Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Sveiki. Jūsų teismui — savaitės (vasario 12–18 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Visą savaitę Vakarų aukščiausi politikai siuntė žinias, kad pasaulinėje politikoje įvykęs lūžis. Klabėta ne tik apie rusijos agresiją prieš Ukrainą, tačiau ir visus autoritarinius režimus. Akcentuota, kad kremlius negali laimėti, kadangi tai paskatintų tokius žaidėjus kaip Kinija taip pat imtis jėgos prieš kaimynus bei bandyti pakeisti pasaulio tvarką ir perbraižyti teritorijas. Tai dar vienas signalas, kad rusijai sugrįžti prie „business as usual” nepavyks. Šiame kontekste įdomi ne kartą linksniuotos Kinijos pozicija. Miuncheno saugumo konferencijoje jos atstovas pasisakė už taiką Ukrainoje, tačiau nepatikslino kokiomis sąlygomis. Tikėtina, Pekinas bando kalbėti tai, ką norėtų girdėti Vakarai, tačiau visiškai atsiriboti nuo rusijos nedrįsta (branduoliniu vėzdu mojuojantis „marozas“ dar jiems gali būti naudingas). JAV savo ruoštu, įspėjo Kiniją netiekti paramos agresoriui, kuri paslapčia buvo ir yra teikiama, nuo dronų iki amunicijos.
  2. Sprendžiant iš viešai prieinamų duomenų, Ramshtein susitikimas netapo „sparnuotu“. Girdėjome JAV pareiškimus, kad Vašingtonas F16‘tų neperduos, bet neprieštarauja jei kitos šalys juos teiks Ukrainai. Kalbos apie kitų modifikacijų vakarietiškus naikintuvus netyla, tačiau viešai iškomunikuotų sprendimų nėra. Labai tikėtina, kad šis klausimas yra Vakarų ir Ukrainos darbotvarkėje bei anksčiau ar vėliau sprendimai bus priimti. Optimistiškai nuteikia Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Rishi Sunak teiginiai, kad Vakarai turi dvigubinti paramą Ukrainai, perduodant jai daugiau aukštesnių technologijų ginklų, gebančių smūgiuoti didesniu atstumu. Pirmiausia turbūt kalba eina apie raketas, tačiau tikėtina R. Sunak turėjo omenyje ir lėktuvus.
  3. Panašu, kad šis Ramshtein susitikimas buvo skirtas logistikai. NATO generalinis sekretorius J. Stoltenberg dabartinę situaciją taikliai pavadino „logistikos lenktynėmis“. Šiame etape tai gerokai svarbiau nei vakarietiški naikintuvai. Parama Ukrainai dar galutinai neperėjo į fazę „duodame ko reikia“. Tempai gerokai išaugo, tačiau perduodamos technikos sąrašas vis dar primena įvairiaspalvį karavaną. Artilerinių sistemų, automobilių, šarvuočių, pėstininkų kovos mašinų ir kt. modelių skirtingos detalės, degalai, kalibrai apkraudami tiekimo grandines kelia didelį galvos skausmą. Tikimės, kad šis klausimas buvo sprendžiamas greitu metu. Tuo pačiu, Europos komisijos vadovė Ursula von der Leyen paskelbė, kad palaiko Estijos ir kitų valstybių idėją apjungti užsakymus karinei pramonei, kad įmonės gautų didesnius užsakymus bei galėtų kryptingiau tenkinti šalių poreikius.
  4. Savo ruožtu Maskvoje susitiko du seni pirdylnikai, putka ir luka. Panašu, kad kremlius siekia baltarusiją paversti savo technikos taisymo bei įrangos gamybos baze. Atrodo, luka pasirengęs tai duoti, kad tik jo nespaustų tiesiogiai įsikišti į karą. Patvirtindamas šią prielaidą, luka susitikimo metu pareiškė, kad 2022 m. baltarusija ir rusija pilna apimtimi viena kitai išpildė saugumo įsipareigojimus. Putka į tai nieko neatsakė… 😊

Situacija fronte

· Svatove. Agresorius pritraukė šviežių mechanizuotųjų ir tankų vienetų, tuo pačiu intensyvinant atakas šiauriniame flange, kur nežymiai pasistūmėjo. Ukrainiečiai stiprino gynybos ruožus, ruošiasi tikėtinam agresoriaus puolimui Kupjansk link.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Kremina. Agresorius turi persvarą manevriniais vienetais ir artilerijos ugnimi, bandė pasiekti ruožą Zarichne — Nevske — Makiivka, tačiau ukrainiečiams pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą bei potencialą. Sektoriuje dominuoja sunkios pozicinės kautynės, ukrainiečiai pereina į kontratakas Ploshchanka — Chervonopopivka ruože, vyksta kova už iniciatyvą.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Lysychansk. Neturėdamas galimybės rotuoti čia veikiančių savo pajėgų vienetus, agresorius vykdo lokalias atakas, tačiau perspektyvos prasimušti link Syversk kol kas neturėjo. Ukrainos pajėgos išlaikė pozicijas, radę progą vykdė kontratakas Bilohorivka ruože, taip paremdami savo kitų vienetų veiksmus Kremina sektoriuje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Bakhmut. Panašu, praėjusią savaitę buvome teisūs, agresorius atsisakė minties vystyti puolimą dviem lygiavertėmis ašimis: šiaurinėse Bakhmut prieigose ir Syversk link. Sukoncentravęs pajėgas prie Krasna Hora jis daugiausia dėmesio skyrė šiaurinių Bakhmut prieigų ir kelio Slavyansk — Bakhmut perkirtimui (pagrindinė puolimo ašis), o puolimui Syversk link skirtas antraeilis vaidmuo (remianti puolimo ašis). Toks sprendimas agresoriui pasiteisino, jis perima šiaurinių Bakhmut prieigų kontrolę. Tuo tarpu, pietvakariniame flange situacija pasikeitė ukrainiečių naudai. Jie sėkmingai kontratakavo prie Chasiv Yra. Vykdė priešo pajėgas kaustančias (fiksuojančias) atakas Kurdiumivka — Ozaranivka ruože su tikslu stabdyti okupantus bei naikinti juos netiesioginės ugnies pagalba. Taip pat, atstūmė rusus nuo kelio Kostyantinivka — Chasiv Yar — Bakhmut. Visgi šie laimėjimai neatsveria praradimų šiauriniame flange, padėtis lieka labai sudėtinga.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Avdiivka — Mariinka. Agresorius pakeitė taktiką ir vietoje frontalinių atakų savo pastangas sukoncentravo į bandymus apeiti Avdiivka bei Mariinka įtvirtintus rajonus. Rusams pavyko pasistūmėti, tačiau kol kas tai tik taktinio pobūdžio laimėjimai.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Vuhledar. Mūšių tempas gerokai nukrito. Agresorius vykdo lokalias atakas, į mūšį rezervų kol kas neįvedinėja, o vietoje to vykdo žvalgybą. Tikėtina, kad rinkdamas informaciją bando geriau pasiruošti galimiems puolimo veiksmams. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetai kontratakomis siekė perimti iniciatyvą į savo rankas, tačiau ir jiems pasistūmėti nepavyko.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Kaip ir spėjome, rusai vykdė lokalias atakas Orihiv ir Velyka Novosylka ruožuose, su tikslu pasigerinti savo taktinę situaciją. Ukrainiečiai neprileido agresoriaus prie rytinių Orihiv prieigų, bei atrėmė jo atakas Velyka Novosylka vakariniame flange. Be to, Ukrainos gynėjai toliau atakavo agresoriaus logistinę sistemą jo užnugaryje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Abi pusės aktyviai naudojo artilerijos ugnį, ukrainiečių žvalgybos ir SOP vienetai vykdė reidus kairiajame Dniepro krante, patruliavo Kinburno nerijos pakrantėse.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

1. Agresorius pakeitė taktiką, antrą savaitę iš eilės surengė masinį smūgį raketomis. Šį kartą, bendras raketų skaičius mažesnis, tačiau buvo paleista daugiau ukrainiečiams sunkiai numušamų Kh22. Tuo pačiu rusai neįprastai mažai naudojo iraniečių gamybos dronus — savižudžius, todėl šie nuostoliai gerokai sumenko (49 vs 9). Neatmestina, kad agresorius juos taupo masiniams smūgiams ateityje.

2. Rusų pajėgų nuostoliai kituose parametruose nebėra tokie įspūdingi kaip praeitą savaitę, tačiau ne mažesni nei fiksavome prieš dvi ar tris savaites. Tai nulėmė intensyvios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose bei mūšių dinamikos sumažėjimas prie Vuhledar. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

a) Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai sumenko (68 vs 43), o MLRS netektys liko panašiame lygyje (5 vs 4). Toliau kyla rusų oro gynybos priemonių nuostoliai (7 vs 9). Šį faktą galima sieti ne tik su sėkmingu artileristų darbu, neatmestina, kad Ukrainos aviacija intensyviau ir efektyviau ėmė naudoti vakarietiškas, radarams naikinti skirtas, raketas AGM-88 HARM.

b) Rusų gyvosios jėgos nuostoliai sumažėjo, tačiau vis dar išlieka labai aukšti (6490 vs 5080). Nukrito ir rusų šarvuotos technikos netekčių skaičius (143 vs 87), tačiau šis rodiklis taip pat išlieka gan aukštas.

c) Rusai ir toliau aktyviai naudojo aviaciją, todėl jos nuotoliai išliko sąlyginai aukšti (4 vs 3).

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse:

Prognozės

  1. Tikėtina, kad agresorius pakeitė masinių raketų ir iraniečių gamybos UAV smūgių taktiką. Neatmestina, kad siekdamas varginti Ukrainos visuomenę, agresorius tokias atakas rengs dažniau. Galimai kiekvieną savaitę, prioritetą teikdamas arba UAV, arba didesniu Ukrainos oro gynybai įveikiamų raketų skaičiumi (Kh 101, Kh 555), arba mažesniu išmanesnių raketų skaičiumi (Kh 22).
  2. Neatmestina, kad Svatove sektoriuje agresorius pradės didesnio masto puolimą iš šiaurės (Lyman Pershyi) ir rytų (palei kelią Svatove — Kupjansk), siekdamas perimti Kupjansk miesto ir geležinkelio mazgo Kupjansk Vuzlovyi kontrolę. Ukrainiečių didesnio masto puolimas šiame sektoriuje mažai tikėtinas. Turbūt jie pirmiausia bandys sumažinti agresoriaus puolimo potencialą ir numušti jo tempą, taip sudarant sąlygas savo ateities puolimui.
  3. Tikėtina, kad Kremina sektoriuje agresorius intensyvins puolimą Zarichne link, su tikslu sudaryti sąlygas tolimesnėms operacijoms Lyman link. Neatmestina, kad siekdami užkirsti tam kelią, Ukrainos pajėgos ims aktyviau puldinėti Ploshchanka — Chervonopopivka ruože.
  4. Labai tikėtina, kad agresorius sieks maksimaliai išplėsti savo kontroliuojamą teritoriją šiaurinėse Bakhmut prieigose ir stumtis į šiaurės vakarines miesto prieigas, taip atkertant likusius mažesnius ukrainiečių tiekimo kelius. Savo ruožtu, galimai vengdami grėsmės savo flangams, ukrainiečiai atitrauks rytiniame Bakhmutovka upės krante likusias savo pajėgas į vakarinį krantą ir tęs miesto gynybą. Taip pat neatmestina, kad Ukrainos gynėjai pietvakariniame flange bandys išvystyti taktinę sėkmę prie Chasiv Yra. Perimti iniciatyvą bei priversti agresorių keisti savo sumanymą (pvz.: stabdyti puolimą šiauriniame flange ir permetinėti pajėgas į pietvakarinį flangą).
  5. Prognozės dėl Vuhledar lieka nepakitusios. Tikėtina, nenorėdamas atiduoti iniciatyvos ukrainiečiams Vuhledar sektoriuje bei nepaisydamas didžiulių nuostolių, agresorius atnaujins Vuhledar įtvirtinto gynybos rajono puolimą, tik šį kartą atakas organizuos iš pietvakarių. Tam jis jau kuris laikas turi sutelkęs rezervus Pavlivka gyvenvietėje. Galimai ukrainiečiai lokaliomis ir atsargiomis atakomis sieks išstumti rusus iš pietrytinių Vuhledar gyvenvietės prieigų bei stiprins pietvakarinių prieigų gynybą.
  6. Neatmestina, kad reaguodami į suintensyvėjusius ukrainiečių netiesioginės ugnies bei raketų smūgius Zaporizhia kryptyje esančiai agresoriaus logistinei sistemai, okupantai toliau tęs atakas Orihiv ir Velyka Novosylka ruožuose. Tokiais veiksmais rusai tuo pačiu sieks paremti savo vienetų tikėtinus veiksmus Vuhledar sektoriuje.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store