove sektorių pasitvirtins, tikėtina, kad ukrainiečiai ims vykdyti aktyvesnes operacijas link kelio Troicke — Svatove arba sieks neutralizuoti grėsmę savo flangams.
- Bent šiame etape išsprendus agresoriaus atakų Makiivka link problemą, neatmestina, kad ukrainiečiai intensyvins operacijas Kremina sektoriuje. Ukrainiečių aktyvumo perkėlimas link kelio Kremina — Rubizhne tik patvirtina prognozes apie galimą Balaklya puolimo pasikartojimą: lengvųjų pėstininkų ir SOP vienetai per sudėtingą vietovę (pietinės Kremina prieigos) apeina (infiltruojasi) rusų pozicijas, atakuoja komunikacijas, o tada į puolimą veržiasi mechanizuoti vienetai (Ploshchanka — Chervonopopivka — Zhitlivka).
- Prognozės dėl Bakhmut nesikeičia — labai tikėtina, kad agresorius bandys išnaudoti savo sėkmę ir nepaisydamas nuostolių, masiniu puolimu bandys prasiveržti link Chasiv Yar ir kelio Slaviansk — Bakhmut, taip atkertant ukrainiečių tiekimo ir pajėgų rotacijos kelius. Neatmestina, kad šiaurės rytiniame ruože ukrainiečiai prie Soledar pereis į naują gynybos liniją už Bakhmutovka upės. Galima tik pridėti, kad jei rusams pavyks įsitvirtinti prie Soledar, neatmestinas jų bandymas vystyti puolimą ir Syversk link, taip komplikuojant ukrainiečių pastangas Kremina sektoriuje.
- Tikėtina, agresorius bandys ir toliau perimti iniciatyvą Zaporizhia sektoriuje ir neleisti ukrainiečiams ruoštis savo puolimui. Dėl rusų aktyvumo, ukrainiečių puolimas šiame sektoriuje artimiausią savaitę mažai tikėtinas. Labiau galima laukti bandymo sumažinti agresoriaus puolimo potencialą, koreguoti savo vienetų vietas ir taktinių veiksmų planus.