Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Jūsų teismui — savaitės (gruodžio 24–31 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

 1. JAV prezidentas J. Biden pasirašė kitų metų biudžetą, kuriame numatyta 45 mlrd. dolerių pagalba Ukrainai, nemažą dalį sudarys karinė parama. Ukrainos karinės žvalgybos vadovo gen. K. Budanovo interviu išsakyta mintis, kad šiuo metu kariniai veiksmai yra įstrigę nes Ukrainai trūksta ginkluotės dar kartą primena, kur sąjungininkai turėtų koncentruoti savo pagalbą. Praeitais metais Vakarų karinė parama Ukrainai veikė pagal principą „duodame ką turime“. Kitais žodžiais tariant, į Ukrainą atkeliaudavo „suneštinis balius“ ir tada iš to ką gaudavo Ukraina kamšydavo skyles ir paskirstydavo visą tai kaip įmanoma geriau. Gerokai efektyviau būtų pristatinėti batalionų — brigadų vienetų ginkluotės bei technikos komplektais. Tokiu atveju, iš karto būtų galima užpildyti ar suformuoti naujus pilnaverčius vienetus, apmokyti juos ir siųsti į frontą. Tokia situacija susiklostė ne todėl, kad kažkas nenori tokiu principu tiekti paramos ar gerai veikia rusų ardomoji veikla Vakaruose, tai įvyko natūraliai. Pirmiausia, Vakarų karinė pramonė nesirengė tokio masto karui bei negali fiziškai patenkinti Ukrainos ginkluotės ir technikos poreikių nesilpnindama savo karinio potencialo. Tad kitais metais reikia viltis, kad situacija pasikeis, ir karinė pagalba veiks pagal principą „duodame ko reikia, o ne ką turime“. Pavyzdžiui, svarstymai perduoti Ukrainai pėstininkų kovos mašinas Bradley nuteikia optimistiškai.
 2. Agresoriaus užsienio reikalų ministras S. Lavrov pareiškė, kad rusija nesustabdys karo tol, kol nebus išpildyti rusijos siekiai ir paragino JAV daryti įtaką Kyivo sprendimus. Toks valstybės agresorės diplomatinės tarnybos bandymas menkinti Ukrainos subjektiškumą ir savarankiškumą tarptautiniuose santykiuose pirmiausia nukreiptas į vidinę rusijos auditoriją. Taip pat, tokių teiginių tikslinė auditorija — prieš JAV „hegemoniją ir imperializmą“ pasisakanti valstybių grupė (Kinija, Indija, dalis Pietų Amerikos, Afrikos valstybių, yra tokių ir Europoje). Gal kokių šaudmenų duos ar itališko kumpio užveš, maža ką 😊
 3. Wagner artileristų necenzūrinė leksika rusijos generalinio štabo viršininko, armijos generolo V. Gerasimovo adresu dėl šaudmenų trūkumo susilaukė J. Prigožino palaikymo. Panašu, kad nesutarimas tarp atskirų kremliaus grupuočių buvo tik prigesęs, tačiau neužgesintas. Sunku būtų labai aiškiai įvardinti šią konfrontaciją kaip tik FSB ir kariuomenės priešpriešos išdavą. Vienoje pusėje matome R. Kadyrovą, J. Prigožiną, kurie remia armijos generolą S. Surovikin. Tuo tarpu pastarojo tiesioginiai viršininkai, armijos generolas V. Gerasimov ir gynybos ministras S. Shoigu nuolat kritikuojami prieš tai minėtų asmenų grupės. Savo ruožtu, S. Shoigu grupė imasi veiksmų. Pasirodė informacija, kad gynybos ministerija įsteigė savo samdinių grupę „Patriot“ ir permetė ją į frontą. Kam kariuomenei kurti samdinių grupę karui konvenciniame ir atvirame kare, kai gynybos ministerija turi visus resursus spręsti iškeltus uždavinius? Tai sunku suprasti. Gal tai tik informacinė antis. Vis dar mažai tikėtina, kad šios grupuotės ims atvirai konfliktuoti. Tuo labiau, kad iki galo nėra aiški saugumo tarybos sekretoriaus N. Patrushev pozicija šioje priešpriešoje, o jo balsas reiškia labai daug. Neatmestina, kad didžiajame konflikte dėl valdžios šios grupuotės nevaidina didelio vaidmens, o putka sąmoningai skatina tokius nesutarimus, kad šių dviejų grupuočių konkurencijos išdavoje būtų pasiektas proveržis fronte.

Situacija fronte

 • Svatove. Agresoriaus pastangos atakuoti sektoriaus šiauriniame ir pietiniame flange, taip priverčiant ukrainiečius keisti savo planus, nebuvo sėkmingos. Ukrainiečiai išlaiko puolimo potencialą, tačiau aktyvių veiksmų dar nepradėjo.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Kremina. Ukrainiečiai sugebėjo atmušti agresoriaus atakas ruože Ploshchanka — Chervonopopivka — Zhitlivka ir nežymiai pagerino savo taktinę padėtį. Tuo tarpu ukrainiečių taktinė sėkmė pietvakarinėse Kremina prieigose sudaro sąlygas ją vystyti iki operacinės sėkmės.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

 • Lysychansk. Sektoriuje veikiančios ukrainiečių pajėgos tikėtina ėmė vykdyti bendras operacijas su Kremina sektoriuje veikiančiais ginklo broliais ir palengva juda palei abu Severskyi Donets upės krantus rytų kryptimi. Savo ruožtu rusai aktyvesnis prie Spirne, pasiekė taktinių laimėjimų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Bakhmut. Agresorius dėjo dideles pastangas siekiant atkirsti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų tiekimą iš vakarų (Kostyantinivka — Bakhmut) ir šiaurės rytų (Slaviansk — Bakhmut) bei izoliuoti (blokuoti) miestą ginančius Ukrainos vienetus, su tikslu juos apsupti ir sunaikinti. Operacinis sumanymas šiai dienai neįvykdytas, tačiau taktinių laimėjimų visuma mažais žingsniais artina agresoriaus pajėgas prie šio tikslo pasiekimo. Savo ruožtu ukrainiečiai intensyvino manevrinių vienetų ar artilerijos veiksmus, į operacijos rajoną pritraukė rezerve buvusius vienetus.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Avdiivka — Mariinka. Rusai vėl suaktyvino veiksmus Avdiivka rytuose, tačiau jų operacijos nebuvo sėkmingos. Ukrainiečiai sugebėjo susiaurinti agresoriaus placdarmą link Pervomaiske, dėl to rusų puolimas čia kol kas yra įstrigęs. Ukrainiečiai toliau didvyriškai gina Mariinka, agresoriaus taktinė sėkmė gyvenvietės šiaurėje operacinio paveikslo nepakeitė.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Vuhledar. Sektoriuje sąlyginė ramybė tęsiasi. Agresorius epizodiškai vėl rengė atakas link Novomykhailivka, tačiau tradiciškai jos baigėsi be jokių žymių rezultatų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Agresorius Orihiv ir Velyka Novosylka ruožuose bandė pulti, tačiau jo atakos greitai išsikvėpė. Neatmestina, kad rusai nori išprovokuoti ukrainiečius pradėti aktyvesnius veiksmus anksčiau nei yra suplanuota. Ukrainiečiai toliau daužė agresoriaus logistinę sistemą, ypač nukentėjo rusijos pajėgų karinė infrastruktūra Tokmak.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Be pakitimų — tęsiasi artilerinė rutina. Ukrainos pajėgos vėl surengė smūgius Krymo bottleneck‘e, kuom dar labiau pablogino agresoriaus logistinę padėtį. Rusų įvestas Kerch tilto saugumo priemonių sustiprinimas gali reikšti ne tik naujų diversijų baimę, bet ir bandymą tokiais veiksmais mažinti pažeisto tilto apkrovą. Jeigu ši prielaida teisinga, tuomet galima teigti, kad tilto taisymo darbai atsilieka nuo grafiko.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

 1. Po dviejų savaičių pertraukos agresorius atnaujino teroristinius raketų smūgius prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą. Paleista apie šimtą raketų, iš kurių ukrainiečiams pavyko numušti 70. Tuo pačiu, gerokai išaugo dronų savižudžių nuostoliai, kas rodo gerokai aktyvesnį jų naudojimą (57 vs 86). Gera žinia, kad agresorius nebepajėgus tokių atakų rengti kas savaitę. Bloga naujiena, kad jis dar vis turi pajėgumą derinti raketų ir dronų savižudžių smūgius bei koreguoja savo taktiką (pvz. naudoja dronus ukrainiečių oro gynybos sistemų identifikavimui, o tada smūgiuoja raketa į šią sistemą arba į jos nepridengtą civilinę infrastruktūrą).
 2. Pakartotiniai ukrainiečių smūgiai Engels bazei privertė agresorių aktyviai demonstruoti pasirengimą stiprinti savo karinių objektų priešraketinę gynybą. Ar tai iš tiesų kažką pakeis ar liks tik propagandinė akcija, ilgai netrukus pamatysime.
 3. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

a) Artilerijos nuostoliai. Šioje kategorijoje rusijos nuostoliai gana ženkliai sumažėjo (51 vs 35). Tai pirmiausia sietume su tuo, kad ankstesnėmis savaitėmis sunaikinta nemaža dalis agresoriaus artilerijos ir rusai priversti keisti paramos ugnimi sistemų vietas. Visgi ir tokiomis sąlygomis ukrainiečiai sugebėjo sunaikinti 5 MLRS, taigi artilerijos dvikovoms su priešininku ukrainiečiai turi ir duomenų, ir pajėgumo.

b) Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai gerokai išaugo (3770 vs 4670). Tas pats pasakytina ir apie šarvuotos technikos netektis (71 vs 94). Tai sietume ne tik su intensyvesniais mūšiais Kremina, Bakhmut, Mariinka, kur puikiai pasirodė ukrainiečių manevriniai vienetai, bet ir su geru targeting‘o procesu bei atsilaisvinusiomis Ukrainos artileristų rankomis. Kai mažiau taikinių artilerijos dvikovoms, artileristai gali intensyviau poliruoti agresoriaus manevrinius vienetus. Efektyvų artilerijos darbą įrodo ir padidėjusios rusų automobilių netektys (56 vs 85).

c) Po praeitos savaitės netekčių, agresorius vėl ėmė atsargiau naudoti savo aviaciją, tačiau visgi porą sraigtasparnių ukrainiečiams pavyko numušti (5 vs 2).

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

 1. Mažai tikėtina, kad ukrainiečiai šią savaitę ryšis vystyti platesnio masto puolimą link kelio Troicke — Svatove. Vis dar yra grėsmė, kad agresorius atnaujins atakas šiauriniame ir pietiniame flange. Labiau tikėtina, kad ukrainiečiai toliau telks pajėgas ir sieks maksimaliai išsekinti agresoriaus grupuotę savo flanguose.
 2. Neatmestina, kad Kremina sektoriuje ukrainiečiai intensyvins pietvakarinių Kremina gyvenvietės prieigų puolimą. Kita vertus, čia vietovė nėra dėkinga mechanizuotiems vienetams, tad tikėtina tai gali būti remianti puolimo kryptis, kurioje lengvieji pėstininkai ir SOP vienetai sieks vykdyti reidus ir kelti chaosą agresoriaus gynybos gilumoje (manome bus panašu į Balaklya puolimą). Galimą ukrainiečių pagrindinių pastangų kryptį ir toliau matytume prie Zhytlivka.
 3. Kaip ir praėjusią savaitę, tikimės, kad Bakhmut sektoriuje ukrainiečiai sieks išnaudoti savo efektyviau veikiančią artileriją ir pradės didesnio masto ir/ar dažnesnes kontratakas, su tikslu perimti iniciatyvą sektoriuje. Neatmestina, kad agresorius formuos didesnes puolamąsias grupes ir nepaisydamas savo nuostolių, masiniu puolimu bandys prasiveržti link Chasiv Yar ir kelio Slaviansk — Bakhmut.
 4. Prognozė dėl Zaporizhia krypties lieka nepakitusi. Neatmestina, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas (pvz. Polohy), ukrainiečiams siekiant įgalinti savo toliašaudę artileriją ir raketas ateityje atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame Zaporizhia sektoriaus gylyje. Taip pat neatmestinas ir agresoriaus bandymas surengti puolimą Velyka Novosylka ruože, su tikslu pasiekti Kostiantynopil, taip atkertant ukrainiečių grupuotes Mariinka ir Vuhledar.

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store