Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Sveiki. Jūsų teismui savaitės (2022–11–27–2022–12–03) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

1. Praeitą savaitę buvo nemažai dėmesį pritraukusių ir Ukrainai kritiškai svarbių geopolitinių įvykių:

 • NATO ir nacionalinė JAV pozicija remti Ukrainos energetiką ir stiprinti karinę pagalbą;
 • Prancūzija perdavė savo LRU MLRS sistemas (HIMARS analogą) ukrainiečiams. Kaip ir MARS II, tai yra europietiškas M270 upgrade‘as;
 • Nuskambėjo Europos komisijos diplomatiškai ambicingas siekis sukurti specialų JT teismą rusijos karo nusikaltimams tirti;
 • ES, G7 ir Australijos sprendimas užfiksuoti iš rusijos perkamos naftos kainą ties 60 dolerių už barelį. Šį sprendimą peržiūrint po dviejų mėnesių (priklausomai nuo agresoriaus veiksmų kaina gali būti dar mažinama).

Lyg vyšnaitė ant torto — JAV prezidento J. Biden pareiškimas, kad konsultuodamasis su NATO sąjungininkais jis pasirengęs sėsti prie derybų stalo su v. putinu tik tada, kai „jis nuspręs ieškoti būdų kaip užbaigti šį karą“. Būtent taip buvo pasakyti, kad agresoriaus politiniame diskurse ir propagandoje nebūtų šių žodžių įvairių interpretacijų (o interpretacijai vietos yra), tikėtina, rusams atskirai buvo paaiškinta ką kiekvienas iš šių žodžių reiškia. Kadangi po to sekė kremliaus atstovo spaudai d. peskovo atsakymas, kad JAV prezidentas nori, kad „v. putinas paliktų Ukrainą“, o to neva nebus. Reikia pasakyti, kad JAV ne tik parodė aiškią poziciją dėl Ukrainos, bet ir dėl NATO („konsultuodamasis su NATO sąjungininkais“), kas kremliui užveria dar vieną langelį — dvišalį „didelių berniukų“ susitarimą.

2. Vakarykštis orkų gynybos ministro s. shoigu skubus (o gal skubotas) atskirdimas į Minską ir protokolo pasirašymas dėl bendro regiono saugumo užtikrinimo, be praktinių klausimų gali būti „asimetrinis“ kremliaus atsakas Vakarams. Suprask — jūs čia mus spaudžiate, o mes va labiau baltarusius prie savęs pririšime ir (galbūt) kartu į Ukrainą dumsime. Ant tiek „asimetrinis“, kad net juokingas šis atsakas. Sutiktume su Egidijumi Papečkiu, kad praktinė šio vizito prasmė neatlygintinai išnaudoti baltarusijos resursus karo prieš Ukrainą reikmėms. Kita vertus, tai jau ir taip dideliu mastu buvo daroma be jokio susitarimo. Tad tai dar viena parodomoji akcija, siekiant įtikinti savo vatagalvius, kad „mes turime kuo atsakyti Vakarams, žygis link La Manšo neužkalnų“. Tuo pačiu, tai gali būti žinutė ir baltarusijai, kad ji nuo dalyvavimo kare neišsisuks ir anksčiau ar vėliau bus priversta įsijungti tiesiogiai. Gal tai už uždarų durų savo kolegai pasakė s. shoigu ir gavo atsakymą, kuris privertė jį taip nelinksmai atrodyti nuotraukose?

Situacija fronte

 • Svatove. Po ilgų dienų lokalių atakų ir gynybinių mūšių, ukrainiečiams pavyko pramušti orkų gynybą prie Kyslivka, kas privertė rusus atitraukti didžiąją dalį pajėgų iš Yahidne. Čia galėjo likti priešakiniai būriai, artilerijos koreguotojai, žvalgybos vienetai, kadangi nėra patvirtinimo, kad ukrainiečiai jau įžengė į Yahidne. Tai kol kas taktinis laimėjimas, tačiau jis gali virsti operaciniu. Tiesa, laikas jau gali būti prarastas, nes praėjo dvi dienos, o ukrainiečiai toliau nepuola į rytus bei tikėtina orkai spėjo įsitvirtinti ne tik Nova Tarasivka, bet taip pat į vakarus nuo Kobylka upės esančiose aukštumose.

Vertinimas: iniciatyvą dar vis turi ukrainiečiai.

 • Kremina. Savaitės pabaigoje ukrainiečiams pavyko pralaužti orkų gynybą Ploshchanka — Chervonopopivka ir pasiekti kelią Svatove — Kremina, bet panašu čia prasilaužimu viskas kol kas ir užsibaigė, nes įsitvirtinti Ukrainos pajėgų vienetams visgi nepavyko. Tikėtina, dėl grėsmės gauti smūgius į neapsaugotus flangus, ukrainiečiai šiek tiek atsitraukė ir ruošiasi naujoms puolimo operacijoms.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

 • Lysychansk. Agresorius ir toliau nesėkmingai bando atakuoti visoje kontaktinėje linijoje. Tiesa, savaitės viduryje šiek tiek pajudėjo į priekį prie Spirne, bet tai tik nedidelis žemės lopinėlis, kuris taktine prasme nieko neduoda. Rusų ataka prie Hryhorivka buvo epizodinis momentas, ką įrodo suaktyvėjusios ukrainiečių operacijos šiauriniame Severskyi Donets krante. Prie to prisideda ir rusų puolimo tempo bei efektyvumo sumažėjimas visame Lysychansk sektoriuje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Bakhmut. Agresoriaus pajėgoms pasiekus taktinę sėkmę prie Kurdiumivka ir šiaurės rytinėse/rytinėse Bakhmut prieigose gynėjų padėtis komplikuojasi. Jei mieste problemą galimą išspręsti atsitraukiant į naujas gynybines pozicijas kitame kvartale, tai orkų „kabėjimas“ virš gyvybiškai svarbaus kelio Kostiantynivka — Bakhmut ir grasinimas blokuoti pietvakarines miesto prieigas ginančią ukrainiečių grupuotę yra gerokai pavojingesnis veiksmų eigos variantas. Dėl to ukrainiečiai rengia intensyvias kontratakas Opytne bei smūgiuoja prie Mayorsk ir Kurdiumivka. Tai davė rezultatą, tokiais veiksmais pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą, tačiau sunku pasakyti ar situacija yra stabilizuota.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Pervomaiske — Avdiivka. Agresoriaus puolimo efektyvumas visuose ruožuose yra sumenkęs. Sugebėję stabilizuoti padėtį Vodiane — Opytne ruože, ukrainiečiai gali lengviau ginti Pervomaiske. Orkai stipriai spaudžia, bet neturi manevro laisvės, atakuoja tais pačiais Ukrainos vienetų prišaudytais keliais. Mariinka ruože ukrainiečiai kuriam laikui stabilizavo situaciją.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Vuhledar. Ukrainiečiai stabilizavo situacija ne tik prie Pavlivka, bet ir prie Novomykhailivka. Pasirodė informacija, kad rusai aukščiausiais kariniais apdovanojimais apdovanojo 155-osios jūrų pėstininkų brigados karius, tarsi sakydami, jog jie savo užduotį įvykdė, t.y. krito kaip paskutiniai rudens lapai nuo ukrainiečių ugnies, bet sugebėjo užimti pusę 1,5 km ilgio ir 3 km pločio gyvenvietės. Tarsi dabar rusų kontroliuojamas Volonovakha komunikacinis mazgas nuo to saugesnis.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Abi pusės kaupia pajėgas ir resursus tolimesnėms operacijoms, daugiausia visą savaitę dirbo žvalgai ir artileristai. Vyko lokalūs susidūrimai Orihiv — Huliajpole — Velyka Novosylka ruože, tačiau kontaktinė linija nejuda. Ukrainiečiai smogė smūgius agresoriaus kariniams taikiniams jo gynybos gilumoje. Viešoje erdvėje pasirodžiusios diskusijos apie galimą ukrainiečių puolimą Polohy link atitinka operacinį poreikį (su toliašaude artilerija ir raketomis uždengti agresoriaus komunikacinius mazgus bei kitus svarbius taikinius Zaporizhia kryptyje) ir turimas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų galimybes (apie tai rašėme 2022–12–01 kasdieninėje apžvalgoje).

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Ukrainiečiai atakuoja agresoriaus karinius taikinius jo gynybos gilumoje, pirmiausia siekdamas pažeisti karinę infrastruktūrą aplink Krymo bottleneck‘ą. Labai tikėtina, kad taip siekiama ir atgrasančio efekto, kad rusai savo pajėgas ir resursus vežtų ilgesniu keliu per Mariupolį. Orkai atakuoja iš esmės civilinius objektus, siekdami sukelti išvaduotų teritorijų gyventojų nepasitenkinimą ukrainiečių pajėgomis („prie ruso juk niekas taip nešaudė“).

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

1. Agresorius šią savaitę nesurengė kurį laiką tradicinėmis buvusių „raketų“ ir „dronų“ dienų. Paskutinį kartą masinis apšaudymas raketomis buvo 2022–11–23 (apie 71 raketą). Po to smūgių buvo, tačiau nebe tokie intensyvūs ir dažni. Labai tikėtina, kad ne be Vakarų žvalgybų pagalbos, šią savaitę paskleista vaizdinė informacija iš Saratovo karinio oro uosto, kuriame kilimui ruošėsi Tu-95 ir Tu-160, tačiau masinių antskrydžių taip ir nebuvo. Neatmestina, kad tokia prevencija suveikė. Taip pat neatmestina, kad tai rusų pamėgta Reflexive control (rus. Маскировка) strategija — rusai žino kokios reakcijos sulauks iš oponento ir ją sąmoningai provokuoja. Šiuo atveju būtų siekiama: 1) varginti Ukrainos priešraketinę gynybą ir mažinti jos budrumą ateičiai, 2) mažinti pasitikėjimą Vakarų žvalgybos duomenimis. Paprastai sakant, sena gera istorija apie piemenį ir vilką.

2. Kontaktinėje linijoje agresoriaus nuostolius išskirtume į du probleminius blokus:

 • Manevrinių vienetų nuostoliai. Rusų gyvosios jėgos nuostoliai auga (3100 vs 3840), o šarvuotos technikos nuostoliai lieka panašiame žemame lygmenyje (58 vs 53). Manytume, kad tai susiję su nauja agresoriaus taktika, atsisakant BTG ir KTG, o veikiant labiau būrio/kuopos dydžio pėstininkų vienetais, kuriuos remia priskirta šarvuota technika ir netiesioginės ugnies priemonės (pvz.: artilerija). Tokiu būdu šarvuota technika veikia iš gilumos ir taip jos naudojama mažiau. Puolant pėstininkų grupėmis keliais ešelonais ir kelis kartus per dieną, agresorius pasiekė taktinių laimėjimų prie Bakhmut, tačiau jų nuostoliai išlieka didžiuliai.
 • Artilerijos nuostoliai. Jie yra beveik tris kartus mažesni nei praeitą savaitę (31 vs 11) ir nei iš tolo neprimena tų laikų, kai ukrainiečiai per savaitę sunaikindavo po 70–80 ar net daugiau priešo artilerijos sistemų. Tai yra esminė agresoriaus taktinės sėkmės prie Bakhmut priežastis. Tikėtina, kad tai pirmiausia yra susiję su pasikeitusia agresoriaus artilerijos vienetų taktika (vengia ilgiau šaudyti iš tos pačios pozicijos) ir geresne maskuote. Tačiau tokia dinamika jau tęsiasi beveik mėnesį, tad per tą laiką ukrainiečiai jau būtų spėję prisitaikyti ir orkų artilerijos nuostoliai būtų ėmė augti, bet tai neįvyko. Viešoje erdvėje pasirodė informacija apie Ukrainos artilerijos problemas, kurios iš esmės susiveda į amunicijos badą. Prieš mėnesį ukrainiečiai paskelbė pradėję sovietinių 122 mm ir 152 mm šaudmenų gamybą. Oficialiai paskelbta, kad jų pasirodymo fronte tikimasi po kelių mėnesių. Bėda ta, kad šie šaudmenys nei pagal galią, nei pagal tikslumą, nei pagal šaudymo nuotolį neleis šiuo metu perlaužti artilerijos dvikovų ukrainiečių naudai. Nebent šių šaudmenų būtų labai daug, tačiau kad jie kiekiais galėtų varžytis su rusais sunkiai tikėtina.
 • Ukrainos gynybos ministro pareiškimas, kad 155 mm šaudmenų Vakarų perduotoms artilerinėms sistemoms Ukraina turi pakankamai ir jų patys ukrainiečiai negamins kelia klausimų, ar tikrai Ukraina turi ambiciją savo kariuomenę perginkluoti NATO standartų ginkluote (kaip ne kartą buvo deklaruota). Suprantame, kad ieškoma tiesiausių kelių į pranašumą mūšio lauke. Sovietinės artilerijos sistemų Ukrainos kariuomenėje daugiausia, o jas pakeisti vakarietiškomis nėra kaip, nes rinkoje pirkti tiesiog nėra, tad reiktų užsakymus gaminti, o tai užtrunka. Tas pats pasakytina apie amuniciją — jos yra kiek yra, o patiems gaminti būtų didelis technologinis iššūkis. Tačiau tokiu atveju, ukrainietiški šaudmenys pagelbės tik kontaktinėje linijoje esantiems manevriniams vienetams, bet nelaimės artilerijos dvikovų su priešo artilerija. Reikia tikėtis, kad ieškomi ir kiti sprendimo būdai (pvz.: daugiau MLRS, daugiau išmanios 155 mm amunicijos ir pan.).
 • Agresorius bandė padidinti savo pranašumą ugnies priemonėmis ir ėmė aktyviau naudoti orlaivius, tačiau tas bandymas jam baigėsi nesėkmingai. Prarasti du sraigtai ir trys lėktuvai. Didžioji jų dalis numušta Bakhmut sektoriuje, kas rodo, kad čia ukrainiečių oro gynyba veikia efektyviai.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

1. Tikėtina, kad siekdama išvystyti rusijos gynybos ministro s. shoigu vizito į baltarusiją efektą, agresorius gali pasienyje su Ukraina rengti provokacijas ir taip pabandyti įtraukti baltarusiją į tiesioginius karo veiksmus. Neatmestina, kad rusų artileristai gali rinktis tokias šaudymo pozicijas, kad ukrainiečių atsakomąją ugnimi būtų užkliudyti baltarusių civiliai ar kariškiai.

2. Neatmestina, kad Svatove sektoriuje ukrainiečiai perkels pagrindinio puolimo kryptį nuo Nova Tatarivka į Pershotravneve — Orlianka ruožą, siekiant apeiti gynybai patogias rusų pozicijas ir pulti Nova Tarasivka — Verkhnia Duvanka ruožą iš šiaurės rytų.

3. Tikėtina, kad ukrainiečiai sieks pralaužti orkų gynybą Zaliman — Ploshchanka — Chervonopopivka ruože, kirsti kelią Svatove — Kremina, įsitvirtinti ir pradėti operacijas link Krasnorichenske. Tokiu atveju labai tikėtinas ukrainiečių smūgis keliu Torske — Kremina, kartu su žvalgų ir SOP vienetų reidais pietinėje Kremina sektoriaus dalyje.

4. Tikėtina, agresorius sieks sukaupti puolamąją grupuotę prie Kurdiumivka ir smogti Chasiv Yar link, norėdamas pasiekti operacinius tikslus Bakhmut sektoriuje (atkirsti gynėjus nuo aprūpinimo kelių Kostyantinivka — Bakhmut bei nuo pietvakarines miesto prieigas ginančios ukrainiečių grupuotės). Tuo pačiu, tikėtina Bakhmut miesto šturmo pradžia. Labai tikėtina, kad ukrainiečiai toliau kontratakuos siekdami ne tik stabdyti rusų judėjimą šiomis pavojingomis kryptimis, bet puls ir kituose ruožuose, su tikslu ištampyti agresoriaus pajėgas (pvz.: Mayorske — Horlivka, Yakovlivka, Berestove).

5. Neatmestina, kad Zaporizhia sektoriaus kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas, ukrainiečiams siekiant įgalinti savo netiesioginės ugnies priemones toliašaudės artilerijos ugnies ir raketų pagalba atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame Zaporizhia sektoriaus gylyje (pvz.: Polohy). Taip pat neatmestinas ir agresoriaus bandymas surengti preventyvų puolimą šiame sektoriuje.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store