Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
6 min readMar 12

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (kovo 6 — kovo 11 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

 1. Ši savaitė buvo gausi vizitų ir aukščiausių vadovų susitikimų. Panašu, Vašingtone jau kelinta savaitė yra aptariamos net tik rusijos — Ukrainos karo tendencijos, bet ir karo užbaigimo algoritmai. Tikėtina, su tokia darbotvarke praeitą savaitę Baltuosiuose rūmuose lankėsi Vokietijos kancleris O. Sholtz, šią savaitę J. Bideną aplankė Europos komisijos vadovė U. Von der Leyen. Nors viešai įvardinta, jog abu politikai aptarė sankcijų rusijai perspektyvą bei pagalbos Ukrainai dinamiką, tačiau pokarinės Europos ateitis negalėjo nebūti tarp pokalbio temų. Tuo labiau, kad Jungtinės Karalystės Ministras Pirmininkas R. Sunak nepraleido progos pasisakyti šia tema. Jo teigimu, kaip ir kiekvienas karas, šis karinis konfliktas baigsis derybomis, tačiau šį sprendimą priims Ukraina, o Vakarai turi padėti jai užimti kuo geresnę derybinę poziciją. Iš vienos pusės, senai girdimi žodžiai, iš kitos pusės akivaizdu, kad Europos ir JAV valstybių vadovai vis dažniau apie tai kalba.
 2. Viešoje erdvėje ir politikų diskusijose vėl iškilo Nord Stream dujotiekio diversijos klausimas. Ukrainos prezidentas V. Zelenskis griežtai atmetė svarstymus apie ukrainiečių vaidmenį šioje istorijoje. Žinoma, neturime duomenų iš bylos, tačiau „gut feeling“ sako, kad šioje istorijoje kyšo sunkiai nepamatomos kremliaus ausys. Toks bandymas sukiršinti Vakarus su Ukraina, kai pastarajai kritiškai svarbi karinė pagalba, daugiau nei atitinka rusų interesus ir veiklos metodus.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

· Svatove. Agresorius ir toliau spaudė šiauriniame flange, tačiau be apčiuopiamos perspektyvos ką nors pasiekti. Tikėtina, tokiais veiksmais bandyta sukaustyti ukrainiečių vienetus neleidžiant jiems vystyti savo sumanymų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Kremina. Mūšiai kontaktinėje linijoje suaktyvėjo. Panašu, kad ukrainiečių pagrindinės pastangos nuo pietvakarinių Kremina prieigų buvo perkeltos į Ploshchanka — Chervonopopivka ruožą. Savo ruoštu agresorius suintensyvino savo veiksmus miškuose į pietvakarius nuo Kremina. Tikėtina, abi pusės bandė perimti iniciatyvą minėtuose ruožuose, kur anksčiau buvo aktyvesnis oponentas, todėl ir įvyko toks savotiškas apsikeitimas krepšiais. Tuo pačiu, tikėtina ukrainiečiai siekia spausti agresoriaus grupuotę aplink Dibrova, todėl Ukrainos gynėjų suaktyvėjimas Ploshchanka — Chervonopopivka ruože — tai bandymas prie Dibrova spausti rusų pajėgų šiaurinį ir šiaurės rytinį flangus.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

· Lysychansk. Tradiciškai agresorius intensyviai atakavo, tačiau dėl išsekusių pajėgų, ugnies priemonių ir resursų sąlyginio trūkumo (lyginant su padėtimi Kremina ir Bakhmut), jis neturėjo perspektyvos pasiekti apčiuopiamų rezultatų. Tiesa, rusų suaktyvėjimas Spirne — Berestove ruože rodo, jog kažkokį papildymą kariais jie gavo. Tačiau tikėtina, tai duos tik trumpalaikį efektą. Ukrainiečių gynyba ir toliau tvirta, o tai prisideda prie išlaikytų pozicijų ir Kremina pietvakariuose.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

· Bakhmut. Nepaisant prognozių, ukrainiečiai nepaliko Bakhmut miesto. Jiems kuriam laikui pavyko sustabdyti agresorių šiauriniame flange, bet savaitės antroje pusėje rusai nedideliais žingsniais vėl ėmė stumtis į priekį link paskutinio likusio gynėjų aprūpinimo kelio ruože Bohdanivka — Khromove. Nors pietvakariniame flange ukrainiečiai toliau laiko iniciatyvą, tačiau rusų taktinė sėkmė šiauriniame flange, bei pasistūmėjimas mieste (šiaurėje — prie metalo apdirbimo gamyklos, pietuose — prie dambos ir Mariupolio kapinių) vis akivaizdžiau demonstruoja, kad gynėjams verta apsispręsti dėl likusių Ukrainos pajėgų mieste atitraukimo į naują gynybos ruožą. Neatmestina, kad sprendimas tęsti Bakhmut miesto gynybą yra susijęs su stringančiais ukrainiečių gynybos įrengimo darbais naujuose ruožuose ir/ar nepakankamu šviežių pajėgų kiekiu naujame gynybos rajone.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Avdiivka — Mariinka. Agresorius pasiekė taktinių laimėjimų šiauriniame ir vakariniame Avdiivka įtvirtinto gynybos rajono flanguose bei siekia čia sukurti panašią situaciją kaip prie Bakhmut. Savaitės bėgyje ukrainiečiams pavyko stabilizuoti situaciją prie Mariinka, tačiau ten tęsiasi sunkūs mūšiai.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

· Vuhledar. Ukrainiečiai toliau atmušinėja agresoriaus atakas ir kaupia resursus tolimesnėms operacijoms. Savaitės bėgyje vis dažniau yra fiksuojama nedidelių vienetų su šarvuota technika (apie būrio dydžio, t.y. 3–4 PKM ir/ar tankai) ar net pavienių šarvuotos technikos kovos mašinų atakos. Agresoriaus puolimo potencialas ženkliai sumenkęs.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Ukrainiečiai tęsė smūgius agresoriaus logistinei bei komunikacinei sistemai. Svarbu, kad Mariupolio apylinkės ir toliau išliko tarp ukrainiečių taikinių. Tiesa, agresoriaus logistinė sistema dar nepasiekė lūžinio momento, tačiau problemų daugėja. Viešų šaltinių duomenimis nepanašu, kad tikėtinas rusų planas (puolimo veiksmais pastumti kontaktinę liniją į šiaurę, taip apsisaugant nuo ukrainiečių smūgių į aprūpinimo kelius ir rajonus) pajėgų ir resursų prasme turi potencialo.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Šią savaitę abi pusės apsikeitė artilerijos smūgiais. Pažymėtina, kad agresorius daug dėmesio skyrė Ochakiv ir Dniepro įlankos atakavimui, taip tikėtina bandydamas riboti Ukrainos pajėgų veiksmus patruliuojant aplink Kiburno neriją.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

 1. Agresorius surengė masinį smūgį raketomis. Šį kartą iš beveik 90 raketų, ukrainiečiams pavyko numušti apie 1/3 (34 raketas). Tai lėmė, kad smūgių metu nemažą dalį sudarė ukrainiečių gynybai sunkiai įveikiamos modernios raketos (pvz.: Kinzhal), senesnio tipo bet vis tiek pavojingos raketos ir Ukrainos oro gynybos masalų funkciją atliekančios S300 raketos ar dronai — savižudžiai. Pastarųjų nuostoliai yra iš esmės identiški tiems, kurie buvo prieš savaitę (34 vs 37).
 2. Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose augo. Tai nulėmė intensyvėjančios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:
 • Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išliko tame pat lygmenyje (59vs 66). Daugiausia sunaikinta haubicų, o MLRS netektys lyginant su praėjusia savaite gerokai sumenko (13vs 5). Tačiau reikia turėti omenyje, kad praeitos savaitės rodikliai buvo neįprastai aukšti, o dabartinis sunaikintų MLRS kiekis grįžo į įprastinai aukštų agresoriaus nuostolių lygį.
 • Rusų gyvosios jėgos (4990 vs 5970) ir šarvuotos technikos (110 vs 126) nuostoliai išaugo.
 • Taip pat ženkliai išaugo agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai (1 vs 11). Priminsime, kad praėjusią savaitę šioje kategorijoje agresoriaus nuostoliai pasiekė rekordines žemumas, tad toks pasikeitimas labai džiugina. Reikia atkreipti dėmesį, kad retėjant rusų oro gynybos priemonėms kontaktinėje linijoje, agresorius bus priverstas jas pritraukinėti iš kitų vietovių. Tai gali palengvinti ne tik Ukrainos aviacijos darbą kontaktinėje linijoje, bet ir palengvina smūgius raketomis ir dronais į agresoriaus karinius taikinius gynybos gilumoje.

Jūsų dėmesiui pateikiame mėnesio agresoriaus nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Prognozės

 • Tikėtina, agresorius tęs lokalias atakas Svatove sektoriuje, tačiau vargu ar ryšis didesnio masto puolimui Kupjansk link. Savo ruožtu neatmestina, kad ukrainiečiai gali imti vykdyti intensyvesnes atakas šiauriniame flange arba prie Novoselivske.
 • Tikėtina, Kremina sektoriuje abi pusės pirmiausia sieks sumažinti oponentų puolimo potencialą. Todėl mažai tikėtina, kad išvysime vienos kurios nors pusės didelio masto puolimą.
 • Labai tikėtina, kad agresorius, nesiskaitydamas su nuostoliais, dės visas pastangas, kad įžengti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove ir taip atkirsti Bakhmut vis dar veikiančią ukrainiečių grupuotę. Tikėtina, nepaisant apsupimo galimybės, ukrainiečiai gali rizikuoti priešakinėmis pajėgomis tęsti miesto gynybą, ir spartinti įsitvirtinimą tikėtiname naujame gynybos ruože
 • Labai tikėtina, kad agresorius ir toliau sieks išnaudoti iniciatyvos prie Bakhmut demoralizuojantį efektą, ir tęs intensyvias atakas Avdiivka ruože, su tikslu bandyti apeiti įtvirtintą rajoną iš šiaurės (Krasnohorivka) arba/ir iš vakarų (Pervomaiske). Labai tikėtina, kad tokią pat taktiką agresorius naudos ir prie Mariinka. Savo ruožtu, tikėtinos Ukrainos vienetų didesnės atakos link Vuhledar sektoriuje siekiant nustumti agresorių į Mikilske.
 • Labai tikėtina, kad ukrainiečiai intensyvins agresoriaus logistinės sistemos naikinimą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse.

--

--